Dominvrt.si
Gradnja

Na kaj moramo paziti pri gradnji?

Dom in vrt
21. 07. 2023 05.00
0

Gradnja novega doma ni poceni, tukaj so potem še vsi stresni trenutki, ko stvari ne gredo po načrtu – tako pred gradnjo kot med gradnjo in po njej. Veliko ljudi sanja o lastnem domu, toda kdo jamči, da so izvajalci res kakovostni, da bodo delo opravili dobro? Ter kaj storiti, če gre pri gradnji kaj narobe, če dela niso opravljena dobro, strokovno, v skladu s pogodbo, normativi?

"Vsi sogovorniki opozarjajo, da je na začetku ključen projekt. Da imamo torej dobrega arhitekta oz. projektanta, ki pripravi potrebno dokumentacijo. Predvsem je pomemben PZI, torej projekt za izvedbo, v katerem so načrti s podrobnimi tehničnimi rešitvami, detajli, izračuni ipd. To je pomembno tudi pri popisu del in materiala," mi v pogovoru razloži novinar Miha Drozg, ki je podrobno raziskal področje gradnje: "Tudi če samo prenavljamo (ne gradimo), je dobro, da imamo vsaj kakšen načrt, da vemo, kaj bi radi. Ne pa da med samimi deli potem spreminjamo načrte. To nam lahko povzroči veliko slabe volje, predvsem pa višje stroške." Pri gradnji je seveda pomembna izbira izvajalcev, še doda ter opozori, da je dobro, da so preverjeni, zanesljivi ... "Vendar je pač tukaj marsikaj odvisno od priporočil prijateljev, znancev, različnih forumov, nenazadnje tudi od sreče.

Komu zaupati projekt obnove ali gradnje?
Preberi še
Komu zaupati projekt obnove ali gradnje?

Da res vse poteka po načrtih, pa je ključen nadzornik, poudari: "Ta mora bdeti nad vsemi pomembnimi fazami gradnje, priporočljivo je, da nadzira tudi obrtnike pri inštalacijah, vodovodu, elektriki. Pomembno je, da res nadzira izvajalce." Kot mu je dejal eden od sogovornikov: "Če vidiš nadzornika in izvajalca skupaj na kavi, moraš zamenjati enega ali drugega."

Dokumentacija, ki jo potrebujete za gradnjo hiše
Preberi še
Dokumentacija, ki jo potrebujete za gradnjo hiše

Kaj storiti, ko se kaj zalomi? 

"Če se to zgodi že med samo gradnjo, da torej izvajalci dela niso opravili v skladu z načrti, jih je treba pozvati, naj stvari popravijo. Če tega ne storijo, jih lahko tožite." Nekatere napake se pojavijo šele čez čas, ko začnemo v hiši dejansko živeti. To so tako imenovane skrite napake. O tem je treba izvajalca obvestiti s priporočeno pošto, in sicer najkasneje dva meseca po tem, ko ste napako odkrili! Odpravo teh tako imenovanih skritih napak pa lahko zahtevate do dve leti po opravljenih delih.

Za najhujše napake – to so napake v solidnosti gradnje, torej napake, ki ogrožajo funkcionalnost in trdnost objekta, onemogočajo bivanje – pa je takšen rok do 10 let po opravljenih delih. Pomembno je, so mu še svetovali sogovorniki v 24UR Inšpektor, da izvajalce na napake res opozorite – in da imate zbrane vse dokumente, načrte in račune!

Gradbeni zakon
Preberi še
Gradbeni zakon
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698