
Topinambur je sorodnik sončnice, visoka trajna rastlina, ki ima pod zemljo podolgovate bradavičaste užitne gomolje. Toda topinambur je tudi invazivna tujerodna rastlina, so zapisali na spletni strani Mestne občine Ljubljana. Z izkopavanjem gomoljev lahko pomagamo zmanjševati njegove obsežne sestoje, ki domorodne vrste izpodrivajo predvsem na bregovih rek.
Domovina topinamburja je Severna Amerika, v jedeh pa so ga pripravljali že Indijanci. V 16. stoletju so prvi kanadski priseljenci, Francozi, prvič opisali rastlino in začeli iz gomoljev pripravljati različne kulinarične posebnosti, nato pa so gomolje zasadili na stari celini. Mesnati gomolji topinamburja so namreč po načinu pridelovanja in uporabe podobni krompirjevim.
Topinambur se redko goji, pogosto pa divje raste ob rekah in v vlažnih tleh. Najbolj razširjen je v jugozahodni Sloveniji, pojavlja pa se zlasti ob večjih rekah: ob Savi, Savinji, Dravi in Dravinji. Pogosto ga zasledimo ob avtocestah in po ruderalnih rastiščih.
Nahajališča topinamburja v Mestni občini Ljubljana si lahko ogledate tudi na zemljevidu invazivnih rastlin. Pred nabiranjem gomoljev se prepričajte, da tla niso onesnažena s škodljivimi snovmi, gojenje topinamburja doma pa se zaradi možnosti širitve v naravo močno odsvetuje, so še dodali.

Način uporabe je torej podoben kot pri krompirju, le da lahko topinambur uživamo tudi surov: narežemo ga na tanke rezine in pripravimo solato. Korenike se med kuhanjem zmehčajo in postanejo kašaste, pri dušenju pa ohranijo sočnost. Suhe, na lističe narezane gomolje dodajamo jedem, enako pa lahko naredimo tudi z vloženim topinamburjem. Postrežemo ga kot predjed, v juhah, solatah in prilogah, pa tudi kot samostojno jed – nekaj idej najdete tudi tukaj.
Če želimo odstraniti topinambur, moramo posamične rastline izkopati skupaj z gomolji. Večje sestoje kosimo vsaj dvakrat letno, najbolje konec junija in avgusta. Pokošene dele rastlin kompostiramo, gomolje, ki jih ne porabimo v kuhinji, pa moramo termično obdelati ali oddati v sežig, da iz njih ne zraste nova rastlina.
Preberite še:



Vir: Wikipedija
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV