Dominvrt.si
reka

Onesnaženost Voglajne v zadnjih letih manjša

STA
05. 08. 2020 08.14
0

Onesnaženost Voglajne, ki je bila zaradi onesnaževanja industrije v Šentjurju, Štorah in Celju vrsto let v spodnjem toku mrtva reka, se je v zadnjem obdobju zaradi sprejetih ukrepov občutno zmanjšala.

Kot so pojasnili na Agenciji RS za okolje (Arso), ekološko stanje Voglajne še ni dobro, ker so v vodi in sedimentu težke kovine (kobalt) ter sulfati in ostanki herbicidov. V preteklosti je reka veljala za praktično mrtvo vodo oziroma vodo četrtega kakovostnega razreda, zdaj pa se uvršča v tretji kakovostni razred.

Lani je bilo kemijsko stanje Voglajne v Šentjurju in Celju dobro, še leta 2018 pa je bilo kemijsko stanje slabo, saj so v vodi našli bromirani difenileter in živo srebro.

Tudi zaradi zelo majhnega strmca, počasnega toka in majhne količine vode se je še nekaj let nazaj Voglajna zlasti v poletnih mesecih spremenila v zaudarjajoč odtočni kanal skoraj brez življenja.

Z uvedbo zaprtih krogov tehnološke vode v štorski železarni in celjski industriji ter z izgradnjo centralne čistilne naprave Šentjur in industrijske čistilne naprave v štorski železarni pa se je stanje reke precej popravilo. Po izgradnji celjske čistilne naprave v Tremerju so nanjo priključena tudi vsa naselja ob Voglajni od Štor do Celja, kar je še dodatno izboljšalo stanje vode.

Lani je bilo kemijsko stanje Voglajne v Šentjurju in Celju dobro, še leta 2018 pa je bilo kemijsko stanje slabo, saj so v vodi našli bromirani difenileter in živo srebro.
Lani je bilo kemijsko stanje Voglajne v Šentjurju in Celju dobro, še leta 2018 pa je bilo kemijsko stanje slabo, saj so v vodi našli bromirani difenileter in živo srebro. FOTO: Dreamstime

Kot so za STA povedali na štorski občini, v 50. in 60. letih prejšnjega stoletja še ni bilo primernega odnosa do okolja in temu primerno so bili ohlapni tudi okoljski standardi. V Voglajni v Štorah so se zadeve začele spreminjati v 70. letih, ko se je pričela gradnja nove livarne, valjarne in jeklarne, kjer so bile uporabljene takrat najsodobnejše tehnologije - zaprt sistem hladilne vode, njeno čiščenje in oljni lovilci.

Zadnje industrijske obrate na stari lokaciji v Štorah so zaprli v 80. oziroma v začetku 90. let. Od takrat industrijskega onesnaževanja Voglajne v Štorah praktično ni več, vendar reka že na vstopu v Štore ni bila najbolj čista, saj so v njej končali vsi izpusti iz celotnega Šentjurja.

Ker se je v zadnjih letih občutno zmanjšala onesnaženost vode, je pričakovati, da si bo narava tudi ob podpori naravovarstvenih ukrepov počasi opomogla, vendar je reka žal še daleč od nekdanjega naravnega stanja, poudarjajo na Arsu.

Voglajna je levi pritok Savinje, ki teče skozi Šentjur in Štore, pri Teharjah pa se izteče v ravnino Celjske kotline in se tik pod Celjem izliva v Savinjo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 748