Kaj potrebujete, da lahko začnete?
Prav gotovo si morate poiskati kos zemlje in seveda opremo, ki jo lahko kupite v najbližjem vrtnarskem centru. Za vas smo zato tudi pripravili zgornji video, v katerem si boste lahko pogledali, kaj potrebujete, preden začnete vrtnariti.
Pa začnimo z obutvijo. Čeprav mnogi mislite, da je ta nepomembna in da zadoščajo že prvi pošvedrani čevlji, ki vam pridejo pod noge, to sploh ni res.

Delo na vrtu je zelo raznoliko, včasih lahko in sproščujoče, drugič pravo garanje, ko vam v potokih teče znoj in vas bolijo mišice v križu. In takrat trpijo tudi noge. Zato je primerna obutev še kako pomembna, saj ni odvisna le od vrste dela, temveč tudi od letnega časa in vremena.
Vrtnarji zato najpogosteje prisegajo na škornje. Pa ne na kakršnekoli. Škornji za delo na vrtu so navadno narejeni iz gume ali plastike. Guma je lahka, zanesljivo zadržuje vlago, se upogiba, predvsem pa ni draga.
Pravi škornji morajo imeti tudi odebeljen podplat, da z njim lahko pritiskate na rob lopate pri prekopavanju zemlje. Tudi peta škornja naj bo poudarjena, da vam pri hoji ne bo drselo.
Poleg škornjev ne pozabite na rokavice. Rokavice so tiste, ki vas ščitijo pred neposrednim stikom z zemljo. Zato morajo biti predvsem uporabne, zdržljive in varne.
Ne pozabite na glavo!
Bolečine v glavi, slabost in vrtoglavica, opečen obraz ali celo sončarica vam bodo kaj hitro pokvarili vrtnarske radosti. Zato ne pozabite na primerno pokrivalo. Ni pomembno, kako izgleda, bolj pomembno je, da je narejeno iz naravnih materialov, ki dihajo. Vseeno pa pazite, da pokrivalo ne bo imelo prevelikih krajcev, ki bi vam zastirali pogled, hkrati pa naj vam zaščiti vrat in ramena.
Če pa sodite med tiste navdušence, ki jih niti dež ne prežene z vrta, si omislite povoščen klobuk.
Zdaj pa orodje …
Vrt boste najprej morali prelopatiti. Pri tem delu potrebujete prekopno lopato in vile. Ko kupujete lopato in vile, pazite, da bo ročaj dovolj dolg, da se vam ne bo treba pri delu sklanjati.
Ker je vrt živ organizem, ki se ves čas spreminja, vam bodo precej v pomoč tudi različne vrste grabelj.
Najbolj znane so lesene grablje, s katerimi boste oblikovali prelopateno gredo in v zemljo vkopali semena rastlin, ki se ne sejejo v vrstah (motovilec, rukolo, solate, nekatere cvetlice in travo).
Ne glede na to, ali si boste omislili majhen vrtiček ali velik vrt, v obeh primerih boste največkrat v rokah držali motiko. Z njo boste okopavali, kopali, ogrebali, pulili plevel.
Glede na vrsto opravila se motike med seboj precej razlikujejo po obliki in velikosti rezila, pa tudi po dolžini toporišča. Čim trša je zemlja in čim globlje je treba kopati, tem težja in močnejša mora biti motika.
Sadilni klini
Za saditev manjših rastlin, čebulnic in večjih semen boste potrebovali sadilni klin. S klinom v zemljo naredite luknjo, v katero položite čebulico, seme ali rastlino, z rokami zasujete z zemljo in jo učvrstite s pritiskom dlani.
Za večje čebulnice potrebujete poseben sadilni klin, ki je na pogled podoben manjšemu kovinskemu vedrcu brez dna s trdnim ročajem. Z njim lahko naredite večjo luknjo in čebulico varno spustite v zemljo, na pravo globino.

Za konec pa še k največjemu. K samokolnici. Z njo je človek uresničil željo, da bi s čim manj napora prepeljal bremena. In na vrtu teh bremen ni malo. Razna gnojila, prst, odpadki, pesek, kamenje, kompost in drugi težki predmeti, ki jih premikate iz enega konca vrta na drugega.
Za nalaganje breme na samokolnico pa vam bo prav prišla še navadna lopata.
Veliko vrtnarskih uspehov in užitkov!

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV