Vsaka prevzgoja psa, zahteva veliko truda, vztrajnosti, potrpežljivosti in časa. Še posebej, če je potrebno pri psu odpraviti agresijo. "Čustvena stanja se ne spreminjajo čez noč. Vedel sem, da delo z Inigom ne bo lahko. Njegovo čustveno stanje se sicer lahko začne spreminjati, a to gre zelo, zelo počasi", je povedal Jure Pribičevič, ki je Sari poleg uporabe nagobčnika svetoval tudi pregled pri veterinarju, na podlagi katerega bi lahko Jure izključil možnost, da je agresija pri psu posledica zdravstvene težave. "Lahko bi šlo za nevrološko motnjo, izključen ni niti tumor. Veliko je bolezni, ki kasneje lahko vplivajo na agresivno vedenje psa", pojasni predlog, ki pa ga na njegovo veliko presenečenje, Sara zavrne. Po njenih besedah, naj bi bila sama zelo dobra opazovalka Iniga in, če bi bilo z njim karkoli narobe, nevrološko gledano, bi sama to že opazila. "Občutek imam, da napreduje, treba mu je dati le več časa", pove lastnica andaluzijskega podenca. V kolikor ne bi bilo v naslednjih pol leta napredka, pa naj bi razmišljala tudi v tej smeri, še pove Sara, ki pa je vendarle navdušena nad uporabo nagobčnika, ki ji daje občutek varnosti in zaradi katerega je na sprehodih s svojim psom veliko bolj sproščena saj ve, da so ostali pred njegovimi zobmi tako povsem varni.
Nagradno vprašanje se je glasilo: Katere pasme je Inigo? |
Preprečite pasji ugriz ali napad v 5 korakih
Pasji ugrizi in napadi so resna težava, lastniku psa pa lahko povzročijo veliko težav. Poleg tega, da vodijo tudi do poškodb družinskih članov, prijateljev ali sosedov, psa označijo za napadalnega, zaradi česar lahko lastnika tudi tožijo. Naj opomnimo, da vsi naslednji nasveti veljajo za pse, ki imajo že določena agresivna vedenja ali pa služijo kot preventiva, da se kaj takšnega pri vašem psu ne bi razvilo.
1. Izognite se pasjim ugrizom in napadom – psa imejte na vrvici!
Približno polovica vseh pasjih ugrizov se zgodi, ko se pes prosto giblje brez povodca. S tem, ko imate psa na vrvici, imate lastniki psov več nadzora nad početjem svojega psa.
Kastrirani oziroma sterilizirani psi so manj napadalni, lepše se obnašajo in jih je lažje trenirati kot tiste, ki niso kastrirani oziroma sterilizirani. Kastriranje oziroma steriliziranje odstrani vpliv delovanja hormonov na obnašanje psa, zato se lahko ta bolj osredotoči na treninge, ki so lažje izvedljivi in uspešnejši.
Poleg tega se napadalnost med psi ponavadi zmanjša, če so ti kastrirani oziroma sterilizirani. Psi pogosto ugriznejo ljudi, ki se vpletejo v pasje obračune in jih želijo spraviti narazen. Kastracija oziroma sterilizacija zmanjša verjetnost, da se bo lastnik psa znašel v taki situaciji.
3. Trening osnovne poslušnosti pomaga zmanjšati pasje ugrize in napade
S tem, ko psa naučite nekaj osnovnih ukazov, kot so »pridi, sedi in lezi«, imate več nadzora nad obnašanjem svojega psa. Prav tako lahko pozitivno vplivate na njegovo obnašanje. Če lahko lastnik mirno »ukaže« psu, da pride, sede ali leže, potem bo manj verjetno, da se bo pes preveč vznemiril in ugriznil zaradi vznemirjenosti. Poleg osnovnega treninga poslušnosti je treba mladičke in odrasle pse naučiti, da doma ne grizejo. Lastnikom psov se svetuje, da se s svojimi ljubljenčki ne igrajo na način, ki vzpodbuja igro grizenja. Tovrstno obnašanje lahko namreč vodi k naključnim ugrizom, ko se s psom ukvarjajo osebe, ki jih ti ne poznajo. Če mladiček vztrajno grize prste na rokah ali nogah lastnika, ga je treba preusmeriti od tega početja in prste nadomestiti s sprejemljivo igračo za grizenje.
4. Ustrezna socializacija!
Ustrezna socializacija mladičkov omogoči, da so ti kot odrasli psi bolj samozavestni in manj plašni. Najboljša starost za socializacijo mladičkov je zelo kmalu po rojstvu, najbolje pred 3-4 tedni starosti. Če mladičkom predstavimo različne situacije, ljudi in druge živali kmalu v njihovem življenju, se bodo naučili, da ti niso nevarni. To zmanjšuje možnosti, da bodo mladički zrasli v prestrašene pse, s tem pa se zmanjšuje možnost, da bodo psi grizli in napadali zaradi prestrašenosti.
5. Pomembno pa je tudi poznavanje osebnosti psa!
Večina lastnikov psov dokaj dobro pozna osebnost svojega psa, medtem ko spet nekateri drugi menijo, da jim tega ni potrebno. Seveda je takšno misljenje napačno.S tem, ko opazujete psa, zlasti ko je ta v čudni ali stresni situaciji, lahko kot lastnik psa posredujete in ga odpeljete proč od take situacije, preden se pojavi ugriz ali napad psa. Če psa pozorno opazujete in opazite trenutek, ko postane napadalen ter preprečite, da bi se to stopnjevalo, se lahko učinkovito izognete resnim situacijam. Neznancem, zlasti otrokom, preprečite, da bi božali prestrašenega psa. S tem se boste uspešno izognili morebitnim ugrizom.
Sicer pa, če ste zamudili oddajo in vas zanima več o tem, kako sta Jure in David pristopila k težavi Sare in Iniga, si še vedno lahko vse to bolj podrobno ogledate na VOYO oziroma s klikom TUKAJ.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV