V zadnjem času je vse več vrtičkarjev, ki si želijo lep, urejen vrt in zdrave pridelke. Slednji pa niso odvisni samo od vašega truda, časa in ljubezni, ampak tudi od drugih dejavnikov, kot so na primer vrtni škodljivci ali bolezni. Veselje in zadovoljstvo se tako hitro lahko spremeni v razočaranje, ob tem pa se morate še sprijazniti, da ne boste imeli svoje domače solate, paradižnikov, paprike, jagod in še in še, s katerimi ste zagotovo razvajali tudi svoje najbližje.
Kaj škodi vašemu vrtu?
Letos vrtičkarjem, še posebej, delajo sive lasje škodljivci, kot so uši, gosenice in škodljive muhe, medtem ko se zaradi tople in vlažne pomladi pojavlja tudi plesen, rja in peronospora.
► Škodljivci
Vsak vrtičkar se je v svoji vrtnarski karieri že srečal s škodljivci, ki jih je letos zaradi ugodnih vremenskih razmer še toliko več.
Prepoznamo jih po videzu listov, saj uši sesajo njen sok in tako oslabijo rastlino. Običajno se pojavijo deformacije, kot so zvijanje, kodranje in spremenjena barva listov. Poskušamo jih lahko pregnati s curkom vode, še bolje pa je uporabiti ustrezne pripravke.
Gosenice
Če imajo vaše rastline objedene in poškodovane liste, grme, poganjke, imate najverjetneje težave z gosenicami, saj se z njimi se hranijo in lahko v zelo kratkem času povzročijo ogromno škode. Ena od rešitev je, da jih ročno odstranjujete, ampak veliko lažje je, če boste uporabili primerna sredstva.
Škodljive muhe
Med bolj nadležne škodljivce štejemo muhe oziroma njihove ličinke, katere se izležejo iz jajčec in se lotijo vaših rastlin, ki sčasoma propadejo. Preden se to zgodi, listje praviloma porumeni, se začne grbančiti in na koncu tudi posuši.
Učinkovita rešitev proti škodljivcem
V boju s škodljivci lahko uporabite Bio Plantella Rumene lepljive plošče in Bio Plantella Flora kenyatox verde plus, ki deluje na podlagi piretrina iz rastline dalmatinski bolhač, zato na uši, gosenice in škodljive muhe učinkuje takoj. Insekticid uporabljajte varno. Pred uporabo vedno preberite etiketo in informacije o sredstvu.
► Bolezni
Plesen
Plesen je glivično obolenje, ki se lahko pojavi na listih, steblih, cvetovih in plodovih rastlin. Prepoznali jo boste po lisah, puhastih izrastkih prevlekah na rastlini, najpogosteje na jagodah, bučkah, paradižniku, cvetju in grmovnicah ... Bolezen se pogosto širi zaradi vlažnega ali vetrovnega vremena, žuželk in tudi, če so vaše rastline posajene preblizu. Če napade vaš pridelek, ga je najbolje nemudoma odstraniti, da bi preprečili širjenje bolezni.
Rja
Rje najdemo v obliki rjavih pege, ki se naredijo na listih fižola, zelene, čebule, pora in česna. Na spodnji strani lista so kupčki trosov, s pomočjo katerih se okužba širi naprej. V boju z rjo lahko posadite bolj odporne vrste rastlin ali pa jih preventivno škropite.
Pepelovka
Pepelaste plesni ali pepelovke napadajo večino rastlin, na vrtu jih najpogosteje opazimo na vrtnicah in drugih okrasnih rastlinah, paradižniku, kumarah in drugih vrtninah, na sadnem drevju, zlasti jablanah in na vinski trti. Na zgornjih straneh listov opazimo koprenasto prevleko bele barve, ki se hitro širi po rastlini. Napadeni listi se zvijajo, prizadeti popki pa se težko odpirajo.
Učinkovita rešitev proti boleznim
Pred številnimi boleznimi boste svoje rastline uspešno obvarovali, če boste poskrbeli za zanesljivo zaščito že sedaj. Redno poskrbite za preventivno škropljenje z Bio Plantella Natur. Gre za ekološki pripravek, ki deluje na osnovi njivske preslice, ki krepi rastlino in s tem ter preprečuje vdor povzročitelja bolezni v tkivo rastline.
Najboljša pomoč za vaš vrt
Ekološko samooskrbno vrtnarjenje je izjemno priljubljeno, saj zagotavlja okusen, bogat in zdrav pridelek, če boste poskrbeli tudi za svoje rastline s kakovostnimi pripravki, kot so Bio Plantella. Zdaj jih lahko obiščete tudi na njihovi novi strani, kjer so vam na voljo s slikovitim vodičem SOS Vrtnar za vse težave, ki se pojavijo na vašem vrtu.
Sponzorirana objava