Dominvrt.si
Pse, ki živijo v stanovanju, kopamo enkrat mesečno. Umazane tačke po potrebi operemo z vodo.

VIDEO: Oskrba psa od A do Ž

B.J.V. / Veterinarska bolnica Šentjur
29. 09. 2012 13.57
0

Da bo vaš štirinožni prijatelj ostal zdrav, potrebuje vsakodnevno nego. Matej Zupanc, dr. vet. med., iz Veterinarske bolnice Šentjur nam je pokazal, kaj lahko lastniki psov sami naredijo doma. Poglejte!

"Posebno pozornost je treba nameniti koži, saj je koža največji organ in prav zato se na njej pogosto pojavijo tudi težave, kot so razna vnetja in alergične reakcije. Te najpogosteje opazimo med krtačenjem," nas je opozoril veterinar Matej Zupanc.

Česanje pospeši produkcijo kožnega olja.
Česanje pospeši produkcijo kožnega olja. FOTO: iStockphoto

Pravilna nega kože in dlake

Kadar na koži opazite mesta brez dlake, pordelo kožo, rdeča vlažna vnetna mesta, izpuščaje, kraste in zatrdline, je treba psa odpeljati k veterinarju.

Nekatere pasme so manj zahtevne za negovanje, druge bolj. Najzahtevnejše so dolgodlake pasme, saj jim moramo pozornost nameniti vsak dan. "Temeljito moramo odstraniti gosto podlanko. Na ta način bomo dlakam in koži omogočili potrebno zračenje," je povedal Zupanc.

Pri kratkodlakih psih je za nego najbolje uporabiti gumijasto krtačo, rokavico ali krtačo s kratkimi ščetinami, s katerimi odstranimo prah in odpadle ter odmrle dlake. "Vse pse pa je potrebno redno česati, saj to pospeši produkcijo kožnih olj, ki kožo vsaj delno zaščitijo."

Kopanje le kadar je to nujno potrebno

"Pse kopamo po potrebi, pretirano kopanje ni priporočljivo, saj s tem odstranjujemo tudi zaščitno maščobno plast, ki se nahaja na koži." Za kopanje vedno uporabljamo dermatološko testirane šampone, ki jih moramo temeljito izprati. Razen če za umivanje uporabimo suhi šampon, ki se ne izpira. "Pasme, ki zahtevajo posebno nego dlake in obliko, kateri sami nismo kos, naj obiščejo po potrebi pasjega frizerja," svetuje veterinar.

Kadar ste v dilemi, ali pravilno negujete vašega ljubljenčka, obiščite pasji salon.
Kadar ste v dilemi, ali pravilno negujete vašega ljubljenčka, obiščite pasji salon. FOTO: B.J

Kožne gube so lahko problematične

Precej nege potrebujejo tudi psi z gubami, kot sta angleški buldog in šarpej. Ti zahtevajo vsakodnevno čiščenje gub z vlažno krpo. Gube namreč predstavljajo mesto, kjer so ustrezne razmere za razvoj bakterij, ki lahko povzročijo vnetje kože. Koža zato postane rdečkasta, vlažna in smrdeča.

Pse, ki živijo v stanovanju, kopamo enkrat mesečno. Umazane tačke po potrebi operemo z vodo.
Pse, ki živijo v stanovanju, kopamo enkrat mesečno. Umazane tačke po potrebi operemo z vodo. FOTO: iStockphoto
Vzroki za težave s kožo

Prisotni so lahko kožni paraziti (demodex, bolhe, garje ...), vse pogosteje pa so vzrok številne alergije. Alergična reakcija se pogosto razvije kot odgovor na določeno sestavino v hrani ali na dejavnike iz okolja.

Pravilna prehrana pomaga do zdrave kože

Na zdravo kožo in dlako ter posledično celotno telo zelo vpliva pravilna in uravnotežena prehrana, ki mora vsebovati pravilno razmerje beljakovin, ogljikovih hidratov in maščob, z dodatki vitaminov in rudninskih snovi. "Za zdravo in sijočo dlako je dobro dodajati omega-3 in omega-6 maščobne kisline v obliki kapsul ali tablet ali lososovo olje."

