Dominvrt.si
ogenj v kaminu

V času ogrevanja morate biti previdni

Dom in vrt
08. 02. 2024 05.00
1

Ogljikov monoksid je plin brez barve, vonja in okusa, ki nastaja pri nepopolnem gorenju plina, kurilnega olja, drv, premoga ... Za preprečevanje zastrupitev z ogljikovim monoksidom so zato pomembni reden pregled, vzdrževanje kurilnih naprav in dimnikov ter redno prezračevanje bivalnih prostorov.

V Sloveniji se vsako leto z ogljikovim monoksidom zastrupi in umre kar nekaj ljudi. Z njim se lahko zastrupimo vsi, poleg tega pa ga s čutili ne moremo zaznati, zato ga tudi imenujemo tihi ubijalec, opozarja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).

Pogosto se na prisotnost ogljikovega monoksida v stanovanju največkrat pomisli šele takrat, ko nekdo izgubi zavest. Zastrupitev z ogljikovim monoksidom se kaže z glavobolom, slabostjo, bruhanjem, utrujenostjo, omotičnostjo, težave se lahko stopnjujejo do zmedenosti, zanašanja pri hoji, motenj vida, nezavesti in smrti. Vsak sum na zastrupitev z ogljikovim monoksidom je treba vzeti zelo resno in se zavedati, da zastrupitve z ogljikovim monoksidom lahko povzročijo trajne okvare možganov z motenim spominom in mišljenjem, težavami pri učenju in pogostimi glavoboli.

Neočiščeni ali slabo očiščeni dimniki so lahko hitro težava.
Neočiščeni ali slabo očiščeni dimniki so lahko hitro težava. FOTO: Dreamstime

Za preprečevanje zastrupitev z ogljikovim monoksidom tako svetujejo reden pregled in vzdrževanje kurilnih naprav in dimnikov, pravilno namestitev generatorja ter redno prezračevanje bivalnih prostorov. 

V prostoru prevelike koncentracije CO največkrat nastanejo zaradi:

– slabega odvajanja zgorevalnih produktov (neočiščeni ali slabo očiščeni dimniki),

– napačno izvedenih ali poškodovanih dimniških tuljav (tuljave so počene ali zaradi napake pri izvedbi ali vzdrževanju puščajo dimne pline),

– neustreznega prezračevanja oz. oskrbe s svežim zrakom v prostor, kjer je peč na trdo, tekoče ali plinasto gorivo ali plinski bojler (oskrba kurilnih naprav z zgorevalnim zrakom). Neustrezno prezračevanje je lahko zaradi napak pri načrtovanju ali izvedbi prezračevanja v prostorih oz. naknadnega posega v prostor (zamenjava oken in vrat z novimi okni in vrati, ki običajno tesnijo bolje od starih),

– uporabe strojev in naprav, ki jih poganjajo motorji z notranjim zgorevanjem (motorne črpalke, motorne žage, agregati ...) v zaprtem prostoru.

Če kurite z drvmi, naj bodo ta čim bolj suha.
Če kurite z drvmi, naj bodo ta čim bolj suha. FOTO: Profimedia

Ob delovanju agregata v zaprtem ali deloma zaprtem prostoru (garaža, klet, balkon) lahko nivo ogljikovega monoksida (CO) v prostoru hitro naraste in doseže smrtno nevarno koncentracijo že po nekaj minutah. Agregati morajo biti tako nameščeni vsaj 7 m stran od objekta in biti obrnjeni z izpušno cevjo stran od objekta, poleg tega pa mora veter pihati od objekta proti agregatu.

Če kurite z drvmi, naj bodo ta čim bolj suha. Na morebitno nastajanje in kopičenje ogljikovega monoksida v prostoru nas lahko pravočasno opozori tudi alarmna naprava oziroma javljalec (detektor) ogljikovega monoksida v zraku.

Detektor
Detektor FOTO: Dreamstime

Kakšni so priporočeni ukrepi v primeru sproženega alarma? 

1. Ob alarmu nemudoma odpremo okna in vrata. S tem začnemo hitro zmanjševati koncentracijo ogljikovega monoksida v prostoru.

2. Ugasnemo kurilno napravo, če je to mogoče. To lahko storimo v primeru kurilnih naprav na plin ali olje. Če uporabljamo kurilne naprave na trda goriva, ne zapirajmo dovoda zraka, saj bomo s tem samo še povečali nastajanje CO v njih in prostoru.

POZOR! Iz kurilne ali dimovodne naprave lahko CO uhaja tudi zaradi sočasne uporabe kurilne naprave z napravo, ki sesa zrak iz prostora (kuhinjske nape, ventilatorji). V takšnem primeru bomo nevarno koncentracijo CO v prostoru hitro zmanjšali, če bomo napravo ugasnili ter odprli okna in vrata.

3. Prostor zapustimo, če vrednosti koncentracije CO na javljalnikih hitro narastejo nad 50 PPM (kjer to javljalnik omogoča).
Ne vstopamo v prostor, dokler nevarnost ne mine – ugasniti mora zvočni signal alarma. Javljalniki oddajajo zvočne signale toliko časa, dokler je prisotna nevarna koncentracija CO.

4. Pokličemo center za obveščanje (112)

Vir: Portal slovenskih prostovoljnih gasilcev

To je najprimernejša temperatura v spalnici pozimi
Preberi še
To je najprimernejša temperatura v spalnici pozimi

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702