V poletnih mesecih je dobro, ne zgolj zaradi psihofizične kondicije in ohranjanje lepe in dobre postave, temveč tudi in predvsem zaradi ohranjanja našega zdravja, da uživamo lahkotnejšo hrano, ki je polna hranil, vitaminov, hkrati pa vsebuje veliko vode. Več o tem si lahko preberete tukaj.
Pitje večjih količin vode je v poletnih mesecih toliko bolj priporočljivo. Po navedbah prehranske strokovnjakinje Amy Scott je pomembno, da v toplejšem delu leta poskrbimo za hidratacijo in lastno psihofizično kondicijo, a kot poudarja sama in tudi drugi strokovnjaki na tem področju, voda ni edini način, kako lahko v svoje telo vnašamo dovolj tekočine. Dehidracija lahko vpliva na počasnejšo in slabšo prebavo, pravi Scottovova. Vpliva na naše razpoloženje, spomin, pozornost in koordinacijo, ne smemo pa pozabiti, da bistveno vpliva tudi na raven naše energije. Vsi smo že kdaj imeli kakšen dan, ko smo spili premalo tekočine. Ob takšnih trenutkih nas je navadno začela boleti glava, postali pa smo tudi rahlo nejevoljni. Scottova poudarja, da je tu še en pomemben dejavnik, in sicer, da se ob pomanjkanju tekočine naše telo ne more znojiti, prihaja do zmanjšanja uriniranja, posledično pa se telo ne more ohlajati, zaradi česar lahko v telesu pride tudi do vročinskih 'udarov.' Z razlogom pravijo, da imamo največkrat tisto, kar potrebujemo, naravnost pred nosom, in navadno to vidimo prav v naravi. V naravi namreč vse poteka po določenem sosledju, v vsakem letnem času rastejo določene vrtnine in določeni sadeži, seveda glede na lokacijo, kjer se nahajamo. A kot smo rekli, v poletnih mesecih najdemo skoraj vso hrano, ki jo v tem času potrebujemo, na lastnem vrtu.
Lubenica
Lubenice morda ne gojimo na lastnem vrtu, a jo skoraj vsi obožujemo. Vsebuje kar dvaindevetdeset procentov vode, izjemno malo kalorij, prav zaradi tega pa je izjemno dobro živilo prav za osvežitev v poletnih mesecih. Ne smemo seveda pozabiti, da je lubenica okusna, iz nje pa lahko naredimo tudi številne obroke – od napitkov, smutijev, do priljubljenih sadnih solat. Več receptov najdete tukaj.
Jagode
Vsem znano dejstvo je, da ima lubenica visoko vsebnost vode, a le malokdo ve, da ji je jagoda tik za petami. Jagode vsebujejo kar devetdeset procentov vode. V poletnih mesecih, ko želimo povečati vnos vode, a ne zgolj s pitjem, so jagode in tudi nekateri citrusi izjemno priročna hrana. Scottova pa pri tem opozarja, da lahko vsekakor s hrano pridobivamo v lastno telo vodo, a ne smemo pri tem pozabiti na pitje tekočine, ki je še vseeno glavni vir pridobivanja vode v telo.
Kumare
Pa smo končno prišli do vrtnine, ki se znajde na skoraj vsakem vrtu. Kumare imajo kar 96 procentov vode, iz nje pa lahko naredimo tako napitke kot različne obroke (samostojne, priloge ali solate). Splošno znano je tudi, da je vrtnina, kot je kumara, v poletnih mesecih odlična za osvežitev obraza – iz nje lahko izdelamo domače maske za obraz.
Špinača
Verjetno ne obstaja človek, ki se ne bi čudil naravnemu fenomenu, ki se zgodi, ko pričnemo kuhati špinačo. Kar naenkrat iz velike vrečke sveže špinače nastane čisto majhen kupček te hrane in iz predvideno velikega obroka nastane minimalna priloga. To je zaradi tega, ker špinača vsebuje kar 91 procentov vode. Tako kot kumaro pa lahko tudi to živilo uporabimo tako za samostojno jed, za solato, različne napitke in smutije ali pa zgolj za okusno prilogo v poletnih mesecih. Veliko ljudi jo obožuje, res pa je, da je kot vrtnina izjemno nehvaležna – čeprav bomo na lastnem vrtu imeli številne glave špinače, od nje ne bomo dobili toliko pridelka kot od ostalih vrtnin.
Paradižnik
Tisti, ki obožujejo to vrsto hrane, za katero nekateri trdijo, da je sadje, za druge pa je nesprejemljiva vrsta zelenjave, vedo, da ni nič bolj osvežujočega in tudi zdravega, kot je zrel in sočen paradižnik. Slednji ima izjemno malo kalorij – dva cela srednje velika paradižnika imata približno 45 kalorij, po vsebnosti vode pa se lahko primerjata s približno enako veliko skodelico vode. Paradižnik tako rekoč vsebuje kar 95 procentov vode, kar je celo več kot priljubljen sadež lubenica.
Scottova še vseeno poudarja tisto, kar smo že omenili. V poletnih mesecih bi morali poskrbeti v prvi vrsti za pravilen in dovolj velik vnos tekočine, nadaljnjo pa je dobro, da posegamo po sezonski hrani, ki je veliko lažja in boljša za naše telo, kot vsa ostala, ki jo morda dobimo v trgovini. Če predelujete lastne vrtnine, preprosto posegajte po tistem, kar vam v tistem mesecu zraste na vrtu. Vsi vemo, da ni boljšega občutka od pridelovanja lastne hrane.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV