
Ste med tistimi, ki v svojem domu želijo nekaj unikatnega? Potem se ozrite po zastareli skrinji ali zabojniku ter temu kosu zbledelega pohištva vdahnite novo podobo! Poleg navdušenja bližnjih boste morda v sebi odkrili delček znamenitega Van Gogha, morda celo Gaudija.
Čas in prostor
Za temeljito prenovo izbranega predmeta, na primer stare babičine skrinje, boste potrebovali več kot eno prosto popoldne. Preden se lotite dela, razmislite o tem, kateri del svojega doma ali vrta lahko za teden ali dva spremenite v delavnico. Prostor naj bo dovolj velik, da boste lahko v njem neovirano delali, zračen, da vas ne bodo dušili prah med brušenjem in hlapi barv, ter zavarovan pred vremenskimi vplivi. Tla še pred začetkom dela zaščitite. Prav tako zaščitite ali odstranite vse drugo pohištvo ali predmete, ki bi jih lahko poškodovala prah ali barva. Da pri delu ne bo preveč trpela vaša hrbtenica, predmet podstavite.
Material in orodje

- Izvijači, klešče in kladivo: Pred brušenjem boste z njimi s skrinje odstranili okovje. Z njimi boste zabili žebljičke, ki so morda pokukali iz lesa, saj ne želite, da bi ti poškodovali brusnega papirja ali vas.
- Brusni papir za les: Opremite se tako z grobim za odstranjevanje stare barve kot finejšim za zaključno brušenje pred barvanjem. Namig pri nakupu: višja številka pomeni finejši papir. Za brušenje večjih površin si izposodite brusilni stroj.
- Kit in lepilo: Če so na površini skrinje praske, poškodbe, sledovi lesnih škodljivcev ali druge nepravilnosti, ki se jih želite znebiti, to enostavno storite s kitom za les. Najdete ga v vsaki gradbeni trgovini.
- Čopiči in valjčki za barvanje: Če ste se odločili skrinjo okrasiti z ročno narisanimi motivi, boste potrebovali čopiče. Čopiči so uporabni tudi za barvanje manjših ali težje dostopnih površin. Večje površine bodo bolj gladke, če jih boste barvali s penastim valjčkom.
- Zaščitni lepilni trak: Da boste z izbrano barvo res pobarvali samo izbrane površine, vam bo v veliko pomoč zaščitni lepilni trak. Z njim boste enostavno in natančno omejili površino, ki jo želite pobarvati.
- Barve in premazi: Barvo seveda izberite po okusu. Če želite ohraniti videz in otip naravnega lesa, bo najprimernejše olje, ki ga vtrete v les. Če so skrinjo že načeli škodljivci, uporabite sredstva za zatiranje lesnih škodljivcev.

- Razredčilo: Potrebovali ga boste za redčenje barv in pranje čopičev. Namig: različne barve namreč zahtevajo različna razredčila. Posvetujte se v trgovini.
- Zaščitne rokavice, obleka in maska so obvezna oprema, s katero boste zaščitili svoja oblačila, roke in dihalne poti.
Stilska preobrazba zdaj!
Po pripravah s skrinje odstranite ročaje, ključavnico in tečaje ter se lotite odstranjevanja stare barve. Ko je skrinja »slečena«, se stilska preobrazba lahko začne. Trenutek! Nikar s površine ne pozabite temeljito odstraniti prahu, ki je nastal med brušenjem. Lahko si pomagate z vlažno krpo ali ročnim sesalnikom za čiščenjem avtomobila.
Ker bo za dovršen videz verjetno potrebnih več nanosov barve, počakajte, da se pred ponovnim barvanjem prejšnji nanos posuši. Nato ga pobrusite s finim brusnim papirjem. Ne pozabite na notranjost - to lahko zaščitite z brezbarvnim premazom ali pobarvate s kontrastno barvo. Za res glamurozen videz pa jo lahko prevlečete z mehkim blagom.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV