Žajbelj izvira iz južne Evrope in Sredozemlja. Je izjemno aromatično kuhinjsko zelišče, v svetu in pri nas pa se uporablja tudi kot zdravilno zelišče. Kot rastlina v višino lahko doseže 40 centimetrov, ima številna stebla z listi. Vsi nadzemni deli rastline so prerasli z dlakastimi žleznicami, ki izločajo eterično olje. Rad ima sončno lego, glede prsti pa ta rastlina ni izbirčna.
V preteklosti so ga najbolj častili na Kitajskem, v Perziji in po nekaterih delih Evrope, saj so ljudje verjeli, da odganja smrt in povzroča nesmrtnost.
Žajbelj je zelo močno zelišče, zato ga ne smemo uporabljati vsak dan in vsepovprek. Ob uporabi nekajkrat na teden pa smo lahko prepričani, da bomo z njim dosegli številne pozitivne učinke. Če ga uživamo dlje časa, ne smemo prekoračiti 15 gramov listov dnevno, ker lahko prevelika količina privede do težav, kot so prekomerno potenje, vročični oblivi, povišan srčni utrip in občutek suhosti v ustih. Nosečnice naj bi lahko uživale žajbelj v čaju in kot začimbo le krajši čas. Alkoholnih izvlečkov in eteričnih olj pa nikakor, saj sestavina tujon v žajblju deluje kot abortiv, ki lahko celo sproži splav.
Ta rastlina ima številne pozitivne učinke, deluje na primer dezinfekcijsko in je odlična začimba za zdravljenje dihal, žajbljev čaj tudi ustavlja potenje, pomaga pri protinu in revmi, ugodno deluje pri kožnih boleznih, zdravi mehur in sečila, navsezadnje pa pomaga tudi pri menstrualnih težavah.
Žajbljev čaj
Žajbljev čaj uporabljamo za grgranje pri obolenjih dihal, vnetem grlu, žrelu in mandljih. Zelo ugodno deluje po preboleli kapi (priporoča se uživanje do dveh skodelic čaja dnevno), sladkornim bolnikom pa se priporoča čajna mešanica žajblja in rmana v enakih delih 2–3-krat dnevno.
Za pripravo žajbljevega čaja vzemite eno čajno žličko suhega zelišča, ki jo daste v skodelico vrele vode. Po 5 do 7 minutah precedite in toplega pijte po požirkih. Na dan lahko spijemo tri skodelice takšnega čaja. Rudolf Breuss je v svoji knjigi o zdravljenju raka zapisal, da se po treh minutah blagega vretja v žajblju sprosti ferment, ki je življenjsko pomemben za vse žleze, hrbtni mozeg in medvretenčne ploščice. Po prepričanju omenjenega avtorja naj bi bil takšen najbolj zdravilen.
Žajbelj kot grgralo
Za grgranje si lahko pripravite izvleček iz žajblja. Liste žajblja nasekljajte, namočite v alkoholu, po osmih dneh precedite in shranite v temen in hladen prostor. Omenjeno zmes nato lahko uporabljate za grgranje.
Če želite še več odličnih receptov za ustvarjanje v kuhinji, navdihe na vrtu ali pa v gospodinjstvu, si lahko brezplačno naložite PRATIKO 2019, ki jo uporabljajo tudi letošnji tekmovalci priljubljenega šova Kmetija:
V branje priporočamo še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV