Šou sugi ban izvira iz Japonske, iz 18. stoletja, in je poseben način obdelave cedrovega tira, da postane vremensko odporen. Ta posebna tehnika vključuje zoglenitev lesene površine, da les dobi karboniziran videz. Tehnika je v zadnjih letih znova postala zelo priljubljena tako za zunanjo kot za notranjo opremo. Končni rezultat je res zanimiv, kajti les tako razkrije čiste, jasne črte in naravno teksturo, hkrati pa postane odporen na vremenske vplive, kar pomeni, da ne potrebuje dodatne zaščite.
Čim trši je les (trd les dajejo hrast, macesen in cedra), trpežnejši bo in dlje bo vzdržal vremenske spremembe in obdržal svoj videz.
Postopek žganja lesa se začne z enakomerno zoglenitvijo lesa na obeh straneh, da se izognemo upogibanju oblike zaradi vročine. Nato odvečno površinsko oglje odstranimo. Ko se les ohladi, ga lahko obdelamo z naravnim oljem, ki les zapre in zaščiti pred umazanijo, vodo in spremembami vlažnosti.
Žganje zunanje površine lesa tako razkrije bogato strukturo, različne stopnje intenzivnosti postopka gorenja pa dajo različen končni učinek – od tradicionalnega videza, pri katerem je les videti močno zoglenel, je zelo temen in ima videz krokodilje kože, do gladkejšega, sodobnejšega brušenega učinka zaradi dodatne obdelave s ščetkanjem z žičnato krtačo.
Vir: Homebuilding
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV