Vonj po rožmarinu
Rožmarin, zimzeleni sredozemski grm, ki zraste do enega metra visoko, ima zelo aromatičen okus. Njegov vonj je močan in prijeten. Zaradi svojih lastnosti je sestavina enega od prvih destiliranih parfumov, medtem ko kolonjska voda še vedno vsebuje rožmarin.
Rožmarinova voda se uporablja za nego mastne kože, učinkovala pa naj bi tudi osvežilno in pomlajevalno. Če je verjeti legendi, se je s pomočjo rožmarinove vode precej pomladila 70-letna madžarska kraljica Izabela, ki jo je za roko zaprosil precej mlajši Karl Albert.
Če je uspelo njej, se velja opogumiti!
Strastna bazilika
Gre za eno najpogosteje uporabljenih začimb. Ima neverjeten, prav poseben okus, ki razvaja naše gurmanske čute. Njen vonj spominja na barve, okuse in strast sredozemskih noči. Uspevala bo tudi v lončku na okenski polici, če ji boste le nudili dovolj nege.
Odtrgajte listek bazilike in ga dodajte omaki za špagete. Z vonjem in okusom bo obogatila jed, vas pa napolnila z zadovoljstvom in lepimi spomini na minula poletja.
Okusen timijan ali materina dušica
Prijazno zelišče s prijaznim imenom. Povezujemo ga z domačim, znanim, prijetnim, saj je timijan neizogiben dodatek mesnim in divjačinskim jedem. Poznali so ga že Egipčani, Rimljani ter Grki, ki so ga kot dišavnico dodajali pijačam in sirom.
Privoščite si kopel, v vodo pa dodajte malo eteričnega olja timijana. Poleg tega, da vas bo taka kopel osvežila, bo timijan prečistil vaše dihalne poti in vas pripravil na nove življenjske pustolovščine.
V kopeli s sivko
Potem ko je okrasila in odišavila vaš vrt, vas lahko sivka razvaja še v jesenskem in zimskem času. Njene suhe cvetove dodajte domačim čajnim mešanicam, s suhim šopkom odišavite prostor ali jo dodajte kopeli, kjer vas bo sprostila in vas pripravila na okrepčilen spanec, spodbudila dobro prekrvavitev in pomirila razdraženo kožo.
Vsemogočen žajbelj
Ljudski pregovor pravi: „Zakaj bi bil človek bolan, če mu na vrtu raste žajbelj!“ Rastlina, ki je že v antiki dobila sloves vsestransko zdravilne, resnično deluje kot zdravilo: deluje protimikrobno, ugodno deluje na dihala, hormone, pomaga celiti rane, ugodno vpliva na prebavo, njegov tonik pa naj bi pomagal celo pri plešavosti.
Liste žajblja lahko položite v ognjevarno posodo, jih prižgete in nemudoma upihnete. S posodo se nato sprehodite po stanovanju in očistili ga boste negativne in bolne energije.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV