Tisočletja stara umetnost
Ideja o tem, da bi z majhnimi koščki različnih materialov krasili svojo okolico, je stara skoraj toliko kot človeštvo.
Prve sledi mozaikov – površin, okrašenih s koščki slonovine, školjkami in barvnimi kamni – so namreč našli v Mezopotamiji, in po podatkih arheologov izvirajo iz 3. tisočletja pred našim štetjem.
Pravi razcvet je mozaik dosegel v antiki – zahvaljujoč izkopavanjem si nekatere izmed teh umetnin lahko ogledamo še danes. Največja zbirka poznorimskih mozaikov in situ, se pravi na mestu nastanka, pa so z UNESCOVO zaščito varovani mozaiki v vili Villa Romana del Casale v bližini trga Piazza Armerina na Siciliji.
Mozaiki v naši bližini
Glede na razširjenost in priljubljenost mozaika ni nič čudnega, da nekaj pravih mojstrovin najdemo tudi v naši bližini. Če iščete navdih za svojo domačo umetnino, ali pa se želite malce pobliže spoznati s to precizno umetniško tehniko, obiščite istrski Poreč, Benetke ali Raveno.

Različne tehnike
Pri izdelavi mozaika poznamo tri glavne metode, katerih uporaba je odvisna predvsem od velikosti in drugih specifik podlage, na kateri bo nastal.
Direktna metoda pomeni nanašanje (polaganje) malih delčkov neposredno na površino (takšno metodo je za naš video prikaz uporabil Samo Abramič), indirektno metodo, pri kateri kamenčke, ploščice ali druge koščke z zgornjo stranjo navzdol (torej obrnjene narobe) pa polagamo na začasno lepljivo podlago, s katero prekrijemo površino, namenjeno mozaiku in podlago „olupimo“.
Pri tretji metodi - dvojni indirektni metodi, mozaik najprej v celoti sestavimo na drugi podlagi, nato pa košček za koščkom prenašamo in lepimo na pravo podlago.
Mozaik na prelomu tisočletja

Ljubezen do mozaika med umetniki in ljubitelji umetnosti pravzaprav nikoli ni zamrla. Po svoje sta pisane kamenčke v svoji arhitekturi uporabljala tudi slavna arhitekta Gaudi (Barcelona) in Hundertwasser (Dunaj).
Z razvojem moderne tehnologije, ki omogoča računalniško podprto izdelavo čudovitih mozaikov brez zamudnega dela, pa mozaiki postajajo vse bolj priljubljena rešitev za kopalnice, bazene in druge prostore v sodobnih domovanjih.
Če ste se tudi vi navdušili nad mozaikom, vam svetujemo, da začnete z manjšim, a prijetnim projektom za sončno popoldne ali konec tedna, kakršnega je za naš video prikazal umetnik Samo Abramič.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV