Pozabljeni gugalniki
V članku si lahko preberete več o obnovi starega, lesenega gugalnika, ki se je lahko lotite tudi sami.
Za obnovo potrebujete:
star lesen gugalnik. Glejte, da bo dobro ohranjen, denimo le površinsko poškodovan. Precizna lesarska dela, kot so nadomeščanje polomljenih delov z novimi, izdelanimi po meri, bo namreč zahtevalo veliko znanja in tudi denarja.
- mehko krpo, gobico in detergent za pomivanje posode
- brusni papir za les (bolj grobega na začetku in finejšega za končno ogdelavi)
- lava sredstvo za odstranjevanje barve. Gre za kemično sredstvo, ki ga na dele, s katerih želimo odstraniti barvo, nanesemo s čopičem, odstranimo pa skupaj s starim lakom s pomočjo lopatice
- čopiče - večji za nanašanje lave in finejši za pisanje ali risanje po gugalniku
- zidarsko ali lesarsko lopatico za odstranjevanje lave
- olfa nož za odstranjevanje lave z najmanjših kotičkov
- barvo v spreju za barvanje lesa; mi smo izbrali modno ogljeno črno
- barve za les v lončkih za končne finese, ki bodo izdelku dodale osebni pečat; v našem primeru bledo rožnata
- trakove filca ali preproge, ki jih boste nalepili na noge gugalnika, da ne bo opraskal tal
- lepilo za les

Proces obnove po korakih:
1. Najprej bo treba gugalnik očistiti in razmastiti. Za to uporabite krpo ali gobico (odvisno od količine in vrtse umazanije), namočeni v raztopini detergenta za pomivanje posode. Ko je temeljito očiščen, gugalnik pustite, da se posuši.
2. Drugi korak je odstranjevanje stare barve oziroma laka. Na večjih ravnih površinah, na primer sedalu, lahko uporabite brusni papir, za odstranjevanje debelejše plasti laka in čiščenje malih, neravnih površin, na primer prečk, naslonjal za roke itd. pa uporabite lavo.
Če imate občutljivo kožo je pri tem obvezna uporaba rokavic. Sredstvo iz pločevinke nanašajte na les v tankih slojih, s čopičem. Delajte postopoma in natančno: namažite le en majhen del naenkrat, počakate nekaj minut, s pomočjo lopatice odstranite staro barvo in se šele nato lotite naslednjega dela.

3. Pri odstranjevanju barve ne pozabite na spodnjo stran sedala in naslonjala ter prostorčke med prečkami; če stare barve ne boste temeljito odstranili, se nova ne bo prijela, in rezultat bodo prav nič privlačne lise.
4. Ko ste odstranili vso staro barvo, z lesnim lepilom zalepite morebitne razpoke ali razmajane dele, nato pa vso površino prebrusite s finim brusnim papirjem.
5. Pred barvanjem gugalnik še enkrat obrišite z mokro krpo, da odstranite ostanke prahu.
6. Lotite se barvanja. Pri škropljenju s sprejem bodite pozorni predvsem na to, da zaščitite okolico, in da barvo nanašate s primerne razdalje (ta je zapisana na embalaži) v vsaj treh tankih slojih. Vmes pustite, da se površina posuši.
7. Po zadnjem nanosu barve v spreju počakajte vsaj 24 ur, da se gugalnik dobro posuši. Nato s čopičem in barvo na les diskretno, na primer na naslonjalo ali na obod sedala, dodajte okraske.
Lahko izberete floralne motive ali pa, kot v našem primeru, besede, ki bodo v tistih, ki bodo sedli na stol, vzbudile občutek miru in harmonije.
8. Na koncu na sponji del obeh „nog“ gugalnika nalepite trakove debelega filca ali preproge, ki bodo obvarovali vaša tla pred praskami.
Končano!
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV