Dominvrt.si
image (28)

Preproga iz plutastih zamaškov

S.B.
11. 01. 2011 11.07
1

Če se vam je v letih okušanja žlahtne kapljice v shrambi nakopičilo že precej plutovinastih zamaškov buteljk, pa ne veste, kaj z njimi, je na voljo kar nekaj možnosti! Poglejte eno od zelo originalnih zamisli, ki smo jo poiskali za vas.

Sami lahko izdelate denimo podstavek za vročo posodo ali preprogo za v kopalnico. Če so vas prsti zasrbeli, vas vabimo, da si preberete, kako v nekaj korakih izdelati unikaten in nadvse zanimiv kos kopalniške opreme.

Navdušen okuševalec vin (www.craftynest.com) je spomin na popite buteljke ovekovečil tako, da je iz plutovinastih zamaškov naredil unikatno kopalniško preprogo.

Preprogo iz plute je namestil pred banjo, tako da po kopanju ali tuširanju bosonog stopi na prijetno toplo in mehko podlogo iz naravnega materiala.

Postopek za izdelavo  

V nekaj korakih bomo skupaj izdelali unikatno preprogo, s katero boste svoji kopalnici dali nov poudarek, lahko pa jo podarite kot unikatno in prav posebno darilo prijateljici ali prijatelju, ki ceni dobro vinsko kapljico.

Potreben material:
1.) 175 plutovinastih zamaškov buteljk in še kakšnega za rezervo
2.) lepilo za pištolo za lepljenje
3.) podlogo proti drsenju, ki bo služila kot osnovna podlaga za preprogo

Potrebno orodje:
1.) oster žepni nožek oziroma pipec
2.) podloga za rezanje
3.) pištola za lepljenje
4.) brusni papir 

1. Natančno preglejte zamaške in izberite tiste, ki so približno enake velikosti in debeline. Z ostrim žepnim nožkom prerežite vsak zamašek.

To bo zahtevalo kar nekaj časa in potrpežljivosti, pa tudi previdnost, da se pri delu ne bi poškodovali. Sedaj razpolovljene zamaške na prerezani strani obrusite tako, da se bodo lepo prilegali gladki površini.

2. Zamaške zložite v pravokotno obliko, in sicer tako, da se prererezani del zamaška prilega tlom. Da bi zares dosegli pravokotno obliko predpražnika, si pomagajte z ravnilom.

Za manjšo preprogo zložite v vertikalno linijo 10 zamaškov in v horizontalno 30, kar bo naneslo površino v velikosti okoli 25 cm x 75 cm – seveda odvisno od velikosti uporabljenih zamaškov.

Če imate zamaškov dovolj, na vsakem robu dodajte še kakšno vrstico oziroma stolpec, in preproga se bo povečala.

3. Ko ste zamaške zložili tesno enega k drugemu in ste s postavitvijo povsem zadovoljni, je čas, da natančno izmerite velikost, ki jo zavzamejo zamaški.

Po teh merah boste odrezali površino proti drsenju, ki bo v nadaljevanju postopka podlaga za lepljenje zamaškov. 

4. Sedaj boste začeli z lepljenjem zamaškov. Najprej boste prilepili zunanji rob preproge, s čimer si boste začrtali nadaljnje korake.

Iz poskusne postavitve enega za drugim jemljite zamaške in jih lepite natančno na isto mesto, kot ste ga predvideli v poskusni postavitvi.

S pištolo za lepljenje lepilo nanašajte na prerezano stran zamaška in vsakega od njih pritrdite na površino, ki bo v kopalnici preprečevala drsenje. Ob lepljenju zamašek močno pritisnite na osnovno površino.

Če se je kje ob robovih zamaška pokazalo lepilo, ga odstranite, še predno se bo osušilo. Pazite, da se ne opečete.

5. Ko ste zaključili z osnovnim okvirjem, ki predstavlja robove vaše nove kopalniške preproge, je čas, da iz poskusne postavitve enega za drugim in vse do zadnjega prenesete vse zamaške in jih prilepite na protidrsno površino.

Delo bo od vas zahtevalo precej potrpežljivosti in truda, da boste zamaške zlepili tesno enega ob drugem. Vendar bo vaš trud ob koncu nedvomno poplačan!

Avtor te zanimive kreacije pravi, da zamaškov pred vlago načeloma ni treba zaščititi, saj je plutovina vodoodporna. Če pa že vztrajate, vam svetuje, da v trgovini za čevlje kupite zaščito za čevlje, ki imajo podplat iz plute in zamaške prevlečete s tem premazom.

Ob tem opozarja, da bodo zamaški dobili lesk in da bo preproga tudi na otip nekoliko manj prijetna. Kar pa prav gotovo ni zanemarljivo, glede na njen osnovni namen. 

Za ustrezno vzdrževanje te unikatne preproge pa nikakor ne bo odveč, če dodamo, da boste njen obstoj podaljšali, če boste kopalnico ustezno zračili in poskrbeli, da v nobenem primeru ne bo preveč prepojena z vodo, tako kot bi poskrbeli tudi za vsako drugo preprogo.

In na koncu še zanimivost o hrastu plutovcu

Plutovinaste zamaške in nasploh pluto pridelujejo iz skorje hrasta plutovca. Ta raste v toplejših sredozemskih predelih, zlasti v severni Afriki, Španiji, južni Franciji, na Portugalskem in tudi na Siciliji.

Ko je drevo staro pet let, mu prvič snamejo skorjo, vendar ta pluta še ni dovolj kakovostna za uporabo. Po tem posegu je potrebnih še od deset do dvanajst let, da skorja postane primerna za plutovino, kot jo poznamo širom sveta.

Tudi zato je pomembno, da s plutovinastimi izdelki ravnamo spoštljivo. Če je le mogoče dajmo plutovinastim zamaškom še eno priložnost, predno jih zavržemo v smeti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860