Naše potrebe se v starosti namreč lahko spreminjajo, morda zaradi bolezni, spremenjenih zmožnosti ali preprosto zato, ker živimo drugače – otroci so se odselili, morda smo ostali sami. Če želimo varno in udobno preživljati starost doma, so določene prilagoditve in prenova v stanovanju nujne, v nasprotnem primeru pa moramo razmišljati o selitvi v primernejše stanovanje.
Ni potrebe, da bi nas bilo prenove strah, če se nanjo dobro pripravimo. Najprej je pomemben strokovni nasvet, ki zajame celovitost problema. Nasvetov nam ne morejo dajati sosedje ali izvajalci, ampak samo arhitekti. Tudi sami lahko le izrazimo želje in pomisleke, celovito in strokovno pa se bo lahko iskanja rešitve lotil le nekdo, ki bo znal ponuditi tudi rešitve, na katere sami niste pomislili, ter tehnične rešitve, ki so najprimernejše v dani situaciji. Nekdanja miselnost, da moramo pri prenovi namreč veliko postoriti sami, vključno z nabavo, organizacijo, pospravljanjem in še mnogimi drugimi neprijetnimi opravili, je preživeta. To v resnici povzroča stres in skrbi, ki so nepotrebne. Prenova mora biti stvar organiziranega dela, pri čemer je starostnik tisti, ki pove, kaj si želi in potrebuje, organizacijo in izvedbo pa zaupa drugim. Izvajalec, ki prevzame delo, skrbi za organizacijo dela, bdi nad nabavo in izvedbo, pa tudi nad odvozom odpadkov in končnim čiščenjem. Vzemimo za primer kopalnico, ki je najpogosteje potrebna prenove zaradi dotrajanosti ali zato, ker ni primerna za starostnika ali invalida. Misel, da je treba domisliti novo zasnovo, izbrati materiale, jih poiskati v trgovini, oceniti količino, jih pripeljati domov, najti mojstre in še kup stvari, prestraši vsakogar, ne le starejšo osebo. Prav zato moramo delo v celoti zaupati podjetju ali obrtniku. Ustni napotki in spreminjanje želja z danes na jutri pa izvajalcu ne dovoljujejo, da bi delo opravil zadovoljivo, za dogovorjeno ceno in v določenem roku.
Pred izbiro izvajalca pridobimo več predračunov ali za to prosimo svetovalca, ki bo pri iskanju posredoval enoten opis in skice oziroma načrte. Sami pa pred pričetkom del obvestimo sosede o prenovi in si organiziramo življenje za teden ali dva, tako da se morda za nekaj dni preselimo k sorodnikom. Delo naj poteka ob razumnih urah in spoštuje čas, ko sosedje počivajo, ter ob vikendih. Če bo stopnišče zamazano, ga mora počistiti izvajalec, kar se dogovorimo že na začetku.
Kaj pa dovoljenje za posege? Če popravljamo kopalnico, belimo ali menjavamo kuhinjsko pohištvo z manjšimi predelavami, ne potrebujemo gradbenega dovoljenja. V stanovanjskem bloku pa v nobenem primeru ne smemo podirati sten, ker tako posegamo v celovito trdnost in nosilnost stavbe, spreminjati okenskih odprtin ali samovoljno zapirati balkonov, ker spreminjamo videz stavbe. Za določene večje posege v stanovanjski hiši morda potrebujemo gradbeno dovoljenje, kar mora vedeti tudi svetovalec. To so posegi, kot so nameščanje novih oken in spreminjanje velikosti obstoječih oken, prizidki, spreminjanje oblike strehe, frčade in drugo.
A za manjše prilagoditve v stanovanju so pogosto potrebni le manjši posegi, ki jih lahko izvajalci opravijo brez rušenja in umazanije, morda pa opravimo to tudi sami – seveda ob pomoči družine. Dejstvo pa je, da ljudje pogosto tožijo, kako težko je najti koga, ki bi bil pripravljen opraviti manjša dela, kot so popravilo okrušenega zidu, prestavitev omare, pospravljanje kleti, sestavljanje pohištva in podobno. Ali pa mizarja, ki bi namesto drage izdelave nove kuhinje zamenjal le vodila ter namestil izvlečne predale in police ali predelal omarico za drugačen hladilnik in podobno. To je problem, ki ga bomo morali še rešiti, da bodo imeli starejši dostop tako do svetovalcev z izkušnjami kot do izvajalcev, ki bodo pripravljeni prijeti za vsako delo. Morda pa so zdaj pravi časi za spremembe.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV