Odpadne nagrobne sveče niso nevaren odpadek, vendar lahko njihova obdelava škodljivo vpliva na okolje, so spomnili na ministrstvu. Po njihovih navedbah povzroča kopičenje odpadnih sveč največje težave upravljavcem pokopališč in izvajalcem občinske javne službe zbiranja komunalnih odpadkov.
Velike količine skladiščenih odpadnih nagrobnih sveč poleg tega povečujejo požarno ogroženost, kar se je pred časom pokazalo pri požarih odpadkov v različnih krajih, so izpostavili.
Po nekaterih ocenah smo Slovenci za Hrvati in Poljaki tretji največji porabniki nagrobnih sveč. Tradicijo prižiganja sveč v spomin pokojnikom v obsegu, ki odstopa od povprečja EU, poznajo še v Avstriji in na Portugalskem. "Pri nakupu sveče kot simbola spomina in spoštovanja do pokojnih pogosto niti ne razmišljamo o tem, da bo nakup ali del tega nakupa prej ali slej končal med odpadki," opozarjajo.
Potrošnike tako pozivajo k trajnostnemu ravnanju. Po njihovih besedah je najpomembnejše to, da se za vse odpadne nagrobne sveče, ne glede na njihov tip, zagotovi sistem zbiranja na pokopališčih in obdelava pri izvajalcu, ki je za to usposobljen in ima ustrezna dovoljenja za tak postopek.
V Sloveniji prevzamejo skrb za predelavo zbranih sveč osebe, ki so sveče dale na slovenski trg, torej proizvajalci, uvozniki in trgovci. Ti so združeni v štiri skupne načrte ravnanja s svečami, tako da nosilec skupnega načrta uredi vse potrebno, da jih lahko zbiralec sveč prevzame in odda v predelavo.
Končni cilj predelave sveč, ki so jih zbiralci oddali podjetju za predelavo, je pridobitev sekundarnih surovin, kot so parafin, PVC, kovine, steklo in druge vrste plastike, ki večinoma nadaljujejo svojo pot do novega proizvoda. Po navedbah ministrstva se reciklira večina zbranih odpadnih sveč.
Največje težave je v preteklosti povzročalo kopičenje odpadnih sveč pri upravljavcih pokopališč in izvajalcih občinske javne službe zbiranja komunalnih odpadkov. Za reševanje te problematike je bila lani sprejeta uredba o odpadnih nagrobnih svečah, ki ji je sledil interventni odvoz sveč za leti 2018 in 2019.
Za nakopičene sveče iz obdobja 2016–2018 je skladno z določili zakona o interventnih ukrepih pri ravnanju s komunalno odpadno embalažo in z odpadnimi nagrobnimi svečami prevzemnika z izvedbo javnega naročila poiskala država. Do tega trenutka je pogodbeni izvajalec prevzel 612 ton sveč, ocenjena količina v pogodbi pa je 820 ton.
Do prejšnjega ponedeljka je edini aktivni predelovalec odpadnih nagrobnih sveč od skupnih načrtov ravnanja s svečami v okviru rednih prevzemov prevzel okoli 1200 ton sveč.
Obisk grobov ob letošnjem dnevu spomina na mrtve bo zaradi epidemije covida-19 sicer drugačen kot prejšnja leta, saj bo od torka med drugim veljala omejitev gibanja na občino prebivališča. Kot izjemo odlok sicer predvideva tudi nujno vzdrževanje groba, a bo moral posameznik izkazati upravičenost z dokazilom o najemu groba ali drugim ustreznim dokazilom.
Preberite še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV