Ker so kolonialna osvajanja tekla na vseh kontinentih, govorimo o različnih kolonialnih stilih, denimo indijskem, afriškem, indonezijskem, pa tudi o ameriškem kolonialnem stilu.
Naseljevanje novega sveta
Da bi pokazali mešanje in soobstoj različnih stilov notranjega opremljanja znotraj enega kulturnega prostora, smo izbrali ameriški kolonialni stil, ki po raznolikosti nedvomno prednjači.
Začetek ameriškega kolonialnega stila sega nazaj v 16. stoletje, ko so tuji kontinent začeli naseljevati v glavnem evropski priseljenci. Njegov čas pa naj bi se iztekel z začetkom 19. stoletja, ko so se v ZDA rodile pobude o zaščiti kolonialne dediščine, ki je s tem sicer pridobila na vrednosti, hkrati pa je postala del zgodovine.
V 20. stoletju je kolonialni stil gradnje in opremljanja za Američane postal pomembna sestavina identifikacije s svojo državo.
Različni narodi, različni stili
Za prvo obdobje gradnje in opremljanja kolonialnih domov na ameriških tleh je značilna angleška tradicija, ki so jo s seboj prinesli obrtniki. Domovi so bili preprosti in narejeni iz materiala, ki je bil na voljo na tleh novega kontinenta. Novo okolje pa je med drugim prineslo nove materiale in zahtevalo nove rešitve, zaradi česar so se prišleki pri gradnji in opremljanju domov zgledovali tudi po ''staroselcih''.
Čeprav so kolonialna osvajanja tekla iz smeri premožnejših in močnejših kultur v smeri šibkejših, so konec koncev prinesla obojestransko menjavo dobrin, materialov, znanj in izkustev in se odrazila v povsem novih oblikah, ki so združevale prvine obeh kultur.
Drugo obdobje ameriškega kolonialnega stila je nastopilo, ko je bogastvo priseljencev s časom začelo naraščati. Okoli leta 1850 so v ameriško tradicijo, ki so jo zastavili obrtniki, vstopili arhitekti, in sicer zlasti angleški in francoski. Čeprav so začeli vnašati trende, ki so v tistem času prevladovali v Evropi, so arhitekti na novem kontinentu ohranili tradicijo preprostosti, ki so jo zakoličili prvi obrtniki.
Primerke nemškega kolonialnega stila, ki so se ohranili iz 19. stoletja, najdemo zlasti v New Yorku, Pensilvaniji in Ohiu. Španski kolonialni stil je značilen za Florido, Kalifornijo in jugozahodni del severne Amerike. Nizozemsko gradnjo je mogoče najti v mestu New York in nasploh ob reki Hudson, ki teče skoz državo New York. Francosko kolonialno gradnjo najdemo ob reki Mississippi. Na tem mestu smo našteli le nekaj stilov notranjega opremljanja, ki izvirajo iz različnih tradicij prišlekov, seveda pa jih je v resnici še veliko več.
Posnemanje tradicije v sodobnosti
V duhu globalizacije, ki nedvomno zahteva poznavanje lastne kulture in spoštljivo vrednotenje tuje, se zanimanje za kolonialni stil vrača. Navdušenje nad tujimi kulturami lahko v svojem domu počastite prav na poseben način – s posnemanjem kolonialnega stila lahko drugo kulturo povabite v svoj dom in jo spojite z vašo domačo.
Kljub temu da je v nekaj stavkih težko povzeti tradicijo v tistem času šele nastajajoče in tako raznolike ameriške kulture, bomo našteli nekaj temeljnih značilnosti, ki bi vam lahko koristile pri poskusu posnemanja kolonialnega stila notranjega opremljanja.
Stene, tla in pohištvo
Osnova kolonialnega doma so lesena tla in pobeljene stene. Čeprav prevladujejo bele stene, boste nekoliko več topline, dosegli, če izberete svetlo krem barvo. Za kolonialne domove je značilno pohištvo v barvi mahagonija. Sicer pa naj bo leseno pohištvo odeto v živahne in smele tone, kot denimo temno zelena, gorčično rumena ter modra v najrazličnejših odtenkih, bodo več kot odlične. Nič ne bo narobe niti, če boste za interjer izbrali rjavo ali opečnato rdečo.
Zofe, fotelji in stoli naj bodo mehkih, krožnih linij in prevlečeni s težkimi tkaninami, ki imajo bogato teksturo. Na preprosta lesena tla lahko položite preprogo. Seveda pa je na vas, za kakšne barve in vzorce se boste odločili, z izborom dodatkov boste pokazali, h katere vrste stilu se nagibate. Če se odločite denimo za preprogo spleteno iz krp, ki ji rečemo tudi ''krpara'', boste poudarili podeželski vtis. Tisti, ki se radi zgledujete po tujih kulturah, namestite preprogo z motivi, ki so značilni za Mehiko ali Afriko.
Sicer pa je zelo pomembna prvina ameriškega kolonialnega doma lesena ''bordura'' oziroma obroba, ki po vsej sobi teče v višini okoli enega metra. Osnovni namen bordure je zaščititi stene pred poškodbami, ko premikamo pohištvo. Pri posnemanju kolonialnega stila bo bordura učinkovala tudi kot značilen element stila, z njo boste dosegli tudi estetski učinek.
Nepogrešljiv element kolonialnega stila je tudi tako imenovani ''windsor'' stol – leseni stol z nekoliko višjim naslonjalom, ki je sestavljeno iz okroglih palic. Namenite mu prostor nekje ob oknu, kamor boste sedali ob popoldnevih in prebirali zgodbe, kot je denimo Steinbeckova Vzhodno od raja.
Pri okenskem okrasu naj vas spremlja skromnost. Kolonialni domovi so pogosto bili brez zaves, lahko se zanje odločite in jih obesite kar na preprosto in nič preveč obdelano leseno palico. Če pa boste želeli svoje goste in sosede očarati na način, kot so to počeli kolonialisti, potem izobesite izvezene svilene zavese.
Kolonialni dodatki
Če želite posnemati kolonialni stil, se pri izboru omejite na preproste linije, bogate barve in naravne materiale. Izbirajte izdelke, pri katerih je videti, da so nastali v rokah mojstrov. Vtis ameriškega kolonialnega stila značilno določajo najrazličnejše vezenine, s katerimi okrasite blazine v dnevnem prostoru, prtiče na jedilni mizi in predpasnik za glavnega kuharja ali kuharice...
Po posteljah namestite krpanke, ki bodo vtis sestavljanja in kombiniranja novega in starega, tujega in domačega... dodatno poudarile. Med dodatke sodijo tudi portreti vaših najbližjih in tistih, ki so vam posebej pri srcu. Oljna dela ali črno-bele fotografije naj bodo na vidnem mestu, zato jih namestite v dnevni sobi ali v jedilnici.
Dodatki za kolonialni dom so precej povezani s tem, kak dom želite posnemati. Tisti, ki ste nekoliko nagnjeni k prestižu, v dnevnem prostoru namestite razkošni lestenec. Tisti, ki želite poudariti preprostost, razstavite preproste lesene ali kovinske svečnike. Posode, vaze, skodelice, vrči... ki bodo pripomogli k vzbujanju kolonialnega vtisa, naj bodo iz gline ali celo iz lesa. Srebro in kitajski porcelan uporabite tisti, ki želite poudariti razkošje, ki so si ga lahko privoščili redki. Namesto srebra pa lahko za svoj kolonialni dom uporabite tudi skodelice in pladnje iz kositra, ki jih boste gotovo našli pri bližnjem antikvarju ali na bolšjem sejmu.
Tisti, ki ste se odločili za svilene zavese, v svoj dom vnesite z vaze in skodelice iz kitajskega porcelana, kar bo vtis prepletanja različnih kultur še nekoliko bolj poudarilo. Prav zaradi spajanja različnih kultur in tradicij je kolonialni stil opremljanja nadpomenka za številne in precej raznolike stile, ki jih v osnovi druži le to, da kombinirajo domači stil s tujo kulturo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV