1. V Evropo iz Azije
Glede na zanimive barve in sijaj, ki ga imajo zlate ribice, ni nenavadno, da jih na Kitajskem, od koder izhajajo, v okrasne namene gojijo že skoraj tisočletje. Pravzaprav so jih Kitajci sprva začeli gojiti v namen prehrane.
Z "udomačevanjem" in selekcijo so začeli potem, ko so v naravi naleteli na rumenkasto in rdečkasto obravane primerke (naravna, „divja“ barva zlate ribice je namreč srebrno ali bronasto siva). Zaradi njihovega „lepega“ videza so jih začeli gojiti v cesarskih mestih kot okrasne ribe.
Leta 1162 je cesarica dinastije Song ukazala zgraditi ribnik, kjer so gojili izključno obarvane primerke. Ker so Kitajci ugotovili, da lahko s selekcijo (selektivnim križanjem) vzgojijo nove pasme, so se začele pojavljati tudi oblike z dvojnimi repi, iz katerih so vzgojili nam znane pajčolanke, teleskopke ter pasme z izredno dolgimi plavutmi "comet". Selektivno križanje uporabljajo še danes za vzgojo novih pasem in barv.
2. Ni vsaka zlata ribica akvarijska riba
Nove pasme zlatih ribic, predvsem različne oblike pajčolank, so zaradi svoje majhnosti primerne tudi za gojenje v akvarijih in ne samo ribnikih. Povprečna velikost odrasle pajčolanke znaša le okoli 10 - 15 cm, za razliko od divjega zlatega koreslja, ki lahko doseže velikost 50 cm. Povprečna velikost navadne zlate ribice se giblje okoli 25 - 30 cm.
Tako so za akvarijske potrebe najprimernejše pajčolanaste oblike z debelejšim in nekoliko stisnjenim telesom. Kljub svoji manjši rasti pa moramo vedeti, da potrebuje jatica pajčolank vsaj 150 litrski akvarij, boljši je še večji.
3. Navadna zlata ribica se najbolje počuti v ribniku
Čeprav se zlate ribice najbolje počutijo v ribniku, jih zadnje čase najdemo tudi v akvarijih. Gre za nove vrste, ki so zaradi svoje majhnosti primerne tudi za gojenje v akvarijih.
Če bi želeli v akvariju gojiti navadno obliko zlate ribice, se velikost prostornine, ki jo rabi za življenje, potroji, saj mora biti prostornina akvarija vsaj 400 litrov.
A najbolje je, da navadne zlate ribice gojimo le v vrtnih ribnikih.
V krajih z milejšo zimo lahko uspešno v ribnikih gojimo tudi pajčolanaste zlate ribice, ki ob pravilni prehrani brez težav preživijo zimo pod ledom.
Divji sorodniki zlatih ribic so navadni koreselj (Carassius carassius), babuška ali srebrni koreselj (Carassius gibelio), japonski koreselj (Carassius cuvieri).
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV