Dominvrt.si
Drevo murve

VIDEO: Gosta senca murve

N.L.
18. 07. 2011 14.44
0

V Evropo so jih prinesli že pred stoletji, a so murve pri nas precej slabo poznane rastline. Pozno spomladi nas drevo razveseli s sočnimi sadeži, že v nekaj letih pa nam zagotovi prijetno, hladno senco. V našem video prispevku si poglejte, kako jih pravilno negovati in obrezovati.

Kako jo prepoznati?

Če ne veste, kako je murva videti, je tule enostaven nasvet, kako jo prepoznati: ko se boste v prihajajočih dneh sprehajali po kakem obmorskem mestecu, glejte pod noge.

Ko se znajdete v prijetni, gosti senci, pod svojimi podplati pa zagledate velike sladke, sadne packe, boste vedeli, da stojite pod murvo.

Ta način prepoznavanja bo čisto zadovoljivo deloval tudi v notranjosti naše deželice, kjer je murvinih dreves sicer manj, a sem in tja se kljub temu najdejo.

murvina veja
murvina veja FOTO: Srečko Blas

Črna in bela murva

Glede na barvo njihovih plodov murve ločimo na črne in bele. Poleg barve plodov se malenkost razlikujeta tudi v velikosti in obliki listov ter obliki - veje in deblo črne murve so namreč močnejše in bolj robustne od bele.

Zaradi hladnejšega podnebja, ki beli murvi ne ustreza, so za hrano sviloprejkam v Veliki Britaniji v 17. stoletju na veliko sadili odpornejše črne murve. A projekt ni uspel, listi črne murve so se namreč izkazali kot pretrdi.

Prav zaradi svoje rasti je črna murva tudi bolj vremensko odporna od bele in dobro uspeva tudi v hladnejših podnebjih vse do 1000 m nadmorske višine, medtem ko ima bela raje vroče sredozemsko podnebje.

Obe vrsti rodita zgodaj - če je vreme dovolj toplo, nas namreč že ob koncu maja in junija razveselita s sladkimi, sočnimi plodovi.

Hrana sviloprejk

Izvirna domovina murv je sicer Azija, vendar viri kažejo, da naj bi jih mornarji in popotniki že v antiki naselili tudi v sredozemske dežele. Predvsem črno murvo, ki jo od nekdaj cenijo zaradi njenih nadvse okusnih plodov.

Bela sorta je v Evropo prišla malce kasneje - okoli 12. stoletja, ko so jo po stari celini sadili zaradi pridelovanja svile. Prav listi bele murve so namreč edina in zato nepogrešljiva hrana sviloprejk.

Gojenje

Drevesa murve so hitrorastoča in precej nezahtevna ter tako primerna za vse, ki bi v svojem vrtu v le nekaj letih želeli uživati v gosti naravni senci. Pomembno pa je, da pred sajenjem razmislimo o tem, kam jih bomo posadili.

Murva
Murva FOTO: Srečko Blas

Njihove korenine se namreč prav tako kot krošnja razraščajo hitro in predvsem po površini, zato nam lahko že v nekaj letih razrinejo vrtne tlakovce in spotikajo neprevidne vrtnarje ali obiskovalce.

Več o tem, kako skrbeti za murvino drevo, da nam bo dolga leta nudilo hladno, osvežilno senco, nam je v video prispevku povedal Srečko Blas. Poglejte!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860