Povsem realno morate preučiti razmere na svojem balkonu. Koliko ur nanj sije sonce? Kako močno je? Je res vroče? Koliko je sence? Zapišite si pogoje, ki jih imate, in nato poiščite rastline, ki jim prav ti ugajajo. Nekoliko več časa si boste morali vzeti za načrtovanje, a boste nagrajeni kasneje, ko bodo rastline lepo uspevale in krasile vaš dom.
Zavedajte se, da imajo posamezni deli balkona lahko nekoliko drugačne razmere. Nekje je lahko sonce močno, drugod ga nekaj zastira. Pomislite, kam bi radi postavili korita za rože, a upoštevajte tudi, kje so najboljši pogoji.
Močno sonce
Na balkonu, ki je obrnjen na jug ali zahod, je lahko sonce žgoče, še posebno poleti.
Možna izbira je petunija, a paziti morate, da jo dovolj zalivate. Pri takšni legi morate biti pravzaprav pri vseh rastlinah pozorni, da jim ne primanjkuje vode. Poleti jih bo morda treba zaliti celo dvakrat dnevno. Petunija ima rada sončno lego. Uspeva lahko sicer tudi v polsenci, a je zanimivo, da ima v takih razmerah manj cvetov. Te, ko odcvetijo, skrbno odstranjujte. Tako bo petunija cvetela dlje in lepše.
Na takšnem balkonu lahko poskusite tudi s pelargonijami, begonijami, sivko, dihondro in lantano.
Jeseni ga lahko popestri jesenska vresa, ki – kot pove samo ime – uspeva jeseni, do novembra in včasih še dlje.
Manj močno sonce
Na balkonu, ki ga sonce obsije zjutraj, uživajo rastline, ki so rade na soncu, a ne marajo previsokih temperatur. Zjutraj sonce še ni močno.
Takšne razmere so odlične za največjo skupino balkonskega cvetja. Uspevala bo že omenjena petunija, odločite se lahko celo za občutljive vrtnice ... Zanimiva izbira pa je lobelija. Ta balkon polepša že zgodaj spomladi. Toda neha cveteti, ko postanejo temperature previsoke. Da ni pretoplo, je skorajda njena edina zahteva (poleg vode seveda). Niti dež niti veter je ne vznemirita.
Še ena zanimiva rastlina, ki se dobro počuti na balkonu, ki ima jutranje sonce, je mačeha. Cveti lahko dolgo v jesen, če je zima mila, pa celo pozimi. Uniči jo šele daljša zmrzal. Na balkonu lahko torej dolgo predstavlja čudovit okras. Ni zahtevna rastlina, le ne pozabite odstranjevati odcvetelih cvetov.
Polsenca
Večina rastlin ima rada izobilje sonca. Težje prenašajo le pripeko. Kaj pa, če je vaš balkon precejšen del dneva v senci?
Poskusite lahko s hortenzijo. Obstaja na desetine različnih vrst, zato je pomembno, da kupite takšno, ki jo je mogoče posaditi v lonec. Ne dovolite, da se prst med zalivanji povsem izsuši, saj ima hortenzija rada vlažno okolje. Vendar ne pretiravajte. Rastline, ki niso dolgo na soncu, običajno potrebujejo manj vode. Preverite dejansko stanje.
Druga možnost je vodenka, ki pa jo poleg visokih temperatur moti dež. Idealno je, če je lahko pod kakšnim nadstreškom.
Senca
Če je balkon obrnjen na sever in ves čas v senci, lahko poskusite z okrasno koprivo. To je trpežna rastlina, ki sicer lahko uspeva tudi na soncu. Še ena možnost so pritlikavi iglavci. Njihova prednost je, da so v okras tudi v hladnem delu leta.
Zapomnite si še, da imajo rastlinske vrste lahko svoje podvrste. Pred nakupom raje preverite, kakšne želje ima prav ta rastlina, ki je vzbudila vašo pozornost.
Kombiniranje
Da rezultat ne bo preveč pisan, se je pri barvah priporočljivo omejiti na tri (poleg zelene). Poleg tega kombinirajte različno velike rastline ali jih postavite na različne višine. Če je balkon majhen, je to lahko način, da sploh pridobite prostor za rože. Na steno lahko pritrdite police ali konstrukcijo za vzpenjavko. Poskusite lahko z visečimi lonci in seveda z lonci, ki se obesijo na ograjo.
Potrpežljivost
Na začetku si ne zastavite previsokih ciljev, da ne boste prehitro obupali. Počasi povečujte število rož. Osebne izkušnje vas bodo naučile največ in začeli boste bolje razumeti, kako izbrati pravo rastlino in kako zanjo skrbeti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV