Pozdravljeni, Dominvrt! Vašo stran zelo rada berem in z veseljem sem prebrala prispevek o zeliščni spirali. Tudi jaz vrtnarim v skladu s permakulturnimi načeli (več o tem na mojem blogu Permakultura za telebane).
Pred dobrim letom sem med učenjem o permakulturi naletela na informacije o zeliščni spirali. Že sama oblika je zanimiva (spirala ima v sebi kar nekaj mističnega), ko pa sem prebrala, kako vpliva na rastline, kako prihrani prostor in kaj vse dobrega prinese na vrt, sem jo seveda hotela imeti.
Izbira prostora in zasnova
Lotila sem se takole: najprej sem določila prostor zanjo: sončen in lahko dostopen, čim bližje kuhinji, da mi med kuhanjem ni treba hoditi daleč po peteršilj in podobno. Narisala sem načrt spirale in zasaditve.
Potem sem se postavila na mesto, kjer sem si zamislila, da bo njen zunanji rob, iztegnila roko in postavila središčni kamen. Polmer spirale je tako enak dolžini moje roke in zato jo z lahkoto urejam; če bi bila večja, bi imela težave.
Potem sem se lotila zidanja zidu iz kamnov. Delo je kar naporno in sprva se kamni kar niso hoteli postaviti tako, da bi bilo prav, sčasoma pa sem postala bolj spretna, kamni pa bolj ubogljivi.
Pri delu so mi zelo prav prišle debele rokavice (zidarske), da roke niso preveč trpele. Zid v obliki spirale se vije v nasprotni smeri od urinega kazalca in je v sredini visok slab meter, potem pa se do izteka spirale spušča čedalje nižje. Spiralo sem postavila tako, da se izteče na vzhod.
Postavljanje spirale
Potem sem spiralo napolnila s plastmi različnih materialov, ki zagotavljajo, da se sistem v spirali sam vzdržuje in se zemlja zlepa ne bo izčrpala, rastline bodo imele dovolj hranil, odcednost pa je zagotovljena.
V plasteh sem naložila suho listje, dobro staran kompost, suh mah, slamo, gnojilo (jasno, ne kakšnih umetnih kemikalij…) in na koncu plast vrtne zemlje. Plastenje z različnimi materiali ima še eno dobro lastnost: precej cenejše je, kot pa če bi za polnjenje uporabila samo zemljo. Vsako plast sem, preden sem dodala novo, dobro zalila.
Na koncu sem v spiralo posadila zelišča. Pri tem sem upoštevala mikroklime, ki so v spirali (rožmarin, ki je sredozemska rastlina, je na sredini, na vrhu, meta na jugu, pehtran na vzhodu itn). Med zelišča sem posadila mlade kapucinke – odganjajo škodljivce, cela rastlina, vključno s cvetovi, pa je užitna.
Posebno vlogo pri tem, da se imajo rastline odlično, odigrajo kamni. Pod sabo zadržujejo vlago (zato mi spirale tudi v najbolj sušnih obdobjih skoraj ni treba zalivat), ponoči pa grejejo rastline s toploto sonca, ki so jo zbrali čez dan. V špranjah se skrivajo vrtni pomočniki, zaradi katerih je na vrtu dosti manj škodljivcev (krastača, kuščarice), pod njimi pa deževniki, ki delajo humus.
Letos zgodaj spomladi sem jo uporabila za inkubator za vzgojo mladih sadik in tudi pri tem se je odlično obnesla. Po prvem letu "uporabe" lahko z veseljem rečem, da je izpolnila vsa pričakovanja in zelo verjetno bom letos postavila še eno.
Lepo vas pozdravljam in vam želim še veliko odličnih prispevkov,
Bojca
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV