"Paradižnik raste, je lep, brez vidnih znakov bolezni, samo nekaj me muči: ne zori oziroma noče in noče se obarvati. Vem, da ga lahko poberem in dam v temen prostor in bo zorel. Ampak rad bi, da bi dozorel na vrtu," je nek vrtičkar obupano spraševal na družbenem omrežju, in ni bil edini – zakaj mi paradižnik ne zori, so se vrstila vprašanja vse povprek.
Mnogi so mu odgovorili, naj še malo počaka, kajti letošnje vreme ni najbolj naklonjeno paradižniku. Zaradi dežja in spremenljivih temperatur, ga napada bolezen, tisti paradižnik, ki pa je preživel, nikakor noče dozoreti.
Tako smo povprašali vremenskega prognostika Roka Nosana, kaj se je dogajalo z vremenom, da je vplival tudi na paradižnik: "Mesece maj, junij in julij je zaznamovalo zelo spremenljivo vreme, saj so bili le redki dnevi, ko ne bi vsaj kje po Sloveniji deževalo. Ker je velika večina padavin padla v obliki ploh in neviht, je bila sicer njihova časovna in prostorska razporeditev zelo raznolika, a če gledamo na ravni celotne države, dežja v zadnjih treh mesecih skoraj nikjer ni primanjkovalo, nasprotno, ponekod ga je bilo celo občutno več od dolgoletnega povprečja. Najbolj neobičajne razmere so bile v zadnjem mesecu na Koroškem, v Celjski kotlini in Zasavju, kjer je količina padavin presegla dolgoletno povprečje za kar dvakrat."
Imeli smo dovolj dežja, suše ni bilo, toda sonce je bilo skopo, prav tako stabilno in vroče vreme: "Daljšega obdobja stabilnega in vročega vremena v letošnjem poletju torej še nismo imeli. Prvi vročinski val so nam prinesli šele zadnji dnevi julija, kar je veliko pozneje, kot se je to zgodilo lani in v nekaterih letih pred tem, ko je vročina nastopila že v juniju."
Torej nam preostane le, da ostanemo potrpežljivi, paradižnik samo čaka na primerno vreme, da bo obarval plod.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV