Znanstveniki pravijo, da urbanizacija nekdanje divjine prispeva k pojavu zoonotskih bolezni, tistih, ki se prenašajo z živali na človeka. To vključuje tudi nov koronavirus, ki je najverjetneje 'skočil' iz netopirjev in lupinarjev na ljudi na Kitajskem. Ekolog David Lapola tako preučuje, kako človeška dejavnost spreminja tropske gozdne ekosisteme, in trdi, da se enaki procesi dogajajo tudi v Amazoniji.
Amazonka je velik rezervoar virusov
"Bolje, da ne preizkusimo sreče." Tako je ekolog dejal v intervjuju za AFP. Največji deževni gozd na svetu namreč izginja z alarmantno hitrostjo. Od januarja do aprila je bilo 1.200 kvadratnih kilometrov gozda 'izbrisanih', kar je nov rekord za štirimesečno obdobje, navaja brazilski Nacionalni inštitut za vesoljske raziskave (INPE), ko si je ogledal posnetke gozda.
![Naslednja pandemija bi se lahko začela v pragozdu Amazonije](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Jul2020/cf25d2b362d4a7069946_62440539.jpg?v=e9f0)
Ko ustvarite ekološko neravnovesje, lahko virus skoči z živali na človeka
Lapola, ki je doktoriral na Inštitutu Max Planck in zdaj dela na univerzi Campinas v Braziliji, je tako še posvaril: "Ko ustvarite ekološko neravnovesje, lahko virus skoči z živali na človeka," je dejal. HIV, ebola, denga ... "Ti virusi so se pojavili in širili zaradi ekoloških neravnovesij." Doslej je bilo največ takih epidemij koncentriranih v južni Aziji in Afriki.
Ogromna biotska raznovrstnost Amazonije bi lahko regijo "spremenila v največji svetovni bazen koronavirusov ... Preoblikovati moramo odnos med našo družbo in deževnim gozdom. V nasprotnem primeru bo svetu sledilo več pandemij z nepredvidljivimi izidi."
Vir: miss7zdrava
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV