
V kamnite reže sodijo alpske rastline
Ni presenečenje, da v skalnjakih najbolje uspevajo rastline, ki tudi v naravi uspevajo v ozkih režah na skalnatih pobočjih. Večino tistih, s katerimi zasajamo skalnjake pri nas, uvrščamo v skupino alpskih rastlin, saj jih v naravi najdemo predvsem v visokogorju, v skalnjakih v vročih obmorskih krajih pa uporabljamo slanoljubne rastline, ki poraščajo skalovite in peščene obale.
Kam saditi?
Če si predstavljamo njihovo naravno rastišče, bomo zlahka ugotovili, kakšne razmere ustrezajo alpskim rastlinam. Te male, čokate rastlinice, katerih listi so pogosto mesnati ali kosmati, kar jih ščiti pred izgubo vlage, so prilagojene rasti na revnih, peščenih, dobro odcednih tleh. Ker na višini, kjer rastejo v naravi, ni drevja ali druge zaščite, so vajene življenja na močnem, neposrednem soncu in konstantnem vetru.
S podobnimi razmerami bodo zadovoljne tudi v skalnjaku. Izberimo torej sončno lego in pobočje skalnjaka obrnimo na jug ali zahod ter poskrbimo, da bo podlaga dobro odcedna.
Zasajevanje v praksi
Zasajevanja skalnjaka se lotimo na lep, sončen dan. Preden kupljene rastline zakopljemo v zemljo, jih vzemimo iz lončkov, razporedimo po skalnjaku in poglejmo, če nam je razporeditev všeč; v nasprotnem primeru lahko rastline preprosto premestimo. Upoštevajmo tudi predvideno rast in končno velikost rastlin – alpske rastline sicer ponavadi rastejo počasi, a vseeno je dobro v naprej predvidevati, kako bo naš skalnjak izgledal čez leto ali dve.
V našem zgornjem video prispevku poglejte, kako se lotiti zasajevanja skalnjaka v praksi in se navdušite za katero od idej za izbiro primernih rastlin.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV