Dominvrt.si
jagoda

Jagode na balkonu? Poglejte, kako vam lahko uspe čudovit vrtiček

S.V.
29. 03. 2021 05.45
0

Tudi, če živite v stanovanju, imate lahko pri roki sveža zelišča, kot sta na primer bazilika in timijan, na svoj balkon pa boste lahko odšli tudi po svežo solato in si jo pripravili za odlično lahko kosilo. Vrtnarjenje na manjših površinah je namreč lahko zelo preprosto. V nadaljevanju si preberite nekaj koristnih nasvetov.

Sajenje zelišč na balkonih, okenskih policah ali terasah je v zadnjih letih postalo zelo razširjeno, saj poskrbi za lep, svež in zelen ambient, hkrati pa imate zelišča vedno pri roki za uporabo pri kuhanju. Na balkonu pa si lahko naredite več kot le zeliščni kotiček, uspevali vam bodo tudi solata, mlada čebula, blitva, paradižnik, čili, jagode in številne druge rastline. Če jih boste posadili v lične posode, bosta vaš balkon in terasa videti urejeno, hkrati pa boste ponosni in zadovoljni, saj boste lahko za kosilo postregli svoj pridelek. Predstavljate pa si tudi veselje vašega malčka, ko bo utrgal prvi zrel mini paradižnik.

Na majhnih površinah je mogoče pridelovati praktično vse, saj lahko kupite vrste z nižjo rastjo in manjšimi plodovi, lahko pa naredite celo horizontalni vrtiček, tako bodo tudi balkonske stene ali ograja zaživele. Zagotovo ste že navdušeni, da začnete na svojih balkonih in terasah ustvarjati svoj vrtiček, a preden začnete, si postavite še spodnja štiri vprašanja. 

Če je vaš balkon na sončni legi, vam bo zagotovo dobro uspeval paradižnik.
Če je vaš balkon na sončni legi, vam bo zagotovo dobro uspeval paradižnik. FOTO: Dreamstime

1. Kako velik prostor imate?

Prostor je tisti, ki bo omejil vaše želje, koliko rastlin boste lahko imeli. V mislih imejte, da vedno lahko najdete primerno rešitev, tako za manjše kot večje balkone. Tudi, če je vaš prostor res majhen in je to na primer le vaša okenska polica, lahko ta postane odlična zelena površina. Če je to majhen balkon, razmišljajte v smeri navpičnih poličk, na katere boste lahko postavili lonce. Ima vaš balkon ograjo, na katere boste lahko obesili sadike? Bodite kreativni in izkoristite vsak prostor, ki vam je na voljo. V mislih imejte tudi, da lahko v enem loncu ali koritu raste več vrst zelenja – naredite nadstropja v samem lončku. Ni lepšega kot paradižnik, pod katerim se bohoti bazilika, ali plezajoča kumara, na robu korita pa se svetlika še majhna bučka.

2. Koliko sončne svetlobe ima prostor?

Solata za uspevanje ne potrebuje veliko svetlobe, zato je primerna tudi za balkone na senčni strani.
Solata za uspevanje ne potrebuje veliko svetlobe, zato je primerna tudi za balkone na senčni strani. FOTO: Dreamstime

Zelenjava za uspešno rast potrebuje dovolj sončne svetlobe, zato ocenite, koliko ur neposrednega sonca dobi prostor, ki ste si ga zamislili za vrtičkanje. Pazite, da se ne boste precenili, ker lahko v določenem delu dneva stavbe in stene okoli vašega balkona ovirajo sonce. Natančno morate oceniti, koliko ur neposrednega sonca dobi vsak kraj, kjer želite gojiti rastline. Super je, če bo vaš prostor s soncem obsijan vsaj šest ur dnevno. V kolikor ugotovite, da prostor nima veliko sončne svetlobe, razmislite o sajenju zelenjave, ki ji ustreza tudi senčna pozicija. Mednjo sodijo solata, ohrovt, špinača, rukola in druga zelenolistnata solata. Na sončni legi, pa bodo prav gotovo dobro uspevali paradižnik, kumare, paprika, rdeča pesa, bučke in številna druga zelenjava. 

Morda si letos lahko omislite novost -  belo gozdno jagodo, ki bo zagotovo zvezda vašega balkona. Ne le, da jo bodo občudovali vaši sosedi, z veseljem jo boste pokazali tudi vašim prijateljem na Instagramu. Izjemne bele jagode imajo čudovito aromo, primerne pa so tudi za balkone, ki imajo pol dneva senco, pol dneva pa sonce.

3. Ali je vetrovna stran? 

Nekatere rastline se vetru dobro upirajo, medtem ko se druge zvijajo in je veter zanje lahko ovira. Rešitev je, da izberete rastline, ki ustrezajo vašemu okolju, ali v določeni meri spremenite svoj prostor, da takim rastlinam ustvarite zavetje. Rastline, ki ne marajo vetra, lahko postavite tudi v nizke lonce blizu tal, da jim zagotovite večjo zaščito. Veter lahko neverjetno hitro izsuši prst, zato boste morali, če je vaše območje vetrovno, pogosteje zalivati – lahko tudi večkrat na dan. Seveda ne pozabite še na oporo za plezajoče zelenjadnice. 

4. Kaj potrebujete za začetek? 

Anja Blokar, MERKURjeva vrtnarka
Anja Blokar, MERKURjeva vrtnarka FOTO: Arhiv naročnika

Vrtnarsko orodje, prst, sadike, lončki oziroma korita, pa tudi mini rastlinjaki in visoke grede za urejen balkon ali teraso, je vse kar potrebujete, da začnete z vrtičkanjem na majhni površini. Vse našteto in še več najdete na enem mestu – v 23 trgovskih centrih MERKUR po vsej Sloveniji ali pa jih preprosto naročite na merkur.si ali preko telefona 080 88 01. V MERKURju poleg vsega za urbano vrtičkanje najdete tudi vse za klasično vrtnarjenje.

Sončni žarki vas že vabijo, da v sebi prebudite vrtnarja – tako v svojem domu kot na prostem. Ustvarite si okolje, v katerem se boste počutili dobro, posadite rastline, ki jih boste z veseljem vsak dan negovali, hkrati pa boste svoje pridelke lahko ponosno uporabili v kuhinji. Svoje ideje in izkušnje z vrtičkanjem ali nasvete drugih lahko poiščete tudi v Facebookovi skupini, namenjeni urbanemu vrtnarjenju, vedno pa lahko svojo težavo zaupate izkušeni vrtnarki Anji, ki vam bo postregla z nasveti. 

 

Še več nasvetov v oddaji Dom in vrt 

Na POP TV si lahko vsako soboto ob 18.25 ogledate oddajo Dom in vrt. V oddaji, ki bo na sporedu v soboto, 17. aprila 2021, bo voditelj, skupaj s strokovnjaki iz MERKURja, z vami delil še več uporabnih nasvetov vrtičkanja. 

Sponzorirana vsebina 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 748