Dominvrt.si
Kuhinja

Kuhinje ni treba popolnoma prenoviti, da bo boljša in lepša

arh. Barbara Železnik Bizjak
05. 04. 2021 07.00
1

Spomladi je čas za razmišljanje o prenovi in misel na novo kuhinjo ni slaba, a manj prijetna je misel na visoke stroške ob menjavi pohištva, na odstranjevanje pohištva, predelavo in vso pripravo. Mnogi starostniki preprosto menijo, da je kuhinja, ki jo imajo, zanje še dovolj dobra in bo zdržala, dokler bo treba. Odvrnejo jih tudi visoki stroški, ki si jih v starosti ne morejo privoščiti.

Ampak ni treba, da gledamo tako črno-belo. Kuhinjo je namreč mogoče z nekaj manjšimi posegi in ne prevelikimi stroški prilagoditi in delno obnoviti, da bo bolj praktična in lepša. Poglejmo, kaj lahko storimo.

Dostopna, svetla in uporabna kuhinja je nujna za starostnika.
Dostopna, svetla in uporabna kuhinja je nujna za starostnika. FOTO: Dreamstime

Še tako dobro zamišljena kuhinja lahko v starosti ali ob zdravstvenih težavah postane nepraktična ali celo nevarna. Za začetek si lahko sami naredimo spisek stvari, ki jih v kuhinji res potrebujemo glede na obseg kuhanja ter posebej napišemo, česa dejansko ne bi več potrebovali, ker je preveliko ali neprimerno. Preglejmo, katerih strojčkov, posode in pripomočkov sploh ne uporabljamo več in jih zato odstranimo iz kuhinje. Ogromnega hladilnika in zamrzovalnika, če živimo sami ali v dvoje, verjetno ne potrebujemo več, jemlje pa dragoceni prostor. Zamenjamo ga lahko z manjšim in bolj dostopnim, prazen prostor v nizu omar lahko zapolni mizar z dodatno omarico ali policami.  

Dejstvo je, da se v starejših letih težje iztegujemo, sklanjamo in počepnemo, kar pa vse ovira dostopnost do stvari v omarah. Najlažje dosežemo stvari, ki so nekje med višino kolen in višino ramen ali do udobnega iztega roke. Poskusimo posodo in živila namestiti v to območje. A da bi si uporabo kuhinje res olajšali, potrebujemo izvlečne police. Izvlečne mehanizme lahko namesti mizar v kakršni koli kuhinji. Če tega ne želi storiti prvi, poiščemo naslednjega. Ročaji, ki so premajhni, ostri ali se vanje zatikamo z oblačili, so neprimerni, ne le za boleče roke. Zamenjamo jih z večjimi in zaobljenimi. Naknadno je mogoča tudi namestitev mehanizma za odpiranje vrat na pritisk, vendar naj ročaji vseeno ostanejo, ker bi bile sicer na vratih vidne luknje, če jih odstranimo. Seveda pa lahko zamenjamo vsa vrata omaric v kuhinji in takrat bo naša kuhinja videti praktično kot nova. 

Previsoke stenske omarice so lahko v starosti nedostopne. Morda spodaj namestimo police, predvsem pa stvari prestavimo nižje.
Previsoke stenske omarice so lahko v starosti nedostopne. Morda spodaj namestimo police, predvsem pa stvari prestavimo nižje. FOTO: Dreamstime

Kuhalno ploščo ali štedilnik zamenjajmo s primernejšim in čas je, da namesto plina izberemo električno in ožjo ploščo, le na dve kuhalni mesti. V tem primeru je sicer treba zamenjati pult, a to za mizarja ne predstavlja večje težave in tudi strošek ni prevelik. Barva pulta naj ne bo pretemna, naj se razlikuje od barve omaric ali tal. Slabovidni lahko namreč spregledajo rob pulta ali na temni podlagi delovne površine ne vidijo stvari, ki so tam. Ob menjavi pulta je čas, da se po potrebi odstrani ena podpultna omarica. Tako pridobimo prostor za sedeče delo ali osebi na vozičku omogočimo dostop do pulta, če ta ni previsok. 

Predali ali izvlečne police so bolj praktični od klasičnih omaric. Ročaji morajo omogočati uporabo tudi bolečim rokam.
Predali ali izvlečne police so bolj praktični od klasičnih omaric. Ročaji morajo omogočati uporabo tudi bolečim rokam. FOTO: Dreamstime

Za dodatno osvežitev kuhinje lahko mizar preko stenskih ploščic namesti stensko oblogo iz laminata, kar zelo spremeni videz kuhinje, pa še čiščenje je tako mnogo lažje. Zamenjamo lahko pipo z novejšo, bolj praktično, da jo lahko odpiramo z levo ali desno roko. Predvsem pa poskrbimo za zadostno osvetlitev delovne površine. Tudi brez prekopavanja sten lahko električni kabel napeljemo za omarico ali pod robom in namestimo tanke linijske svetilke, ki bodo dobro osvetlile ves pult. Bleščanje preprečimo z dodatno letvijo ali namestitvijo police pod omaricami, kjer pridobimo prostor za vse tisto, kar uporabljamo vsak dan: skodelice, čaj, kavo in podobno. 

Odpiranje na pritisk in koše v predalu se lahko izvede z manjšo predelavo.
Odpiranje na pritisk in koše v predalu se lahko izvede z manjšo predelavo. FOTO: Dreamstime

Kadar je v kuhinji še štedilnik na drva, je bolje, da ga starostnik ne kuri več, še posebej, če težko sam skrbi za kurjavo, poleg tega je nevarno, da kaj zagori ali uhaja dim. Štedilnik se lahko odstrani in mesto, kjer je bil, očisti, prebeli, tja postavi stolček ali voziček na kolesih s policami, kjer so lahko shranjena živila ali razne potrebne stvari. Namesto štedilnika se lahko postavi novo omarico. Če pa ga ne bomo odstranili, se nanj položi kos pulta ali kamnito ploščo, da nastane delovna ali vsaj odlagalna površina. 

Postavimo na dostopno mesto različno obarvane smetnjake za ločevanje odpadkov, če v omarici pod koritom ni izvlečnega predala. A tudi tega je mogoče narediti naknadno in ob predelavi celo uporabiti vrata stare omarice pod koritom. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698