Kako varno odstraniti klopa?
1. Pinceta ali prsti:
Za svojo zaščito si nadenite gumijaste rokavice. Uporabite pinceto ali orodje, ki je posebej oblikovano za odstranjevanje klopov, ter klopa odstranite na mestu, kjer se je pritrdil. To morate storiti čim bliže koži, kot je mogoče. Lahko ga primete tudi s prsti in zavrtite v nasprotni smeri urnega kazalca. Sicer pa vsi veterinarji poudarjajo, da uporaba olja za odstranjevanje klopa ni priporočljiva. Prav tako ne smete klopa odstranjevati z alkoholom ali drugimi topili. S tem lahko namreč povečate možnost okužbe s klopno prenosljivimi boleznimi.
2. Klopa ne stisnite:
Pazite, da ne stisnete klopovega telesa, saj lahko to povzroči, da se bodo bakterije in bolezen, ki jo klop morebiti prenaša, sprostile v telo vašega psa.
3. Če se pojavi krvavitev:
Počasi in enakomerno potegnite klopa iz kože (ne da bi pinceto obračali ali zavijali). Skušajte ga zagrabiti čim bliže pasji koži, da klopa ne odtrgate. Morda boste skupaj s klopom odstranili tudi nekaj kože psa, toda to je povsem običajno. Če se pojavi krvavitev, z gazo narahlo pritisnite na krvaveče mesto.
4. Ne mečite klopa v stranišče:
Ko ste klopa odstranili, z njim ravnajte pazljivo. Še zlasti v primeru, če sumite, da je bil na živali že več dni (možnost okužbe je po 24 urah večja). Večina ljudi jih najraje odplakne v stranišče, vendar vam priporočamo, da klopa shranite za morebitne nadaljnje preiskave. Dajte ga v majhno, nepredušno zaprto posodico (lahko tudi v kozarec za vlaganje). Vanjo lahko nalijete tudi nekaj medicinskega alkohola. Nato na posodico napišite datum in jo shranite, če se bo pri vašem psu pojavila bolezen.
5. Ko glavica klopa ostane v psu:
Če se vam zdi, da je glava klopa še vedno v koži, jo nežno izvlecite s pinceto. Če kakšnega dela glave ne gre odstraniti, zaskrbljenost ni potrebna. Tak delček ponavadi odpade kar sam in le redko povzroča težave.
6. Bulica ni nevarna:
Včasih lahko ugriz klopa psu povzroči nekaj bolečine. Prav tako se lahko pojavi reakcija, tudi alergijska. Velikokrat po odstranitvi klopa na mestu pritrditve ostane bulica, ki ni nevarna in počasi izgine, čeprav pri nekaterih živalih ostane tudi do nekaj tednov.
7. Mesto ugriza očistite z vodo in ga spremljajte:
Ko ste klopa odstranili, očistite kožo svojega psa na mestu ugriza z nežno milnico in vodo. To mesto pregledujte in spremljajte več dni, če bi se morebiti pojavilo kakšno vnetje. Če se mesto ugriza ne pomiri v nekaj dneh, s svojim psom obiščite veterinarja in s seboj vzemite klopa, ki ste ga shranili.
Česa na prizadeto mesto nikoli ne nanašajte?
Prav nobenih bližnjic ni pri tem, kako bi pripravili klopa, da se spusti s svojega gostitelja – klop se ne bo prostovoljno spustil, dokler se ne bo do konca najedel. Zato na prizadeto mesto NE nanašajte vročih vžigalic, laka za nohte, vazelina, alkohola in drugih kemikalij. Ti postopki niso učinkoviti in lahko prej škodijo vašemu psu kot klopu.
Ne glede na vse se boste mnogim težavam izognili, če boste psa primerno zaščitili pred klopi. Katere zaščite so v praksi najboljše, si preberite TUKAJ.
Komentarji (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV