Dominvrt.si
beljenje

Nasveti, da bo beljenje stanovanja čim manj stresno

arh. Barbara Železnik Bizjak
14. 06. 2022 05.00
0

Pred beljenjem nas najbolj zaposluje izbira pravega odtenka barve. Kakšno naj izberemo, da bo prostor malo drugačen, da bo sodobnejši, da bo lepši? Ko bi radi stanovanje osvežili, ker so stene zamazane, ali bi spremenili opremo in videz dopolnili z novo barvo sten, se zdi, da je beljenje edino izmed opravil, ki jim lahko rečemo prenova, ki ne vključuje prahu in razbijanja. Kljub temu se tega dela nihče posebej ne veseli.

Beljenje namreč prinaša kup dodatnega dela s pospravljanjem in pripravo, ki ga en človek, zlasti starejši, težko zmore sam. Tako predvsem starostniki beljenje odlagajo, češ da ga ne potrebujejo in bo zanje videz stanovanja že še dober. A beljenje ni le skrb za to, da bodo stene in stropi spet videti čisti in sveži. Pogosto ob tem tudi saniramo poškodovane zidove, mesta, kjer se je morda premeščala napeljava in so še vidne sledi popravil z mavcem. Morda se v kotih nabira plesen in je skrajni čas, da zidove očistimo, preprečimo nadaljnji nastanek plesni z ustreznimi premazi in nato mesta prebelimo. Vzrok za to, da omet odstopa, postaja krhek in odpada, pa je verjetno vlaga, ki vstopa skozi zid in vlaži omet. A tudi to je treba očistiti in popraviti ter se težav morda lotiti koreniteje.

Zaščita tal, vrat in oken je pomembna.
Zaščita tal, vrat in oken je pomembna. FOTO: Dreamstime

Navsezadnje pa se beljenja lotimo tudi zato, da spremenimo ali osvežimo barve sten v prostorih, še posebej če smo se lotili celovitejše prenove, tudi na področju opreme. Z barvami bomo namreč dopolnili videz novega prostora in pomagali opremi, da v novih barvah in na svetlobi zasije v novi podobi. Prostori bodo videti sodobnejši, svetlejši in morda tudi večji. Bela in svetlejše barve lahko prostor na videz povečajo, a če jih kombiniramo s temnim pohištvom, tlemi, vrati in okenskimi okviri, se lahko prostor zaradi teh kontrastov zdi utesnjujoč. Ob temnem pohištvu se lahko vsaj na eni steni odločimo za temne, zamolkle barve, denimo sivo ali rjavo, saj je ob njih temno pohištvo videti svetlejše. Previdni bodimo z divjimi, živimi barvami, ker bo zaradi njih prostor videti agresivnejši. V takih prostorih težje ustvarimo primerne kombinacije, hitreje se jih naveličamo, v starejših  pa lahko vzbujajo nemir. Namen prenove z beljenjem je, da se v prostorih počutimo še bolje kot pred posegi.

Izogibajmo se preveč živim barvam.
Izogibajmo se preveč živim barvam. FOTO: Dreamstime

Starejši ljudje in še posebej starejši starostniki gotovo potrebujejo pomoč domačih pri iskanju ponudnika, pri pripravljanju stanovanja ter tudi pri nadzoru nad delom. Za poseg se bodo lažje odločili, če bodo lahko računali na pomoč ali celo na to, da se jim z organizacijo in pospravljanjem sploh ne bo treba ukvarjati. Pohištvo, radiatorje, okenske okvire in drugo kakovostni izvajalci običajno premaknejo in zaščitijo, tako da stranka s tem nima dela. To se danes razume samo po sebi. Po koncu dela za seboj pospravijo in naročniku ni treba storiti veliko, tako da ga čakajo le manjša opravila. Dobri izvajalci se namreč zavedajo, kako pomembno je strankam ponuditi dobro in kakovostno uslugo, tako da bodo z njimi zadovoljni in jih bodo še kdaj poklicali ter priporočili drugim.  

Ni nujno, da bo prostor zaradi temnejše stene videti temen in turoben.
Ni nujno, da bo prostor zaradi temnejše stene videti temen in turoben. FOTO: Dreamstime

Velja prepričanje, da je najprimernejši čas za beljenje prostorov poleti, manj primerni so deževni dnevi. In zato je beljenje lahko primerno tudi v času centralnega ogrevanja, ko je zrak v prostorih suh, stene pa presušene. Pleskarji se včasih celo pritožijo, da se barva prehitro suši. A če barvajo prostor za prostorom, lahko dokončajo posamezen prostor v enem dnevu.  

Za vrsto barve se posvetujmo z izvajalcem, ki bo predlagal, kaj je najprimernejše za vlažne in za suhe prostore. Predlagal bo tudi način sanacije plesnivih zidov in svetoval, kaj storiti, da pojav plesni preprečimo. Preprečevanje nastanka plesni sicer pogosto ni odvisno le od premaza, ampak je težava drugje. Vzrok je namreč lahko napačna izolacija sten (ali te sploh ni),  ali pomanjkljivo prezračevanje prostorov, v katerih je zrak ves čas nasičen z vlago, ta pa kondenzira na hladnih zidovih. To se pogosteje dogaja v prostorih z novimi okni, ki dobro tesnijo. 

Kako pa se odločiti za primerno barvo? Če se ne upamo odločiti za prevelike spremembe, se izbira prevečkrat konča z belo barvo. Ne pozabimo, da ne poznamo le bele, marelične in divje oranžne ali zelene, ampak so primerni tudi vsi zmernejši vmesni odtenki od tistih, ki so blizu beli, do temnejših sivih, peščenih in rjavih tonov. Najučinkovitejše in najbolj skladne z opremo so namreč pogosto tiste barve, ki na prvi pogled ne vzbudijo nikakršnega navdušenja. A skupaj z opremo, izbrano svetlobo ter dodatki ustvarjajo skladen videz prostora.  

Zaradi preveč bele barve se zdi, da je prostor brez poudarkov in nedefiniran, še posebej takrat, ko ni dovolj svetlobe.
Zaradi preveč bele barve se zdi, da je prostor brez poudarkov in nedefiniran, še posebej takrat, ko ni dovolj svetlobe. FOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698