Vožnja z avtomobilom
Nikoli ne pustite vašega psa v avtomobilu brez nadzora. Četudi se vam ne zdi, da je zunaj tako zelo vroče, se lahko tudi temperature v notranjosti avtomobila že v nekaj minutah povzpnejo do nevarne stopnje.
Če pes ostane v avtomobilu med vašim skokom v trgovino, vedno poskrbite, da bo avto v senci. Koristno je tudi, da mu odprete vsa okna, saj s tem ustvarite prepih. Strokovnjaki pravijo, da prepih nekoliko pomaga pri hlajenju psa. V nasprotnem primeru, denimo da oken ne želite pustiti odprtih v času vaše odsotnosti, z vami pa tudi ni nikogar, ki bi s psom ostal v avtu, je bolje, da vas kuža počaka doma.
Aktivnosti čez dan
V vročih, sončnih dneh, se raje izogibajte dolgim sprehodom in naporni vadbi.Če vendarle načrtujete, da boste s svojim psom preživljali čas na prostem, poiščite senčno mesto in psu zagotovite veliko sveže, hladne vode. Sprehode prestavite na hladnješe dele dneva, kot so zjutraj ali zvečer.
Obstaja še ena nevarnost sprehodov v vročini. Sonce "asfalt" tako zelo segreje, da lahko opeče in poškoduje blazinice vašega psa. Blazinice na tačkah so na vročino zelo občutljive, zdravljenje pa je lahko dolgotrajno in za psa mučno.
Če že, izberite raje travnato površino. Zaščitne kreme pa pomagajo zaščititi vašega psa pred soncem, prav tako kot vas. Pozanimajte se, katere bi bile za vašega psa najbolj primerne.
Dogodki
Morda bi bilo najbolje, da psa pustite doma, ko greste na velike festivale, dogodke ali zabave. Velika množica ljudi namreč povečuje možnosti poškodb, dehidracijo in izčrpanost psa. Poleg tega je na takšnih dogodkih na tleh običajno veliko nezdrave ali celo strupene hrane in smeti, ki bi jih lahko vaš pes pojedel. Prav tako ne pozabite, da prevelika in preglasna množica ljudi, pse bega in straši. Drugi glasni zvoki lahko psa celo tako močno prestrašijo, da ga poženejo v beg in nesrečo. V primeru, da gre pes z vami, ga imejte ves čas ob sebi in "na očeh" ter pazite na morebitne nevarnosti.
Plavanje in vodne aktivnosti
Medtem ko se vaš pes igra, kopa v jezeru, reki ali morju, bodite v njegovi bližini. V nasprotju s splošnim prepričanjem mnogih ljudi, niso vsi psi tako izvrstni plavalci. Prav tako ne pozabite, da lahko tudi izkušen "pasji plavalec" hitro postane žrtev rečnega toka, vrtinca, meduze ali druge nevarnosti.
Prav tako je dobro psu preprečiti pitje slane vode. Slana voda lahko povzroči dehidracijo, bruhanje ali drisko. Voda iz jezera, ribnika in rek lahko vsebuje parazite in bakterije, s katerimi se lahko vaš pes okuži.
Tudi igranje ob in v rekah je za psa lahko zelo nevarno. Medtem ko teče gor in dol, si lahko na ostrih kamnih poškoduje ali poreže tačke, blazinice na tačkah itd. Znani so primeri, ko so se psi porezali na "glažunah". Saj veste, da so reke in ribniki odlična zbirališča za piknike. Psu vedno zagotovite dovolj sveže in čiste vode za pitje in izpiranje, če bo to potrebno. Če bo šel vaš pes z vami na ladjo ali drugo pomorsko prevozno sredstvo, je zanj rešilni jopič prav tako pomeben kot za vas. Padci in skoki čez krov so vedno možni.
Paraziti, zajedavci in drugi škodljivci
Zaradi več časa, ki ga poleti preživimo na prostem in vročine, poletje s seboj prinese tudi večjo izpostavljenost pred paraziti in drugimi škodljivci. Po sprehodu vedno preverite, ali je morda vaš pes dobil klopa. Zaščitite psa tudi pred bolhami. Ker določeni komarji pri psih povzročajo srčne gliste, ki so lahko celo smrtne, poskrbite za preventivo pred to boleznijo, še posebej, če živite na območju, kjer so ti komarji pogosti (Primorska). Psi, ki živijo na območju, kjer je srečanje z dihurji pogosto, so prav tako v nevarnosti. Bolj kot ugrizi dihurja pa so nevarni ugrizi kač, ki se pogosto pojavljajo spomladi in poleti. Kot nam je povedal veterinar ene izmed ljubljanskih klinik za male živali, so kačje pike zdravili že dostikrat. Ti povzročajo hudo bolečino in infekcijo, zato se jih zdravi z analgetiki in antibiotiki, medtem ko se prootiseruma danes protiseruma ne daje več. Pik slovenskih, strupenih kač za psa praviloma ni smrten, so še povedali veterinarji. V poletnih in vročih dneh pa so pogostejši tudi piki in ugrizi insektov kot so čebele, ose, škorpijoni in pajki, ki so prav tako lahko zelo tvegani za vašega psa.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV