Tisti bolj izkušeni ne potrebujejo preveč nasvetov, vendar imajo začetniki zagotovo milijon vprašajev - kdaj začeti sejati ali saditi, katere rastline izbrati in kako skrbeti zanje, je samo nekaj najpogostejših vprašanj, s katerimi se srečujejo neizkušeni vrtnarji. Sestavili smo seznam rastlin, ki niso zahtevne za vzdrževanje, hkrati pa so koristne, ker jih lahko zaužijemo ali obogatimo jedi z aromo.
Solata
Najprimernejši čas za gojenje te enoletne rastline na prostem sta pomlad in jesen, ko temperatura ni visoka. Semena solate kalijo pri temperaturi 15-20 ºC in skalijo v 2-4 dneh, največjo rast dosežejo v slabih dveh mesecih.
Solata zahteva rahlo humusno zemljo, ki dobro zadržuje vlago pri vrednosti pH 6-7. Zaradi kratke vegetacije solate jo je mogoče gojiti 2-3-krat na leto. Najbolje je, da solato posejemo večkrat, da ne dozori vsa naenkrat.
Drobnjak
Drobnjak je trajnica in ko ga nekje enkrat 'ujamete', lahko njegove liste uporabljate leta in leta. Je ena najbolj odpornih vrst čebule, zato je idealna za začetnike, ki uspeva tudi v kozarcih. Prvo leto po setvi ne odcvetijo, drugo leto pa se po mirovanju iz vseh starejših poganjkov pojavijo užitni rožnati ali vijolični cvetovi. Semena hitro izgubijo kaljivost, zato se uporabljajo samo enoletna semena. Je zelo odporen na nizke temperature in zdrži tudi v zelo ostri celinski zimi.
Redkvica
Najhitreje raste pri zmernih temperaturah okoli 17 ºC, njena najnižja temperatura rasti je 5 ºC, prenese pa lahko tudi nizke temperature do -4 ºC. Ta enoletna rastlina zahteva vlažna, lahka, s humusom bogata tla, pH 5,6 do 7. Semena je treba položiti v zemljo do globine približno 15 centimetrov, setev pa se lahko začne že februarja v Sredozemlju in marca v celinskih predelih. Ima zelo kratko vegetativno obdobje, zato bo skalila v približno 5 dneh, od setve do trgatve pa traja približno mesec dni.
Peteršilj
Peteršilj je ena izmed najljubših začimb, ki jih lahko gojimo v svojih domovih. Je dvoletna rastlinska vrsta, zato prvo leto rodi le korenine in liste, drugo leto pa iz zasajene korenine vznikne zrela rastlina. Najpomembnejše pri gojenju peteršilja doma je, da izberete posodo, ki je dovolj globoka, ker ima daljšo korenino. Potrebuje velike količine svetlobe, zato je najbolje, da ga postavite na osvetljeno okno ali balkon, vendar nikoli v bližini radiatorja ali klimatske naprave. Zahteva redno zalivanje, vendar je zelo pomembno, da ne pretiravamo z vodo, da se izognemo gnitju korenin.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV