Dominvrt.si
pšenica

Gojenje božične pšenice v sedmih korakih

B.R.
13. 12. 2021 04.45
0

Ena od decembrskih tradicij je tudi sajenje božične pšenice, ki s prijetno zeleno barvo popestri sivino zime, poleg tega pa jo lahko uporabite tudi v kuhinji. Poglejte, kako v lončku vzgojiti košato in zdravo božično pšenico.

Kalitev pšenice je bila dolga tisočletja izjemno pomembna za blaginjo in preživetje v srednji Evropi in na Bližnjem vzhodu. Kalitev pšenice simbolizira obilno žetev prihodnje leto, novo življenje in nov kruh. Je tudi simbol svetlobe in upanja. Po splošnem prepričanju barva, gostota in sočnost njenih listov v prihodnjem letu nakazujejo boljšo ali slabšo letino: čim boljša in lepša je pšenica, bolj rodovitna in  bogata bo bera žita.

Prvi kalčki se pojavijo že po dveh dneh.
Prvi kalčki se pojavijo že po dveh dneh. FOTO: Dreamstime

Pri izbiri posode za gojenje pšenice se lahko sprostite in se popolnoma prepustite lastnim dekorativnim željam. Ker ni naš namen, da bi rastlino negovali do končne stopnje, temveč želimo vzgojiti trave do največ 20 centimetrov višine, lahko pšenico gojimo v različnih glinenih, keramičnih, steklenih ali plastičnih posodah z zaprtim dnom. Če nameravamo vzeti pletene košare, juto ali kakšno drugo tkanino, je treba upoštevati, da gre za porozne materiale in jih je treba od znotraj zaščititi z najlonom.

1. Ko izberemo lonec, se lahko odločimo za gojenje pšenice v dveh medijih: prsti ali vati. Vata je preprostejši in manj umazan material, problem pa je stabilnost in zadrževanje vlage. Iz lonca se lahko pogosto širi neprijeten vonj po gnilih semenih, tudi obstojnost zrn je krajša, saj rastline nimajo od kod črpati hranil. Poleg tega se lahko, če je vata premočena, pojavi plesen.

2. Priprava semen: za čim bogatejšo in gostejšo rast je dobro pšenico pred setvijo namočiti v mlačni vodi.

3. Pustite stati čez noč, da semena dobro nabreknejo.

4. Napolnite lonec s prstjo skoraj do vrha.

Z zanimivimi lončki si lahko ustvarite še lepše praznike.
Z zanimivimi lončki si lahko ustvarite še lepše praznike. FOTO: Dreamstime

5. Poravnajte zemljo in jo prekrijte z debelo plastjo semen, še enkrat poravnajte zgornjo plast in jo rahlo pritisnite z roko, da se seme in substrat čim bolj spojita.

6. Na koncu nalijemo vodo in damo lonec na toplo in sončno mesto. Upoštevati je treba tudi, da bodo rastline vzklile proti viru svetlobe in bodo, če jim le pustimo, rasle poševno, kar morda ni učinek, ki ste ga želeli doseči. Zato je treba lonec občasno obrniti proti svetlobi.

7. Če ste vse naredili pravilno, naj bi se prvi kalčki pojavili že po dveh dneh, nato pa lahko ob ustreznem zalivanju vsak dan aktivno spremljate rast žita. Ker pridelujemo žito v ogrevanih prostorih s suhim zrakom, vam svetujemo, da rastline vsaj enkrat na dan rahlo poškropite z mlačno vodo, da ohranite vlago.

Poleg tega da je mlada pšenica videti lepo in da zelena barva pomirja in sprošča človeški um, je božična pšenica tudi odličen dodatek pri pripravi zelenega smutija. Mladi zeleni listi so polni vitaminov, mineralov, klorofila, encimov in aminokislin, pa tudi neprebavljive celuloze. Zato je treba čisti pšenični sok pred uživanjem filtrirati, tak sok nato uporabimo kot dodatek pri pripravi soka.

Vir: Jutarnji list

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698