Pri večini psov striženje krempljev ni potrebno, saj jih obrusijo sami.
Pri večini psov striženje krempljev ni potrebno, saj jih obrusijo sami. FOTO: Biba Jamnik Vidic

Striženje krempljev

Kremplje strižemo po potrebi, saj psi kremplje običajno obrusijo že s hojo po asfaltu. Problem predstavlja le krempelj, ki se ne dotika podlage, saj se včasih zavije in začne rasti v kožo, kar psu povzroča bolečino. Zato je dobro opazovati dolžino vseh krempljev. "Krempelj ostrižemo tako, da poiščemo žilo in odstrižemo tam, kjer se žila konča. Tam krempelj ni živ in zato ne zakrvavi. Problematični so temno obarvani kremplji, saj je meja med žilo in mrtvim delom kremplja težko vidna."

Za striženje krempljev obstajajo posebne klešče različnih velikosti in oblik.
Za striženje krempljev obstajajo posebne klešče različnih velikosti in oblik. FOTO: Biba Jamnik Vidic

Pravilna nega ušes

Notranjosti pasjih ušes ne smemo čistiti z bombažnimi paličicami za ušesa, saj lahko tako ušesno maslo potisnemo še globlje v sluhovod in s tem povzročimo vnetje ušes. Paličice lahko uporabimo le za čiščenje pregibov kože v zunanjem delu uhlja.
Ušesno maslo ščiti pasja ušesa. Kadar je masla preveč, ga je treba odstraniti. Ker je pasji sluhovod globok in težko dostopen, se je čiščenja treba lotiti previdno. Čistimo ga le s posebnimi čistili. "V uho kanemo predpisano količino tekočine in masiramo pri korenu ušesa, da spravimo tekočino v notranjost sluhovoda. Nato pustimo, da pes strese z glavo in s tem odstrani tekočino in delce. Zatem uhelj nežno obrišemo s suho gazo ali vato, a le na tistih delih, ki so dobro vidni in dostopni."

Kako vemo, da ima pes probleme z ušesi?

Kadar že ob pregledu vidnega dela ušesne notranjosti opazimo vnetne spremembe, kot so rdeča in vneta koža, neprijeten vonj in neobičajni ušesni izcedki. "Največkrat je prisotno tudi stresanje z glavo in praskanje." Takrat moramo obiskati veterinarja.

Nega oči

Zdrave oči so fiziološko bistre, nepordele in brez izcedka. Izjeme so le nekatere pasme, ki imajo povečan izcedek iz solznega kanala (šicu, maltežan, pasme z obraznimi gubami …). Če ima pes v kotičkih oči t. i. zaspančke, jih moramo redno odstranjevati s suho gazo ali gazo in toplo fiziološko raztopino. "Kadar pa opazite, da ima vaš ljubljenček povečan izcedek iz oči in se pojavlja dalj časa ali je rumenkaste barve, je potrebno obiskati veterinarja."

Kadar ima naš ljubljenček slab zadah iz ust, je neješč, se slini, ima rdeče dlesni, krvavi iz dlesni ali ima zobne obloge, ga moramo peljati k veterinarju.
Kadar ima naš ljubljenček slab zadah iz ust, je neješč, se slini, ima rdeče dlesni, krvavi iz dlesni ali ima zobne obloge, ga moramo peljati k veterinarju. FOTO: iStockphoto

Nega zob

Tako kot ljudje tudi psi potrebujejo redno nego zob, da se izognemo zobnemu kamnu. "Zobni kamen je videti kot rumena obloga na zobeh. Na teh oblogah se začnejo nabirati bakterije, ki razžirajo zobe in dlesni. Posledice so: zadah iz ust, parodontalne bolezni, oralne bolečine in izguba zob."

Mladičkom z naprstnimi zobnimi ščetkami iz mikrovlaken nežno masiramo dlesni in zobe, odraslim psom pa zobe čistimo z dvoglavo zobno ščetko. "Priporočljivo je, da ščetkamo zobe vsaj vsak drugi dan."

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698