Dominvrt.si
cvetlični aranžma

Ko se spominjamo tistih, ki jih več ni

B.R.
21. 10. 2020 07.49
0

Pred nami je prvi november oziroma dan spomina na mrtve, ko se spomnimo na naše drage, ki so nas zapustili. Takrat v znak spoštovanja na njihov grob polagamo tudi nagrobne aranžmaje. Ste mogoče razmišljali, da bi aranžma naredili sami? Poglejte, kako.

Cvetlični aranžma
Cvetlični aranžma FOTO: Dreamstime

Za prvi november v znak spoštovanja našim najbližjim pokojnim na njihov grob poleg sveč položimo tudi cvetje oziroma cvetne aranžmaje. V uredništvu smo se tako obrnili na Blanko Ravnjak iz Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani, ki nam je pomagala z nekaj nasveti.

Katere rastline so najprimernejše za jesenske in nagrobne aranžmaje? 

Za jesenske in nagrobne aranžmaje so najprimernejše rastline, ki lahko dlje časa zdržijo v aranžmaju (v namočeni gobi) in njihovi deli ne pomrznejo ob nižjih temperaturah. Mednje zagotovo sodijo tudi zimzelene in vedno zelene rastlinske vrste (na primer iglavci), prav tako tiste, katerih plodovi se kar nekaj časa obdržijo na rastlini, in tiste rastlinske vrste, ki so jesensko rastoče in cvetovi zdržijo tudi nižje temperature. 

V aranžmajih pa ne uporabljamo samo cvetja in zelenja, ampak tudi ostale naravne materiale: "Uporabimo lahko še večje plodove rastlin, dekorativne lesene dele, kot je steblo trte, tudi iz listja ali lupin plodov lahko izdelamo cvetje, potem so tukaj še drugi drugi dekorativni elementi, kot so olesenela rastlinska stebla ali mah."

Cvetlični aranžma
Cvetlični aranžma FOTO: Dreamstime

Kako se lotimo izdelave?

Najprej poiščemo primerno veliko plitko posodo, v katero namestimo cvetličarsko gobo, ki jo prej dobro namočimo. Velikost posode in njena oblika (okrogla, podolgovata ...) je odvisna od tega, kako velik aranžma želimo narediti. V nadaljevanju nato premislimo, kakšna naj bi bila želena oblika aranžmaja, bo struktura aranžmaja vidna predvsem s sprednje strani ali naj bo aranžma uravnotežen približno z vseh strani enako. 

Nato začnemo z vstavljanjem rastlin in njihovih delov v cvetličarsko gobo. Konice zelenja z nožem odrežite poševno, saj bo steblo lažje zapičiti v gobo. Po potrebi za stabilnost uporabite žico, s pomočjo lepilne pištole pa na aranžma diskretno prilepite dekorativne elemente.  "Ne pretiravamo s prevelikim številom različnih rastlinskih vrst ali njihovih delov, ker bo preveč pisan aranžma manj estetski," nam še doda biologinja.

Cvetličarsko gobo redno vlažimo, tako bodo rastline dlje časa preskrbljene z vodo. 

Preberite še:

Kljub ljubezni do pokojnika tega ne počnite
Preberi še
Kljub ljubezni do pokojnika tega ne počnite
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702