Dominvrt.si
smeti

Smeti ne sodijo v gozd!

Branka Resnik
10. 11. 2020 08.09
0

Kljub temu, da so občine poskrbele, da je dovolj eko otokov, košev za smeti, poskrbljeno je tudi za kosovne in nevarne odpadke, se še vedno najdejo posamezniki, ki smeti odlagajo na nedovoljenih mestih, kot je na primer gozd.

Komunala Kočevje je na svojem družbenem omrežju opozorila na nedovoljeno odlaganje smeti: "Zakaj se nekomu zdi potrebno tovoriti tovrstne odpadke nekaj 10 kilometrov ven iz mesta in jih nositi globoko v gozd? Zbirni center Mozelj je od Kočevja oddaljen le 7 kilometrov, tam pa lahko občani večino odpadkov oddate brez dodatnega plačila," so zapisali poleg nazornih fotografij smeti.

Zato smo o dotični problematiki poklepetali z vodjo ravnanja z odpadki pri Komunali Kočevje Sašo Kljun: "Glede na dejstvo, da imajo občani na voljo oddati vse komunalne odpadke v zbirnem centru brez dodatnega plačila in je ta odprt od ponedeljka do sobote (med tednom tudi v popoldanskem času), je teh lokacij še vedno presenetljivo veliko. Mi očistimo tiste, za katere dobimo navodila inšpekcijskih služb ali občine, ogromno jih najdejo in počistijo občani, razna društva, gozdarji. Vsako leto organiziramo tudi čistilno akcijo, kjer se zbere tudi več kot 10 ton odpadkov z divjih odlagališč."

 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ker je tovrstno odlaganje prepovedano, vse prijave, ki jih dobijo od občanov, pa tudi tiste primere, na katere naletijo sami, predajo pristojnim organom. Kazen za odlaganje odpadkov v naravo v skladu z Odlokom o ravnanju s komunalnimi odpadki v Občini Kočevje znaša za pravne osebe do 5.000 evrov, za fizične osebe pa 1.000 evrov.

Ne uničujte in onesnažujte narave in poskrbite, da bodo odpadki odpeljani na pravo mesto, pozivajo pri kočevski komunali: "Občani lahko kosovne odpadke pripeljejo v zbirni center sami, na voljo pa jim je tudi naročilo odvoza kosovnih odpadkov. Enkrat letno lahko vsako gospodinjstvo izkoristi odvoz brez dodatnega plačila v količini tri kubične metre."

Ko komunala prejme dotične odpadke, se vsaka od zbranih frakcij (ne glede na način zbiranja) odda posameznemu prevzemniku, ki poskrbi za njihovo predelavo ali odstranitev: "Še uporabne predmete pa preberemo in jih ponudimo Centru ponovne uporabe," dodajo: "S tem mesecem pa bo v zbirnem centru zaživel tudi kotiček, kjer se bo zbiralo še delujočo in uporabno elektronsko opremo." V načrtu je tudi postavitev malo večje točke, kjer se bo zbiralo še vse ostale uporabne predmete, oblačila ... Prostor bo služil kot izmenjevalnica uporabnih predmetov in hkrati zbirna točka za materiale, ki bodo odpeljani v Center ponovne uporabe za prodajo in upcycling.

Reciklaža je pomembna.
Reciklaža je pomembna. FOTO: Dreamstime

Občina Kočevje bo začela tudi s postavljanjem oljnih zbiralnikov, kamor boste lahko odnesli odpadno jedilno olje. Kajti olje se uvršča med odpadke, ki povzročajo okoljsko škodo. Tako bi lahko z odlaganjem v zabojnike prišlo do pronicanja v zemljo in ponikalnice, kar bi povzročilo onesnaženje pitne vode. Zlivanje olja in maščob v kanalizacijski odtok pa povzroči maščobne zamaške na samem vodu, hkrati pa lahko povzroči ogromne škode na napravah čistilne naprave. Odpadnega olja tudi ni priporočljivo zlivati v male komunalne čistilne naprave, saj pomori bakterije, ki skrbijo za razgradnjo.

Zbiralniki bodo tako postavljeni na 37 ekoloških otokih v občini Kočevje in trije v občini Kostel: "Občani lahko olje zberejo v katerikoli primerni embalaži (plastenka, kanister ...) ter ga nato zlijejo v oljni zbiralnik." Olje nato kot vsako drugo frakcijo oddajo naprej prevzemniku, kjer ga nekateri uporabijo za predelavo v gorivo, lahko pa se uporabi tudi za izdelavo sveč.

Odpadno olje ne spada v odtok.
Odpadno olje ne spada v odtok. FOTO: Dreamstime

Še kakšen nasvet za občane? 

"Mnogo nasvetov za občane delimo preko družbenega omrežja, redno objavljamo prispevke v lokalnem časopisu, nasveti se najdejo tudi na zadnji strani mesečnih položnic. Veliko naredimo za izobraževanje občanov, hkrati se zavedamo omejenosti našega dosega." Z vsemi nasveti in apeli namreč želijo prispevati k usmerjanju družbe k zmanjševanju odpadkov, pri čemer je najbolj pomembno, da je najboljši odpadek tisti, ki sploh ne nastane. Poleg tega pa bi se moral vsak od nas, preden določeno stvar zavrže, vprašati, ali je res ne more znova uporabiti sam ali pa kdo drug.

Ker so pred nami božični in novoletni prazniki, komunalno podjetje dodaja še, kako smo lahko tudi za praznike ekološko naravnani: "Darila, ki jih želimo podariti bližnjim, naj bojo osebna, trajnostna in ne tako materialno naravnana. Najlepše je, če jih lahko izdelamo sami – tudi s predelavo kakšnega predmeta, ki je za v smeti. Predvsem pozivamo, da pred nakupom razmislijo, ali predmet dejansko potrebujejo."

Ker bodo v prazničnih časih na vrsti tudi praznične gostije, naj bodo le-te v količinah, ki se bodo porabile, še pozivajo. Vse preveč hrane se namreč zavrže, zato je toliko bolj pomembno, da smo zmerni tudi pri pripravi hrane: "Tudi mi vseskozi pozivamo k smotrni porabi hrane in objavljamo recepte za porabo viškov hrane," še dodajo za konec.

Če imate doma kosovni material, odpadno olje ali kakršnekoli druge smeti, preveriti v svoji občini, kam jih lahko odpeljete. Naj ne pristanejo v gozdu ali v podtalnici, narava vam bo hvaležna.

Preberite še:

Kako ravnamo z odpadki oseb, ki imajo potrjeno okužbo z novim koronavirusom?
Preberi še
Kako ravnamo z odpadki oseb, ki imajo potrjeno okužbo z novim koronavirusom?
  Kam z odpadno elektroniko?
Preberi še
Kam z odpadno elektroniko?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698