Dominvrt.si
Streha

Vam je neurje poškodovalo streho?

B.R.
02. 09. 2023 05.00
0

Kljub temu, da je na prvi pogled streha po neurju videti nedotaknjena, vseeno lahko skriva poškodbe. Bi zamenjali streho ali strešno kritino, pa niste prepričani? Poglejte, na kaj morate biti pozorni.

Razpoke na kritini 

Če se pojavijo razpoke, bo treba zamenjati kritino. Kako obsežna bo menjava, je odvisno od tega, kako hitro ste opazili razpoke, zato je pomembno, da kritino redno pregledujete. 

Poškodbe zaradi vetra 

Težava poškodovane strehe zaradi vetra je, da je včasih težko opaziti izpostavljene oziroma poškodovane dele na strehi. Strešnik je bil mogoče samo privzdignjen, brez vidnih poškodb, toda zrahljala se je tesnilna masa ali kak žebelj. 

Na strehi preverite, če so ostale kakšne luknje od žebljev.
Na strehi preverite, če so ostale kakšne luknje od žebljev. FOTO: Dreamstime

Izpostavljeni žeblji 
 
Izpostavljeni žeblji lahko rjavijo in to vodi do prepustne strehe.  

Bitumenska kritina se 'lušči'

Streha iz bitumenske kritine se skozi čas začne luščiti oziroma opazite obrabo in zrnca. Zato boste morali razmisliti o menjavi – ali boste potrebovali novo streho, pa je odvisno od starosti strehe in koliko nedotaknjene kritine je še ostalo. 
 
Zvijanje strešne kritine 

Zvita kritina lahko pomeni večje težave – to pa lahko pomeni zamenjavo strehe, še posebej, če je prepuščanje vode povzročilo gnilobo. Strešniki se lahko zvijajo, ker niso bili pravilno obloženi, so stari, niso bili nameščene pravilno ali pa imate slabo prezračevanje na podstrešju.  

Če opazite privzdignjene, zvite strešnike, je tudi čas za pregled, kaj se dogaja na strehi.
Če opazite privzdignjene, zvite strešnike, je tudi čas za pregled, kaj se dogaja na strehi. FOTO: Dreamstime

Puščanje strehe 

Če imate streho, ki pušča, jo morate takoj sanirati. Prepustna streha lahko privede do strukturnih poškodb. 

Razpoke, katran, rja okoli dimnika 

Pomembno je, da je stičišče med dimnikom in strešniki dobro zaščiteno. Pravilna zaščita zahteva čas, strokovno znanje in primeren material. Če torej okoli dimnika opazite razpoke, težke katranske plošče ali rjaste dele, je skrajni čas za popravilo, preden začne streha puščati in vodi do poškodb v notranjosti. 

Manjkajoči strešni zaključki 

Če se strešni rob sreča s stransko steno, mora imeti narejen dober zaključek, brez tega voda teče po steni – lahko celo v steno. Če so spodaj vrata ali okno je še toliko slabše, ker voda zateka v notranjost okvirja. Morda tega ne boste opazili več let, sčasoma pa bo gniloba uničila površine, kjer je voda tekla. Ne čakajte, da se vam to zgodi, sicer ne pomeni nujno zamenjave strehe, ampak boste pa morali popraviti vsaj del. Poglejte tudi, kako se voda steka v žleb: ali lepo pade, ali curlja tudi po steni. 

Izvrtane luknje 

Drobne luknje (na primer luknje, ki so ostale od satelitske antene) v kritini so zahrbtne, ker lahko leta in leta povzročajo gnilobo in drugo škodo, preden opazite očitne znake puščanja. Majhne luknje je enostavno popraviti, a pazite, kakšen material uporabite. 

Mah, alge na strehi 

Mah in alge se razvijajo na mokrih in vlažnih površinah. Čeprav na prvi pogled ne delujejo škodljivo, pa po določenem času vseeno lahko privede celo do tega, da začne streha puščati. Zato je pomembno, da ga redno odstranjujete, pri tem pa pazite, da ne poškodujete strehe, zato uporabite primerno orodje. 

Streha - kako je s sanacijo v primeru naravne nesreče?
Preberi še
Streha - kako je s sanacijo v primeru naravne nesreče?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698