Ste vedeli, da v naših krajih živi kar 500 vrst čebel, ki ne nabirajo medu, a so vseeno nepogrešljive na naših vrtovih in sadovnjakih? Naravovarstvenik Ivan Esenko, kateremu lahko preko naše rubrike Strokovnjak odgovarja, postavite tudi vprašanje, nam je povedal in pokazal, kako za njih na sila preprost način izdelamo gnezdilnice iz opeke, trsja in lesa. Poleg tega pa si preberite, zakaj so čebele samotarke tako zelo pomembne.
Opraševanje in opozarjanje
Ena bolj pogostih pri nas je rdeča dišavka, ki obiskuje in oprašuje skoraj 200 vrst rastlin, nekatere druge, na primer bršljanka, pa so se ozko specializirale na opraševanje točno določene rastline (v bršljankinem primeru, kot že ime pove, bršljana).

V okoljih, kjer bodo gnezdilnice zanje samevale, nekaj ni tako, kot bi moralo biti; bodisi je zrak kemično onesnažen ali pa je biotska vrednost tako revna, da boste morali pravo naravo iskat malo dlje od svojega doma.
Pazimo nanje!
Danes, ko je kemizacija okolja tako narasla, da v mnogih delih Slovenije medonosnih čebel skoraj ni več, velik del njihovih vlog (razen nabiranja medu) opravljajo samotarke. Prepoznamo jih po tem, da so manjše od „navadnih“ čebel; nekatere vrste so progaste, druge pa popolnoma črne.

V nasprotju s prepričanjem mnogih, ki se ustrašijo vsega, kar brenči, niso nadležni ali nevarni insekti, zato jih nikakor ne pobijajmo ali celo škropimo z insekticidi!
Ivan Esenko odgovarja na vaša vprašanja TUKAJ!
Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV