Koža in dlaka
Čeprav se mačke veliko umivajo in negujejo same, jim pri tem lahko pomagamo. »Pogosto jih krtačimo, jim odstranjujemo odmrlo dlako in jih gladimo. Z gladenjem pripomoremo k dobremu počutju naših mačk, preprečujemo pa tudi nastanek stresa,« nam je povedal Matej Zupanc, dr. vet. med. iz Veterinarske bolnice Šentjur.
Dolgodlake mačke imajo večkrat probleme s prebavo, saj se jim z lizanjem odstranjena dlaka večkrat sprime v kepo v želodcu ali črevesju. To lahko povzroči resne zaplete, zato jim je dobro preventivno dajati posebno pasto za preprečevanje nastajanja vozlov in prilagojeno hrano.
Striženje mačjih krempljev
Zunanjim mačkam krempljev ne strižemo. Mačkam, ki nikoli ne gredo iz stanovanja, uredimo praskalnike. Če uničujejo pohištvo, je dobro, da jim kremplje postrižemo sami. »Krempelj ostrižemo tako, da poiščemo žilo in odstrižemo tam, kjer se žila konča. Tam krempelj ni živ in zato ne zakrvavi.«
Ušesno maslo ščiti mačja ušesa. Kadar pa je masla preveč, ga je treba odstraniti. Ker je mačji sluhovod globok in težko dostopen, se je čiščenja treba lotiti previdno. Čistimo le s posebnimi čistili.
»V uho kanemo predpisano količino tekočine in masiramo pri korenu ušesa, da spravimo tekočino v notranjost sluhovoda. Nato pustimo, da maček strese z glavo in s tem odstrani tekočino in delce. Zatem uhelj nežno obrišemo s suho gazo ali vato, a le na tistih delih, ki so dobro vidni in dostopni.«
Kako vemo, da ima naš maček probleme z ušesi?
Kadar že ob pregledu vidnega dela ušesne notranjosti opazimo vnetne spremembe, kot je rdeča in vneta koža, neprijeten vonj in neobičajni ušesni izcedki. »Največkrat je prisotno tudi stresanje z glavo in praskanje.« Takrat moramo obiskati veterinarja.
Nega oči
Zdrave oči so fiziološko bistre, niso pordele in brez izcedka. Zaspančke, ki se naberejo v kotičku oči, moramo redno odstranjevati s suho gazo ali gazo in toplo fiziološko raztopino. »Kadar pa opazite, da ima vaš ljubljenček povečan izcedek iz oči in se pojavlja dalj časa ali je rumenkaste barve, je treba obiskati veterinarja.«
Veterinarja moramo obiskati tudi takrat, ko opazimo, da si je maček poškodoval oko. Le veterinar lahko določi, za kakšno stopnjo poškodbe gre. »Poškodbe zdravimo glede na plast očesa in stopnjo poškodbe.«
Preberite še kako ljubljenčke lahko zaščitite pred nevarnimi klopi.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV