Aloe vera izhaja iz Afrike. Danes poznamo več kot 300 vrst te rastline, ki spada med sukulente in je lahko čudovita sobna rastlina. Poleti (nekje od maja do septembra) jo lahko postavite tudi ven, na balkon ali teraso. Le noči ne smejo biti prehladne.
Svetloba
Aloe vera potrebuje veliko svetlobe. To pomeni, da jo je trenutno najbolje postaviti k oknom, ki gledajo na jug ali zahod. Ne mara pa prevelike izpostavljenosti močnemu soncu. Na to pazite poleti, sicer bodo listi postali suhi in porumeneli, pa tudi gela ne boste mogli uporabljati.
Temperatura
V času ogrevanja vedno pazite, da rastline odmaknete stran od radiatorjev (pa tudi drugih virov toplote). Sicer aloja spada med vrste, ki jih suh zrak, kar je posledica ogrevanja, ne moti pretirano. Normalno (ne pa ravno preveč ogrevano) domovanje ji povsem ustreza. Idealna temperatura zanjo je okrog 20 stopinj Celzija, čeprav je malo verjetno, da se bo pritoževala, če bo nekoliko višja.
Voda
Zelo pomembno je, da počakate, da se prst povsem posuši, preden alojo zalijete. To pomeni, da ne opazujete le vrha prsti, temveč s svojim prstom preverite, kakšna je situacija nekoliko globlje. Vrh se namreč najprej osuši.
Aloe vera potrebuje prst, ki ne zadržuje vode. Z obilnim zalivanjem to namočite, vendar voda nikakor ne sme zastajati. To povzroči gnitje korenin in je najpogostejši vzrok, zakaj aloe vera ne uspeva. Zato so zanjo najprimernejši cvetlični lonci iz terakote, ker se posušijo hitreje kot ostali.
V hladnejšem delu leta potrebuje aloe vera manj vode, toda nikar pri zalivanju ne glejte na koledar, temveč se vedno prilagodite stanju rastline. Povešeni in porjaveli listi so lahko znak, da jo preveč zalivate.
Presajanje
Ima bolj plitek koreninski sistem, zato je ni treba posaditi v preglobok cvetlični lonec. Če jo presadite, izberite širšega, ne globljega. Tako kot preostale rastline jo je idealno presaditi spomladi, ni pa treba tega storiti takoj, ko se vam zdi, da ji je v njenem loncu tesno. Aloja res ni prav zahtevna rastlina – če le upoštevamo, da ne prenese preveč zalivanja in direktnega sonca. Ne moti je, če ima malo manj prostora. Če pa se zelo razraste, jo seveda lahko presadite. Ne potrebuje niti kaj dosti gnojenja, saj tudi v naravnih razmerah uspeva v prsti, ki je manj bogata. Ne gnojite je torej več kot enkrat letno, in sicer spomladi.
Gel
Če želite izkoristiti gel, ki se nahaja v listih, te odrežite čim bolj pri steblu. Nato jih odrežite počez in olupite (kot na fotografijah). Na spletni strani ameriškega univerzitetnega kliničnega centra v Rochestru so zapisali, da lahko kot mazilo pomaga pri manjših urezninah in opeklinah (tudi sončnih), pa tudi pri pikih mrčesa. Po nanosu je kožo najbolje pustiti odkrito, saj naj bi tako gel bolje deloval. A če je zdravstvena težava večja, seveda poiščite pomoč zdravnika.
Preberite še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV