Dominvrt.si
Mačke in rastline

To so sobne rastline, ki so prijazne do hišnih ljubljenčkov

B.R.
29. 12. 2021 04.45
0

Želite svoj dom popestriti z rastlinami, pa se bojite, da so strupene za vašega ljubljenčka. Preberite, katere rastline bodo dodale barvo in teksturo vašemu domu, hkrati pa so varne za vaše mačke in pse.

Številne vrste sobnih rastlin so strupene za hišne ljubljenčke, če jih ližejo ali grizejo. Na srečo pa obstajajo tudi številne rastline, ki popestrijo vaš dom, ne da bi predstavljale grožnjo vašemu ljubljenčku, je zapisala spletna stran Better Homes and Gardens. Opisane vrste so tehnično varno za mačke in pse, vendar je še vedno najbolje, da odpravite skušnjavo in vse hišne rastline postavite zunaj dosega živali.

Če vaš hišni ljubljenček kdaj pogrizlja rastlino, tudi takšno, ki verjetno ne bo povzročila zdravstvenih težav, pozorno opazujete žival, če se bo pojavila kakšna reakcija. Tudi če rastlina ni strupena, to ne pomeni, da ne bo povzročila bolečin ali težav v trebuhu. 

Afriška vijolica 

Želite sobno rastlino, ki je varna in hkrati čudovito cveti? Potem se odločite za afriško vijolico. Na voljo je v vijoličnih, modrih in roza odtenkih, lahko se jo vzdržuje in uspeva brez močne svetlobe. Prst naj bo zmerno vlažna, zalivajte jo s postano vodo, pazite, da ne močite listov, ker prične rastlina hitro gniti. Ta cvetoča rastlina lahko popestri tudi najmanjše prostore, saj ostane manjša kot 12 centimetrov. 

Tilancija 

Tilacije so odlične hišne rastline, prijazne hišnim ljubljenčkom, ne potrebujejo vzdrževanja, saj za rast ne potrebujejo prsti. Večina zračnih rastlin bo ostala manjša od 12 centimetrov, uspevajo v močni, indirektni svetlobi s hitrim namakanjem v vodi približno enkrat na teden. Kadar je toplo in sončno, jih pogosteje pršite. Ker pa imajo zanimive dolge liste, vseeno predstavljajo skušnjavo za pse in mačke, zato kljub temu, da niso strupen, jih raje postavite izven dosega radovednih kosmatincev. 

Srebrna pileja 

Pestri sivo-zeleni listi naredijo dotično pilejo privlačno hišno rastlino, varno za hišne ljubljenčke. Ostane manjša od 12 centimetrov, dobro raste pri srednji do slabi svetlobi in potrebuje vodo le, ko je zgornji centimeter prsti suh. Ker prenaša slabšo svetlobo, jo lahko gojite skoraj povsod.

Božični kaktus
Božični kaktus FOTO: Dreamstime

Božični kaktus 

Božični kaktusi so nestrupene rastline, še vedno pa ne smete dovoliti, da jih vaši hišni ljubljenci žvečijo (božični kaktusi lahko povzročijo črevesno nelagodje), vendar je na splošno varnejša izbira kot številne druge ‘praznične’ rastline. Najbolje uspeva z rednim zalivanjem in svetlo, indirektno svetlobo. 

Nekatera zelišča 

Notranji zeliščni vrtovi so preprost način za dodajanje svežega okusa domačim kuhanim obrokom. Vendar pa niso vsa zelišča dobra, ko gre za varnost hišnih ljubljenčkov. Na primer sivka in origano nista dobri, vendar so bazilika, žajbelj in timijan rastline, ki so primerne za sobivanje. Zelišča postavite na sončno okno, kjer vsak dan dobijo najmanj štiri ali pet ur neposredne sončne svetlobe, zalivajte, ko je zgornji centimeter prsti suh.

Za popestritev prostora izberite malce drugačno baziliko
Za popestritev prostora izberite malce drugačno baziliko FOTO: Dreamstime

Gorska palma 

Lastniki hišnih ljubljenčkov, ki želijo imeti majhno drevo v zaprtih prostorih, ponavadi posežejo po gorski palmi. Ta sobna rastlina ni zahtevna, je tudi dobro izhodišče za začetnike. Najbolje raste pri svetli, posredni svetlobi, prenaša pa tudi šibko svetlobo, dobro prenaša suh zrak. Zalivamo, ko je zgornji centimeter prsti suh. Ponavadi zraste nekaj več kot en meter, v dobrih pogojih pa tudi dva metra. 

Orhideje phalaenopsis 

Navadna orhideja (tista, ki jo najverjetneje vidite v cvetličarni) ni škodljiva za hišne ljubljenčke. Vendar je treba paziti na eno: Psi in mačke, ki radi žvečijo, lahko zaidejo v težave zaradi mešanice prsti, ki vsebuje lubje. lubje sicer ni strupeno, vendar lahko pri zaužitju povzroči težave z želodcem. Ta hišna rastlina, ponavadi prenaša nizko, srednjo ali svetlo svetlobo in običajno potrebuje vodo enkrat na teden ali vsak drugi teden.

Pegavka
Pegavka FOTO: Dreamstime

Pegavka 

Želite z rastlino prostoru dodati kanček vzorca in barve? Potem bo za vas priemrna pegavka (polka dot), ki je prijazna do hišnih ljubljenčkov, in čeprav lahko zraste do tri metre visoko, običajno ostane na v posoddah majhna (pod 12 centimetrov). Postavite jo na mesto, ki dobi svetlo, indirektno svetlobo in ohranja te prst dosledno vlažno. 

Kalateja 

Kalateja pri šestih do osmih centimetrih popestri majhne prostore, kot so police za knjige in klubske mize. Rdeči, kremni in zeleni listi se ponoči zvijajo. Je ena najlažjih sobnih rastlin, ki jo lahko gojite in je varna tudi za hišne ljubljenčke. Najbolje uspeva pri srednji ali šibki svetlobi, med zalivanjem lahko pustite, da se zemlja nekoliko posuši.

Čopasta zelenčica
Čopasta zelenčica FOTO: Dreamstime

Čopasta zelenčica 

Ta hišna rastlina, prijazna hišnim ljubljenčkom, je ena najlažjih, ki jih lahko gojite. Najbolje uspeva pri svetli, posredni svetlobi, vendar lahko prenaša tudi šibko svetlobo. Med zalivanjem pustite, da se zemlja posuši, vaša rastlina pa lahko zraste do 12 centimetrov visoko in 24 centimetrov široko ter ustvari več hčerinskih rastlin. 

Določene sukulente 

Številne najbolj priljubljene sukulente, vključno z navadnim netreskom in eševerijami, niso problematične, toda ker je na trgu veliko vrst, je najbolje raziskati vsako posamezno rastlino. Pri gojenju v zaprtih prostorih večina sukulent ostane pri nekaj centimetrih. Najbolje se bodo odrezale pri močni svetlobi, zalivanje potrebujejo le na vsakih nekaj tednov.

sukulente
sukulente FOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698