Pred dnevi je na Nizozemskem potekalo svetovno prvenstvu v reševanju izpod ruševin v organizaciji Mednarodne zveze reševalnih psov IRO, kjer sta veterinar po poklicu, sicer pa vsestranski ljubitelj živali, ki z njimi dela službeno, strokovno in ljubiteljsko, Andrej Žunič ter njegov štirinožni prijatelj Haron kot za šalo pometla s konkurenco in tako postala svetovna prvaka.
Andrej je že od malih nog velik ljubitelj živali, pse ima že od osmega leta, no, trenutno ima doma dva. Nič čudnega torej, da ga je pot popeljala na veterinarsko fakulteto in danes se z živalmi ukvarja tako poklicno, kot tudi strokovno in ljubiteljsko, med drugim je tudi eden izmed soustanoviteljev Alfakana, kjer se poleg Jureta Pribičeviča in Davida Pogačnika, ki ju lahko spremljamo v oddaji Pozor, priden pes, ukvarja z vzgojo in prevzgojo psov. "Delam kot veterinar v veterinarski ambulanti, kjer smo zaposleni trije in imamo 24-urno dežurstvo. Tretjino dni v letu sem torej dežuren 24 ur na dan. V Klubu vodnikov reševalnih psov Kranj sem tudi predsednik strokovne komisije, inštruktor poslušnosti in reševanja ter seveda vodnik reševalnega psa," nam je zaupal vsestranski Andrej in dodal, da je tudi velik ljubitelj morja ter narave nasploh.
Haron, pasme nemški kratkodlaki ptičar, je drugi pes, s katerim trenira reševanje, star je osem let in pol ter je slovenske vzreje. "V času njegovega usposabljanja sem pridobil ogromno znanja o delu s psi. Skupaj sva dosegla zmage in poraze na tekmah in preizkušnjah, razočaranja in veselje na treningih in iskalnih akcijah," pove Andrej, ki se s svojim štirinožnim prijateljem udeleži med 10 in 15 reševalnih akcij letno, največji pečat pa vsekakor pustijo tiste, ki se končajo z najdbo žive osebe.
Ne more biti vsak pes reševalec
Andrej s Haronom trenira od prvega dne, ko ga je dobil in ravno njegova neizmerna predanost in profesionalen pristop sta zaslužna za izjemne uspehe ne samo na tekmovanjih, ampak tudi v čisto pravih reševalnih akcijah. "Kot prvo potrebuje pes vodnika z veliko znanja in izkušnjami ali pa inštruktorja, ki te stvari posreduje in usmerja delo tima. Pri nas vse pse usposabljamo za iskanje pogrešanih v naravi, pod plazovi in v ruševinah. Poleg tega psa učimo vaj poslušnosti in ovir." Seveda pa vsak pes ne more biti reševalec, kar ni v celoti odvisno od same pasme, ampak kot pravi Andrej, so veliko bolj pomembne individualne kvalitete psa. "Psi morajo biti psihično stabilni, imeti dobre nagone, predvsem nagon po hrani in nagon plena, biti morajo vztrajni, agilni, samostojni, hkrati pa dovolj vodljivi in poslušni." Sam je sicer ljubitelj vseh psov, a so mu najbolj pri srcu tisti z veliko nagona in energije.
Treningi so se obrestovali
Leta napornih treningov, začinjena s pravo mero ljubezni do dela, so se torej obrestovala. Andrej se s Haronom redno udeležuje državnih in svetovnih prvenstev, na katerih dosegata zavidljive uspehe. "Med vidnejšimi uspehi je zagotovo 3.mesto, ki sva ga zasedla leta 2011 na svetovnem prvenstvu v Belgiji. Pes je bil vedno dobro pripravljen, a nama je zmanjkalo malo sreče in izkušenj. Letos pa sva se končno prebila prav na sam vrh. Mislim, da sva oba s psom dozorela in si zaslužila prvo mesto," s ponosom, upravičeno seveda, pove Andrej, pozitivno presenečen nad odnosom med slovenskimi tekmovalci in spremljevalci na letošnjem prvenstvu. "Pokazali smo zelo dobro sodelovanje, pripravljenost za pomoč in iskreno želeli ter se veselili uspeha drug drugega."
Haronove kvalitete prepričale sodnika
Na prvenstvu se psi pomerijo v veščini uporabe nosu; tako iščejo pogrešane v naravi ali ruševini, poleg izbrane discipline pa vsak ’tim’ opravlja še vaje iz poslušnosti in ovir. "Pri poslušnosti naj bi se ocenjevalo veselje in energija psa pri delu, hkrati pa tehnična izvedba in koncentracija. Tukaj nisva pokazala vsega kar znava, sodnica pa se je v veliki meri posvetila le tehnični izvedbi vaj," pojasni Andrej, ki je s Haronom tekmoval v disciplini ’ruševina’. "Ruševina je bila pripravljena po čim boljšem približku realne slike. Dobili smo scenarij, kaj se je zgodilo. Šlo naj bi za eksplozijo ognjemeta, ki so ga pripravljali otroci sami v njihovem priljubljenem zbirališču. Pri iskanju se ocenjuje izbira taktike, vodljivost psa, intenzivnost iskanja, samostojnost, vztrajnost in nakazovanje zasutih. Najin najljubši del je iskanje v ruševini. Sodnika sva prepričala z Haronovo visoko motiviranostjo za delo, lahkotnostjo gibanja po njej, odličnim lociranjem izvora vonja zasutih oseb, vztrajnim in intenzivnim nakazovanjem ter odlično delovno kondicijo."
Vse to so kvalitete, ki krasijo delo reševalnega psa, in Haron je tokrat preprosto zablestel. A ker je uspeh na svetovnem prvenstvu pogojen z ravnotežjem med motiviranostjo oziroma energijo psa na eni in natančnostjo oziroma poslušnostjo psa na drugi strani, smo Andreja povprašali, ali sta imela kakšne posebne priprave za svetovno prvenstvo. "Zadnji treningi so bili namenjeni boljši vodljivosti in zbranosti, sicer pa se trudim psa stalno držati v vrhunski pripravljenosti za morebitno posredovanje ob katastrofah, kjer bi potrebovali najino pomoč."
Seveda pa zmaga na svetovnem prvenstvu ne pomeni, da izzivov zanju ni več. Andrej se želi še bolj posvetiti inštruktorskemu delu in v bodoče spet pripraviti nekaj odličnih ’timov’. Rad bi tudi ponovno opravil rekvalifikacijo mednarodnega testa usposobljenosti reševalnih ’timov’ za sodelovanje na misijah ter se še vedno redno udeleževal akcij. In seveda se že veseli svetovnega prvenstva naslednje leto v Sloveniji, glede na njegov trud in veselje do dela pa v izjemen uspeh tudi v drugo vsekakor ne dvomimo.
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV