Dominvrt.si
filodendron

Uspešno razmnoževanje rastlin s pomočjo potaknjencev

Dom in vrt
10. 01. 2023 07.34
0

Imate doma velike sobne rastline in razmišljate, kako bi jih razmnožili in s tem še bolj ozelenili dom? Imate monstero, filodendrone, begonije ali tradeskancije? Vse te rastline lahko razmnožujete kar sami.

Nekatere rastline lahko damo neposredno v prst.
Nekatere rastline lahko damo neposredno v prst. FOTO: Dreamstime

Pogovarjali smo se s Katjo Malovrh, mag. pouč. biologije iz Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani, o tem, katere sobne rastline se najlažje razmnožuje s potaknjenci: "Najlažje se razmnožuje razne scindapsuse, tudi nekaj vrst in sort filodendronov je takšnih. Tudi izjemno priljubljene monstere in rafidofore se da z lahkoto razmnoževati s stebelnimi potaknjenci." Z listnimi potaknjenci pa se lahko razmnožuje razne begonije in peperomije. Tudi tradeskancije, ki jih je kar nekaj, se z lahkoto razmnožuje s stebelnimi potaknjenci, saj se zelo hitro ukoreninijo.  

Najbolje je, da potaknjence pripravimo v spomladanskem in jesenskem času, ko temperature niso ne visoke ne nizke. Potaknjencev pa ne pripravljamo v času, ko matična rastlina cveti. 

Nekateri odlično poženejo korenine v vodi.
Nekateri odlično poženejo korenine v vodi. FOTO: Dreamstime

Kakšna so pravila, ko se lotimo rezanja rastlin? 

Seveda je najprej smiselno vzeti kvalitetne vrtnarske škarje. Škarje naj bodo čiste oziroma sterilne, saj se lahko v primeru, da so okužene, pri rezanju rastlin zgodi, da okužbo prenesemo na odrezani del in matično rastlino, tako da pride do širjenja gnilobe. "Kadar pripravljamo stebelne potaknjence, zmeraj gledamo, da pustimo node oziroma kolenca iz tega namreč potaknjenec dela nove korenine. Pri listnih potaknjencih, ki so brez listnega peclja, pa liste režemo pri listnih žilah – tu bodo namreč poganjale korenine. Pri listnih potaknjencih s pecljem je najboljše, da utrgamo listni pecelj čim bolj pri steblu.

Kaj je najboljši medij za koreninjenje voda, mah, prst? 

Mnenja in izkušnje glede medija so različne, razloži Katja: "Nekateri najrajši koreninijo v vodi, kjer imajo potaknjence ves čas na očeh, drugi v mahu ali prsti. Ukoreninjanje v vodi je najboljše zato, ker imamo korenine potaknjencev ves čas na očeh. Tako lahko opazujemo, kaj se s koreninami dogaja, in pravočasno ukrepamo." Seveda pa je treba potem rastlino presaditi v primerno prst.

Potaknjenec potosa.
Potaknjenec potosa. FOTO: Dreamstime

Nekateri pri koreninjenju uporabljajo tudi rastni hormon: "Rastni hormon pospeši ukoreninjanje, včasih pa žal pospeši tudi gnitje, zato je treba z njim ravnati zmerno." Rastni hormon je primeren za lesnate rastline, kot so fikusi, manj pa za nežne zelnate rastline, kot so recimo tradeskancije.  

Sveži potaknjenci so še bolj občutljivi na menjavanje temperature kot njihove matične rastline, zato naj bo temperatura kar se da stabilna. Potrebno je tudi zelo preudarno zalivanje, saj lahko hitreje zgnijejo. Prst, v katero dajemo potaknjence, pa naj bo bolj rahla kot za odraslo, ukoreninjeno rastlino.  

Preberite še:

Kaj vam poskuša povedati vaš potos s svojimi rumenimi listi?
Preberi še
Kaj vam poskuša povedati vaš potos s svojimi rumenimi listi?
'Jaz jim pravim mini zmage v življenju'
Preberi še
'Jaz jim pravim mini zmage v življenju'
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 748