Dominvrt.si
rastline

'Mir, sprostitev in občutek zelenja, narave v stanovanju'

Branka Resnik
20. 11. 2020 08.06
0

V tem času, ko smo morali zaradi pandemije spremenite navade, so mnogim sobne rastline pomagale, da so vsaj za trenutek pozabili na stresne trenutke. Ljubiteljev je vsak dan več, tako občasno poklepetamo s posamezniki, ki jih navdušuje ta zeleni hobi.

Tokrat smo poklepetali z Evo, ki ji je zelenje že od nekdaj všeč, zadnje tri leta pa še toliko bolj, saj ji rastline v dom prinašajo delček narave in vrta, ki ji v stanovanju manjka. 

Monstera alba
Monstera alba FOTO: osebni arhiv

Kako se je rodila ta ljubezen?

"Iskreno ne vem, od kod se je rodila ideja za nakup rastlin oziroma kdaj točno se je ljubezen pričela," mi pove ter razloži, da je njena mama imela doma vedno orhideje: "In te me še vedno spomnijo na dom. Prav tako je naš dom krasil tudi ogromen fikus benjamin, ki je star toliko kot jaz in sem ga vedno občudovala."  Doda, da se prve rastline ne spomni, saj jih je dobila za rojstni dan še kot otrok ali za praznike: "Verjetno pa je bila kakšna orhideja ali vijolica."

Eva trenutno skrbi za več kot 85 rastlin ter nekaj potaknjencev. Na okenski polici ima tudi nekaj zelišč, kot so bazilika, meta, melisa, origano in peteršilj. 

Najljubša rastlina

Kot veliko ljubitelj rastlin tudi Eva težko izpostavi eno, kajti vsaka rastlina ima svoje prikupne značilnosti ter elemente, ki pritegnejo in so posebne, med njimi sta tako Alocasia micholitziana in Anthurium warocqueanum, pa tudi Anthurium Metallicum in Philodendron Glorious: "Pri omenjenih rastlinah mi je všeč njihova tekstura, temna barva listov in večja vidnost žilja." Ponosno doda, da ima vsaka od njih svojo zgodbo, saj je skrb za njih lahko precej zahtevna: "O, pa seveda Philodendron Nangaritense, božansko steblo ima - no, vidite, ne morem samo ene izbrati," šaljivo doda. Obstajajo pa tudi rastline, ki niso na njeni top lestvici: "Voščenke (Hoya) in begonije, sicer se najde tudi kakšna izjema, vendar me načeloma ne prepričajo. Točnega razloga, zakaj je tako, ne znam povedati, verjetno zato, ker mi je begonija umrla po enem tednu."

Filodendron hastatum
Filodendron hastatum FOTO: osebni arhiv

Skrb za rastline pa ni vedno samo presajanje in zalivanje, ki mu sledi občudovanje. Na začetku se moramo z rastlinami spoznati in razumeti njihove potrebe: "Na začetku sem rastline preveč zalivala, veliko sem jih utopila, jih presajala v neprimerno zemljo, ki je bila za rastline preveč neprepustna in premalo zračna. Ko sem začela več brati po internetu, sem se seveda v to bolj poglobila in hitro popravila napake."

Negativna stran ljubezni do zelenega

Tako kot pri vsaki strasti je tudi pri sobnih rastlinah prisotna želja po še. Seznam želenih rastlin venomer raste, kajti bolj ko raziskujemo rastlinski svet, bolj spoznavamo, kako velik je ta in koliko prelepih rastlin še obstaja. Toda pride tudi trenutek, ko se moramo ustaviti, ko občudovanje postane obsesija.

"Trenutno nimam posebne liste želja, saj sem se v zadnjem času precej oddaljila od kupovanja novih rastlin. Sem imela občutek, da mi je  vsakodnevno vzelo preveč časa in rastline so mi povzročale preveč skrbi. Seveda so še rastline, ki bi jih z veseljem vzela pod streho, vendar je za to še dovolj časa."

V pogovoru mi tako zaupa tudi, da opaža, da je veliko ljudi zasvojenih s kupovanjem rastlin ter tekmovanjem, kdo ima več primerkov, kdo ima bolj redke ali tropske rastline ... "Pa tudi, kdo ima boljšo fotografijo rastline na družbenih omrežjih, predvsem na Instagramu." Realnost je pa po navadi precej drugačna, poudari: "Pri sebi sem opažala, da sem hodila po tem robu, vendar sem se pravi čas ustavila in si rekla, da s takšnim načinom ne bom prišla daleč. Zadnje mesece sem precej oddaljena od tega 'sveta rastlin' in sem vključena v to le, kadar meni ustreza."

Všeč so ji njihova tekstura, temna barva listov in večja vidnost žilja.
Všeč so ji njihova tekstura, temna barva listov in večja vidnost žilja. FOTO: osebni arhiv

Prizna tudi, da je bila pri njej prisotna konstantna skrb za rastline, ki je bilo kar precej obremenjujoče, stresno: "Toliko denarja je šlo za rastline, zdaj pa mi bodo umrle," se je pogosto spraševala in kot perfekcionist je to težko premlela: "Ko sem pričela hoditi v službo, je bilo še težje, saj kot zdravnica veliko delam in prostega časa je vedno manj na urniku. Morala sem se vzeti v roke, na začetku me je še skrbelo, kaj se z njimi dogaja, zdaj pa pridejo dnevi ter tudi tedni, da ne pogledam natančno vseh rastlin, ker iskreno nimam časa in ne energije. Ampak se s tem ne obremenjujem preveč. Še sreča, da obstajajo samozalivalni lonci," z nasmehom pove.

Seveda je to le en delček v svetu rastlin, ki lahko potegne ljudi v negativo, toda rastline še vedno večinoma prinesejo veliko pozitivnega in enako je bilo tudi pri Evi: "Mir, sprostitev in občutek zelenja, narave v stanovanju. Pa tudi hobi, s katerim imaš lahko vsakodnevno opravka."

Tudi mlada zdravnica za začetne rastline priporoča monstere ali preproste philodendrone, pa tudi kakšne scindapsuse in podobne plezalke: "Seveda je vse odvisno od tega, katere rastline so posamezniku všeč, cvetoče ali zelene. Pri vseh pa je pomembno, da rastlina ni preveč zalita, da je ne utopimo v vodi. Boljše je, če je nekoliko manj vode kot pa preveč."

Rastline v stanovanju

Če smo lastnik hiše, je najbrž lažje imeti veliko rastlin, ker se najde več prostora ter nenazadnje več možnosti različnih rastlin, ker hitro najdemo tako sončne kot senčne predele v hiši. Če pa živimo v bloku oziroma stanovanju, smo lahko hitro omejeni - tako s prostorom kot tudi s svetlobo. "Odvisno je od lege stanovanja, jaz imam stanovanje obrnjeno tako, da je dovolj svetlobe na obeh straneh in so rastline ob oknih in/ali razporejene po prostoru. Paziti je treba poleti, da močno sonce ne požge listov, takrat rastline umaknem od okna. Večino tropskih rastlin pa imam trenutno v delovni sobi, kjer imam tudi luči ter vlažilec zraka. Tam je moj 'rastlinjak', kot tudi delovno področje s kupom knjig. Na eni strani imam knjige ter pisarno, na drugi pa rastline - se dobro uravnoteži."

Za konec doda, da je seveda treba paziti, da z vlago (vlažilec, zalivanje, pršenje rastlin ...) v stanovanju ne pretiravamo, saj lahko tako škodujemo svojemu zdravju zaradi morebitnega razvoja plesni: "Je treba biti previden in ustrezno zračiti stanovanje, rastline se tudi na to navadijo."

Preberite še:

'Jaz jim pravim mini zmage v življenju'
Preberi še
'Jaz jim pravim mini zmage v življenju'
Išče se najlepša sobna rastlina
Preberi še
Išče se najlepša sobna rastlina
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698