Sezona na našem zelenjavnem vrtu je v zadnjih vzdihljajih in v mislih se že počasi obračamo na naslednje leto oziroma sezono. Zdaj je tako primeren čas tudi za zeleno gnojenje. S tem bomo izčrpano prst pripravili do naslednje pomladi.
Zeleno gnojenje pa ne pomaga samo pri zagotavljanju hranil, ampak je dobrodejno tudi za samo prst, kajti poskrbi da naša prst ne bo zbita, rastline namreč gredico oziroma prst varujejo pred padavinami, poleg tega njihove korenine rahljajo spodnjo plast prsti. Tako je struktura tal rahla in polna humusa, ki nastane ob propadanju zelenja. Poleg tega pa trdovratni plevel nima priložnosti, da bi se polastil vrta.
Za zeleno gnojenje so nadvse primerni ajda in felicija, prezimna žita, pozno v jesen sejemo tudi oljno repico ter oljno ogrščico. Zelo dobre so tudi križnice (belo ter rdeče zelje, brokoli, brstični ohrovt, cvetača ...), nizke temperature jih namreč ne motijo pri kaljenju.
Rastline, ki razvijejo veliko listne mase, pustimo, da se poležejo na površino in tako služijo tudi kot zastirka. Vse naštete rastline pustimo na gredah, dokler ne bo prišel čas za novo setev oziroma sajenje – nekatere izmed njih bodo sicer čez zimo že propadle (ajda, felicija ...). Ko potrebujemo prostor za nov pridelek, rastline požanjemo, nasekamo in zakopljemo v zemljo, saj so čudovit vir organskih snovi.
![Kaj lahko sadimo jeseni?](https://images.24ur.com/media//images/110x110/Oct2019/a336df4afb_62325205.jpg?v=1649162274)
![Ajda je zelo primerna za zeleno gnojilo.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Sep2020/b55a00d0e2d3b7cf2212_62454625.jpg?v=02d9)
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV