Dominvrt.si
Ognjič

Ste že slišali za babji prstanec?

N.R.A.
19. 09. 2019 05.58
0

Ognjiču so ime nadeli stari Rimljani, ko so opazili, da rastlina cveti na prvega dne v mesecu. Cvet ognjiča je predstavljal simbol sreče in veselja, Rimljani pa so ga pričeli gojiti na svojih vrtovih za njihovo veselje. Verjetno ga vsi poznamo, pa vendar, se zavemo koliko dobrobitnih lastnosti ima ta rastlina?

Ognjič
Ognjič FOTO: Dreamstime

Ognjič ne izvira le iz časov starih Rimljanov. Kot pomlajevalno zelišče so ga uporabljali tudi stari Egipčani in prav tako je ognjič krasil hindujske oltarje. Grki in Perzijci so na drugi strani denimo svojo hrano aromatizirali s cvetnimi listi ognjiča. Tudi v današnjih časih so po Evropi pričeli ognjič in njegove liste uporabljati pri prehrani kot dodatek jedem za barvo in okus. Veste, kako so na začetku dodajali barvo maslu in siru? Seveda z ognjičem!

Ljudska imena za to rastlino so tudi babji prstanec, mesječek, neven, ognjec, primožek, rigelc in solnčnica. Ognjič je enoletnica. Do 60 cm visoko steblo je razraslo in dlakavo. Premenjalni listi so nekoliko dlakavi in se zožujejo v pecelj. Oranžno rumeni cvetni koški so do 4 cm široki. Vonj in okus sta značilna, aromatična. Cveti od junija do konca oktobra, oziroma do prve zmrzali. Oranžni cvetovi privabljajo opraševalce, zato ga sadimo v bližino plodovk, predvsem paradižnika. Skupaj s kapucinkami in žametovkami (tegetes) ustvarja cvetočo obrambo vrta, saj naj bi vse tri cvetlice odganjale škodljivce, denimo polže, voluharje ... Ob sončnem vremenu, ko je že nekaj dni prej vladalo lepo vreme, nabiramo cvetove. Sušimo jih na prepihu v senci. Sušimo lahko cele cvetove ali pa samo cvetne lističe. Zaradi mnogih zdravilnih sestavin sodi ognjič med odlične zdravilne rastline. Po videzu in zdravilnosti je ta rastlina podobna arniki.

Uporaba v kulinariki

Ognjičeve cvetne lističe uporabljamo kot barvilo za riž, juhe, omake, sire, sladice. Jedem dajejo značilno "žafranasto" barvo. Uporabimo lahko tudi mlade presne lističe, da z njimi potresemo solate, omake ipd., vendar le v manjših količinah zaradi grenkega okusa.

Ognjič je odločno mazilo

Ognjičevo mazilo je narejeno iz cvetov ognjiča. Cvetni listi se uporabljajo sveži, posušeni in v prahu. Izdelava ognjičevega mazila nam predstavlja izziv, vendar ima mazilo daljši rok uporabe, saj nam je izdelek vedno pri roki, kadar je to potrebno. Ognjičevo mazilo se uporablja predvsem za zdravljenje razdražene kože, odrgnin, opeklin in odprtih ran na koži. Sestavine ognjiča izboljšujejo rast novih drobnih kapilar, izboljšujejo pa tudi cirkulacijo krvi in pomagajo pri celjenju kožnih ran s proizvodnjo kolagena.

Če želite še več odličnih receptov za ustvarjanje v kuhinji, navdihe na vrtu ali pa v gospodinjstvu, si lahko brezplačno naložite PRATIKO 2019, ki jo uporabljajo tudi letošnji tekmovalci priljubljenega šova Kmetija:

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Ognjič
Ognjič FOTO: Dreamstime

V branje priporočamo še:

Gobarji, ste že nabrali to gobo? Zdaj je čas!
Preberi še
Gobarji, ste že nabrali to gobo? Zdaj je čas!
Vsi, ki obožujete gobe, pozor!
Preberi še
Vsi, ki obožujete gobe, pozor!
Manekenka pokazala novega družinskega člana
Preberi še
Manekenka pokazala novega družinskega člana
Za zamudo letala so bile krive čebele
Preberi še
Za zamudo letala so bile krive čebele
Vsestransko živilo, ki ga imamo vsi doma
Preberi še
Vsestransko živilo, ki ga imamo vsi doma
Veganska prehrana za psa: da ali ne?
Preberi še
Veganska prehrana za psa: da ali ne?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698