Pod okriljem Ekologov brez meja so Slovenijo prostovoljci v veliki čistilni akciji Očistimo Slovenijo čistili že trikrat – leta 2010, 2012 in 2018. V lanskoletni akciji je več kot 28.000 posameznikov iz narave odstranilo več kot 77 ton odpadkov!
Letos omenjeno društvo ne bo pripravilo posebne slovenske čistilne akcije, se pa vseeno pridružujejo svetovni pobudi Očistimo svet (World Cleanup Day). 36-urni zeleni val se bo širil od Nove Zelandije do Havajev.
Ekologi brez meja poudarjajo, da je tudi v Sloveniji veliko priložnosti za ukrepanje.
Vsem, ki bodo na ta dan zavihali rokave, okoljevarstveniki brezplačno ponujajo vreče za odpadke in pomoč pri doseganju čim večjega števila ljudi.
Izobraževalni dogodki in popis znamk
Lansko čistilno akcijo so Ekologi brez meja poimenovali Očistimo Slovenijo – še zadnjič. S tem so želeli spremeniti razmišljanje in doseči, da čistilne akcije ne bodo več simbolizirale poglavitne in edine okoljevarstveno aktivnosti Slovenk in Slovencev. Cilj je za vedno čista Slovenija, ki bi jo dosegli z zmanjševanjem, ločenim zbiranjem in ponovno uporabo odpadkov. V društvu poudarjajo, da "zgolj prekladanje odpadkov z enega konca na drugega" ne prinaša dolgoročnih sprememb.
Tudi letos pa globalna čistilna akcija ne bo minila brez izpostavitve problematike divjih odlagališč. Teh je, kot kaže register Ekologov brez meja, po Sloveniji neočiščenih več kot 8000. V letošnji akciji World Cleenup Day Ekologi brez meja posameznike pozivajo, naj prijavijo morebitna nova ali novo odkrita divja odlagališča v register na spletni povezavi register.ocistimo.si. Sicer pa bo na to temo v četrtek v Ljubljani potekal strokovni dogodek Počistimo z gradbenimi in kosovnimi odpadki, na katerem bodo strokovnjaki iz stroke in gospodarstva predstavili problematiko in razpravljali o možnih rešitvah.
Ozaveščenost se krepi, a se pojavljajo novi izzivi
Med ljudmi se ozaveščenost o pomenu varovanja okolja krepi, razmere v Sloveniji opisuje Sreševa. "Ljudje so vse bolj ozaveščeni, tudi prispevkov v medijih je vse več," je izpostavila. Vse bolj se širi tudi način življenja "zero waste" oz. brez smeti. Je pa res, da je ljudem manj do samega čiščenja oz. čistilnih akcij, saj vidijo, da je potrebno širše ukrepanje, je dodala sogovornica.
Prav tako se vedno pojavljajo nove težave – medtem ko so bila včasih največji problem divja odlagališča, se sedaj pojavlja problem smetenja, denimo ob kolesarskih ali gozdnih poteh. Koliko ljudi bo letos čistilo na terenu, je težko ocenjevati, saj prijav ne beležijo, je povedala Sreševa. "Mislim pa, da bo na terenu zagotovo kakšnih 1000 ljudi," je pojasnila in izpostavila številne lokalne in že tradicionalne čistilne akcije. "Zdi pa se mi prav, da se Slovenci odzovemo tudi, ko ni vse organizirano, in da znamo sami nekaj narediti brez velike 'komande'," je še menila. Dogodek Očistimo svet sovpada s svetovnim dnevom miru, kar ni naključje, poudarjajo Ekologi brez meja. "Za miren svet je potreben čist svet; tak, ki ne zlorablja naravnih virov, katerih primanjkljaj je vse pogosteje povod za konflikte in migracije. Zato namen tudi tokratne akcije ni le združujoče čiščenje, ampak opozarjanje na podnebno krizo ter nujnost smotrnega ravnanja z viri in odpadki," so še poudarili.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV