Dominvrt.si
Renčanje v nizki legi izraža dominanco ali grožnjo, medtem ko glas v visoki legi izraža negotovost ali strah. Hitreje, ko se višina glasu pri renčanju spreminja, bolj nesiguren je pes. Enako pa velja tudi pri spreminjanju enakomernosti renčanja.

Ste prepričani, da veste, zakaj pes renči?

Nika Dodig
07. 05. 2013 13.05
0

V tokratni oddaji Pozor, priden pes! sta strokovnjaka za pse Jure Pribičevič in David Pogačnik na pomoč priskočila Rebeki in Žigu, ki sta nad svojim mešancem kljub številnim poizkusom preobrazbe že skoraj obupala. V nadaljevanju preberite, kaj se je dogajalo, in spoznajte pomen pasjega renčanja, katerega si velikokrat ljudje razlagamo povsem napačno!

Slaba vzgoja psa, ko je bil še majhen, počlovečenje in življenje brez omejitev so trije glavni razlogi, zaradi katerih pes razvije neželeno vedenje, kot je obsesija in renčanje. Ravno slednje pa si ljudje velikokrat razlagajo povsem napačno.

Med pasjo govorico uvrščamo tudi renčanje, moramo pa poudariti, da gre pri prepoznavanju pasje govorice za celoto in skupek več znamenj. Pes namreč kaže razpoloženje z različnimi telesnimi znaki, ki jih lahko spremljajo različni glasovi.

"Molk je zlovešč, a to ne pomeni, da ste, dokler pes laja, lahko brez skrbi. Odvisno je, kaj se pes nazadnje odloči, da bo videl v vas: napadalca ali plen. Plena se bo res lotil molče, napadalca pa ne nujno," je zapisal Stanley Coren, svetovno znani pasji psiholog.

Tako kot renčijo psi, renčijo tudi sloni, podgane, oposumi, pelikani, črnoglave sinice, fazani in celo nekateri zajci ter verjetno še kakšne živali. Med preučevanjem živalskih glasov pa je naravoslovec Eugene Morton iz Narodnega živalskega parka v Washingtonu ugotovil, da renčanje po vsem ugotovljenem pomeni: "Tole mi ni všeč" ali "Ne bližaj se" in "Pazi, da te ne bom ..."

"Par je imel veliko smolo, ko so jima v eni izmed pasjih šol zatrjevali, da se bo Miškotov problem rešil le z davljenjem in obračanjem psa na hrbet," je šokirano povedal David Pogačnik (desno).
"Par je imel veliko smolo, ko so jima v eni izmed pasjih šol zatrjevali, da se bo Miškotov problem rešil le z davljenjem in obračanjem psa na hrbet," je šokirano povedal David Pogačnik (desno). FOTO: VOYO

Leksikon renčanja

Bevskajoče renčanje v višji-srednji legi (renč-bevsk):


Pomeni: Grožnja nesamozavestnega in zaskrbljenega psa. Če se bo počutil ogroženega, se bo branil.

Človeški prevod: "Strah me je in bojim se te, vendar, če bo treba bom napadel".

Nizko, tiho renčanje in globoko renčanje

Pomen: Prestrašen, a hkrati agresiven pes, ki je zelo nesamozavesten.

Človeški prevod: "Dosti, takoj nazaj" ali "Pazi se me ..."

Nihajoče renčanje

Pomen: Prestrašen, a hkrati agresiven pes, ki je nesamozavesten.

Človeški prevod: "Joj, groza" ali "Če ne bom mogel zbežati, te bom napadel".

Globoko renčavo bevskanje (zamolkel rrrr-uf, bevsk, ruf)

Pomen: Tako se oglaša sicer manj dominanten, nezadovoljen pes, ki poskuša 'povedati', da če bo treba, bo pomagal svojemu krdelu. (branil družino, lastnika)

Človeški prevod: "Razdražil si me. Raje se umakni, če ne te bom" ali " Krdelo, zberite se in mi pomagajte".

David Pogačnik: Ne morem verjeti, da so to predlagali v pasji šoli!

Da je lahko pasja posesija za lastnike in okolico zelo nevarna, pa kaže tudi primer dveh študentov iz 8. oddaje Pozor, priden pes. Rebeka in Žiga sta nad svojim mešancem Miškom po številnih neuspelih poskusih prevzgoje že skoraj obupala. Z zadnjimi upi sta se vendarle obrnila na strokovnjaka za pasje vedenje Jureta Pribičeviča in Davida Pogačnika. Če ste zamudili oddajo in vas zanima, kaj se je dogajalo, si jo lahko še vedno ogledate na VOYU oziroma s klikom TUKAJ!

Imamo nove tri nagrajence nagradne igre!

Pes, ki renči in lastnica
Pes, ki renči in lastnica FOTO: iStockphoto

Nagradno vprašanje se je glasilo: Kako je ime psu Rebeke in Žiga?

Pravilni odgovor je Miško.

NAGRAJENCI:

- Tatjana Gros

- Slavica Ulaga Kandorfer

- Nina Muršič

Vsi trije nagrajenci prejmejo letno naročnino na revijo Kužek. Vsem trem čestitamo, vsem pa se zahvaljujemo za sodelovanje.

Če si še vedno želite nagrado, ne pozabite na nagradno vprašanje, ki bo objavljeno v torek, 14.maja po 12.uri.


Splošne pogoje sodelovanja si preberite tukaj.

 

Mi smo se po oddaji o Miškotovi obsesiji pogovarjali z Davidom Pogačnikom. "Pri Miškotu je šlo za veliko posesivnost do 'njegovih' stvari. To pomeni, da je renčal, v kolikor mu je kdo želel vzeti določeno stvar, ki jo je vzel za svojo. Ne glede na to, ali je bila to hrana, igrača ali nekaj kar je našel zunaj," pove David. Pred njegovimi zobmi nista bila varna niti lastnika, doda. "Da, tudi če sta želela vmes posredovati Rebeka ali Žiga, je Miško kazal zobe in verjamem, da bi ju celo ugriznil."

Renčanje v nizki legi izraža dominanco ali grožnjo, medtem ko glas v visoki legi izraža negotovost ali strah. Hitreje, ko se višina glasu pri renčanju spreminja, bolj nesiguren je pes. Enako pa velja tudi pri spreminjanju enakomernosti renčanja.
Renčanje v nizki legi izraža dominanco ali grožnjo, medtem ko glas v visoki legi izraža negotovost ali strah. Hitreje, ko se višina glasu pri renčanju spreminja, bolj nesiguren je pes. Enako pa velja tudi pri spreminjanju enakomernosti renčanja. FOTO: Reuters


Mlada študenta sta se zavedala, da imata s psom resne probleme, zato sta odgovore na njune težave obupano iskala pri številnih pasjih inštruktorjih. Po besedah Pogačnika pa so bili nekateri strokovni prijemi povsem napačni. "Par je imel veliko smolo, ko so jima v eni izmed pasjih šol zatrjevali, da se bo Miškotov problem rešil le z davljenjem in obračanjem psa na hrbet. V upanju na najbolje sta Rebeka in Žiga to tehniko preizkušala tudi v praksi, a seveda zelo neuspešno." Prav tako prizna, da skoraj ne more verjeti, da so jima kaj takega v pasji šoli sploh predlagali.

Končno gre na bolje

Kako močno si želita Miškotova lastnika spremeniti trenutno situacijo, se je kazalo tudi v njuni doslednosti, poslušnosti in trdemu delu. "Pri psu se je hitro videlo, da sta z njim res veliko delala in poslušala najine nasvete, saj je na koncu šolanja Miško brez težav spustil kost, ko sta to želela," pove strokovnjak za pasje vedenje, ki pa mlada lastnika in njunega mešančka še vedno obiskuje in jim nudi strokovno pomoč.

Pozor, priden pes, 9. oddaja

20-letna študentka Saša je lastnica nemške bokserke Roxy, pri kateri jo motita neposlušnost in pretirana živahnost, ki Saši in njeni mami otežujeta sproščene sprehode. Saša se je obrnila na strokovnjaka za pasje vedenje Jureta Pribičeviča in Davida Pogačnika, da bi ji pomagala Roxy naučiti poslušnosti in tega, kdaj je čas za igro in kdaj ne. Bomo videli, kako se bosta Jure in David lotila tokratnih težav.

Oddaja bo na sporedu v soboto, 11. 5. ob 18.20 na POP TV. Na www.voyo.si pa si jo lahko ogledate že danes, in sicer s klikom tukaj.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

Splošni pogoji: Revija kužek
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698