V času epidemije novega koronavirusa je bolj kot kdaj koli prej postalo jasno, da sta predpogoja zdravega gospodarstva zdravo okolje in zdravi ljudje, so prepričani v zasavski nevladni organizaciji Eko krog. Na vlado in ministrstvo so naslovili pobudo za čimprejšnjo pripravo konkretnih ukrepov za preprečevanje nastajanja odpadkov ter zapiranja naravnih in tehnoloških snovnih krogov. Čas okrevanja po epidemiji nikakor ne sme biti čas, ki bi ga na račun rahljanja okoljske zakonodaje namenili zgolj preživetju gospodarstva do naslednje krize, so zapisali. V času epidemije smo po njihovih navedbah spoznali, kako tvegana je dobava v verigah, ki jih nadzoruje majhno število dobaviteljev ali pa so zaloge majhne. "Smo se pa tudi naučili, da lahko svoje navade dokaj hitro spremenimo in smo pri tem inovativni," so dejali.
"Evropska unija se zaveda velike odvisnosti od uvoza surovin in spodbuja prehod v krožno gospodarstvo. Tveganja glede oskrbe gospodarstva s potrebnimi snovmi bo znižala s ponovno uporabo ali recikliranjem materialov, ki so že vgrajeni v izdelke in njihovo embalažo. Zanašanje na sežig je zato korak v slepo ulico," so izpostavili.
V Sloveniji količina odpadkov po njihovih besedah medtem narašča. "Vlada ter ministrstvo za okolje in prostor nas prepričujeta, da moramo postati samooskrbni s sežiganjem odpadkov. V resnici pa je čas, da postanemo samooskrbni s hrano in snovmi, ki jih potrebujeta kmetijstvo in gospodarstvo," so poudarili. Omejevanje pravic nevladnim organizacijam po njihovih navedbah dokazuje, da okoljsko ministrstvo ostaja "marioneta ministrstva za gospodarstvo", ki se ne zaveda, da je v službi okolja. S tem pa najslabšo uslugo dela prav gospodarstvu, so prepričani v Eko krogu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV