Kdaj se lahko manjše prenove lotimo sami?
Če smo spretni in vztrajni, lahko manjše stvari v stanovanju popravimo, prilagodimo in tudi spremenimo sami. Sem gotovo sodi pleskanje prostorov, morda menjava pipe, tuš zavese, namestitev kakšnih talnih letev za premostitev pragov, sestavljanje novih omar, postelje, demontaža pohištva, pritrditev polic in podobno. Nekateri so pravi domači mojstri, so spretni in znajo sami opraviti kar nekaj obrtniških del. To je lahko polaganje poda, manjše zidne predelave, barvanje vrat in oken, kakšna električna predelava in še kaj zahtevnejšega. Če delamo sami, to sicer običajno pomeni, da bomo verjetno porabili več časa, kot bi ga profesionalec. Delali bomo v svojem prostem času, ki ga verjetno ni ravno veliko. Po drugi strani pa za upokojence, ki so še pri moči, taka dela predstavljajo obenem izziv, prihranitev stroškov in tudi zapolnitev časa. Z opravljenim delom smo na koncu lahko zadovoljni, pa še ceniti ga znamo zaradi vloženega truda. Res pa je, da ko prenavljamo sami, večkrat pridemo do težav, ko ne vemo, kako bi nadaljevali. Morda sami tudi kaj pokvarimo, uničimo in takrat seveda pokličemo strokovnjaka, obrtnika. Z malo negodovanja bo delo opravil in uredil težave, a tako popravljanje zanj lahko pomeni več težav, zaslužek pa ni nujno dober.
Če delamo sami ali koga najamemo, je treba prostore in stanovanje pred deli zaščititi. Izvajalci običajno to storijo sami, kadar delamo mi, za zaščito poskrbimo sami. Delo si dobro organizirajmo, da ne bo stanovanje postalo eno samo odlagališče in zmešnjava. To denimo velja tudi pri celoviti prenovi kuhinje. Če bomo demontirali vse kuhinjsko pohištvo, najprej razmislimo, kam bomo odstranjene omarice začasno odlagali, kako jih bomo odpeljali, kje jih bomo razbili, če ne gredo v prodajo. Kupca najbrž ne bomo iskali šele takrat, ko bo kuhinja že razmontirana in neugledna. Za prevoz na smetišče pa potrebujemo večji avto ali kombi.
Preden se lotimo predelave kuhinje, dobro razmislimo. Če gre za prilagajanje kuhinje, ki jo uporablja starostnik, mar ni bolje, da se kuhinjo le prenovi, kadar je ta še lepo ohranjena? Za pomoč poiščemo mizarja in pohištvo le prilagodimo. Morda zamenja vodila predalov za mehkejša, odstrani eno spodnjo omarico, da gre lahko pod pult stol in tam delamo sede. Police v spodnjih omaricah zamenja z izvlečenimi policami in podobno. V tem primeru bo strošek mnogo manjši, prenova oz. prilagoditev bo hitreje izvedena. Sicer lahko zamenjamo tudi pomivalni stroj za ožjega, plinski štedilnik z električno ploščo in podobno prilagodimo prostor.
Ob prenovi lahko poskrbimo tudi za boljšo ali primernejšo razsvetljavo v stanovanju in morda namestimo dodatne stoječe ali mizne svetilke za branje in delo. Če je potrebno, moteče električne kable pospravimo ob zid, jih povežemo skupaj, da se starostnik ne spotika obnje.
Pri barvanju sten najprej zaščitimo vsa mesta in robove ob oknih in vratih z lepilnim trakom. V stanovanju starostnika ne pretiravajmo z močnimi barvami. Če so všeč mlajšim, ki mu pomagajo, še ne pomeni, da so tudi njemu. Umirjene barve so primernejše, pa vendar poskrbimo za nekaj blagih barvnih kontrastov med površinami, da bodo te bolje vidne. Tla in stene naj ne bodo podobnem odtenku, ravno zaradi boljše vidnosti. Morda osvežimo in prebarvamo tudi vratne okvire. Pospravljanje in čiščenje po končani prenovi je morda neprijetno, a končni rezultat bo gotovo prijeten, uporaben prostor in stanovanje.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV