Na vrtu uporabljamo več plastike, kot si upamo priznati. Že same sadike dobimo v plastičnem kozarčku! Vse to ob sezoni zavržemo in naslednje leto se postopek zasaditve vrtnin ponovi. Za tak plastičen kozarček, v katerem dobimo sadiko, vemo, da se razgrajuje dolgih in nepredstavljivih 500 let, naša dejanja pa močno obremenjujejo okolje. Poglejmo si, kako lahko plastiko na vrtu zamenjamo z oblikami, ki bodo okolju lahko celo koristila. Morda je za letos že nekoliko pozno, da bi menjali vsa orodja in ostale stvari, a za naslednjo sezono lahko naredimo ogromno že z majhnimi spremembami:
Plastična orodja nadomestite z lesenimi
Morda bo kdo presenečeno pogledal na svoj vrt z orodjem in ugotovil, da ima v njem večinoma orodja (motike, lopatice…) iz plastike. Vse to lahko nadomestimo z lesenimi materiali, ki niso samo okolju bolj prijazni, temveč so tudi bolj trpežni. Seveda tudi les ni biorazgradljiv, vsekakor pa boste leseno orodje lahko uporabljali dlje časa kot plastično!
![Sadike je mogoče dobiti v razgradljivih posodicah!](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Aug2019/010d2e142d_62297136.jpg?v=d41d)
Nadomestki za plastične posodice
Dovolj naredimo že s tem, če plastične kozarčke uporabimo večkrat. Lahko jih na primer uporabimo za nove sadike ali prihranimo za naslednje leto. Dobra novica je tudi ta, da veliko trgovin in vrtnarij jemlje te nazaj, da jih lahko znova uporabijo. Poleg plastičnih posodic, v katerih navadno dobimo sadike, obstajajo tudi takšne, ki so biorazgradljive in jih lahko zasadimo kar skupaj s sadikami, ali pa takšne, ki so namenjene večkratni uporabi.
Namesto sadik semena?
Da bi se v celoti izognili plastičnim posodicam, v katerih so sadike, se lahko namesto tega odločite za nakup semen. Ta največkrat pridejo v papirnati embalaži, možno pa jih je reciklirati ali pa vreči na kompost.
![Uporabite leseno orodje namesto plastičnega.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Aug2019/1142cf2e4c_62297134.jpg?v=d41d)
Rešitev za vrečke zemlje
Tudi zemljo za vrtnarjenje in urejanje gredic navadno kupimo v vrečkah, a ni treba, da je tako. Zemljo lahko kupite tudi v drugačnih oblikah, najpreprostejša pa je ta, da jo naložite na kakšno prikolico in jo preprosto odpeljete.
Plastične kanglice nadomestite s kovinskimi
Da, tudi sredstva za zalivanje, največkrat se poslužujemo kanglic, so navadno iz plastike. Preprosta rešitev, ki leži na dlani, je, da plastične kanglice nadomestimo s kovinskimi. Prednost je tudi tukaj v tem, da so bolj obstojne, hkrati pa ne škodujemo okolju.
Sredstva proti škodljivcem
Večino sredstev proti škodljivcem kupimo v plastenkah ali plastičnih vrečkah. Veliko vrtičkarjev se že poslužuje alternativ, na primer, da sredstva izdelajo sami. S tem, ne le da ne kupujejo in uporabljajo nepotrebne plastike, temveč hkrati poskrbijo, da točno vedo, kaj dajejo na vrtnine, brez dodatkov.
Kot smo dejali, se šele po pregledu in refleksiji zavedamo, koliko plastike dejansko uporabljamo na vsakem koraku. A z manjšimi spremembami lahko vsak posameznik naredi ogromno. Začnimo pri sebi.
![Vrtnine](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2019/80c261644d_62199376.jpg?v=d41d)
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV